Björklunds avgång

Erik Ullenhag kan efterträda Björklund

Publicerad 16 februari 2019 kl 14.14

Inrikes. Tidigare integrationsminister Erik Ullenhag lyfts nu fram som möjlig efterträdare som partiledare för Liberalerna.

Dela artikeln

Erik Ullenhag, integrationsminister i Fredrik Reinfeldts regering, presenteras nu som en möjlig efterträdare till Jan Björklund som partiledare för Liberalerna.

Ullenhag är bland annat ökänd för sin fake news-sajt från 2011 om påstått falska "myter" kring invandringen.

Bland annat påstod dåvarande Alliansregeringen att det inte stämmer att invandringen fört med sig en "våg av kriminalitet" och att det var en lögn att invandringen tagit "kvinnofientliga traditioner" till Sverige.

Det förnekades också att invandringen gjort att skolresultaten i de svenska skolorna försämrats. Bland annat hävdade man att "det inte går att hänvisa nedgången till elever med utländsk bakgrund".

Fast egentligen var det sajten som själv spred falska påståenden. Forskaren Gabriel Heller Sahlgren skrev till exempel en debattartikel i Dagens Nyheter om de svenska skolresultaten, där han bland annat påpekade att "stor flyktinginvandring är inte hela förklaringen till det svenska raset men den enda säkra faktorn".

Erik Ullenhag kan alltså nu komma att ta över partiledarrollen i Liberalerna efter Jan Björklund, som nyligen meddelade att han avgår. I varje fall är Ullenhag en het kandidat.

Under lördagen ska Liberalerna i Stockholms län ha fört fram just Erik Ullenhag samt Cecilia Malmström och Christer Nylander som möjliga efterträdare, skriver Aftonbladet.

Ullenhag har dock inte själv givit något besked i frågan.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump ströp stödet: Nu ska Sverige finansiera USA:s propagandaradio

20 miljoner skattekronor till Radio Free Europe. Vita huset försöker avveckla sin egen propaganda – då rycker Benjamin Dousa (M) in.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri.. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0