EU-kommissionens högkvarter i Bryssel.

EU-kommissionens högkvarter i Bryssel.

EU får Nobels fredspris för kamp mot nationalism

Publicerat den 12 oktober 2012 kl 10:57

Nobelpriset 2012. Den norska Nobelkommittén förvånade många idag när de klockan elva meddelade att den Europeiska Unionen är årets vinnare av Nobels fredspris, med motiveringen att EU är viktig i ”kampen mot nationalism”.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Norska Nobelkommittén hävdar att den Europeiska Unionen varit viktig för freden och att unionen bidragit till fred, försoning, demokrati och mänskliga rättigheter i Europa. Nobelkommittén tar i sin motivering upp Andra Världskriget och menar på att 1945 hade Tyskland och Frankrike utkämpat tre krig med varandra under loppet av 70 år. Ett krig mellan dessa länder anser kommittén idag vara otänkbart, något som man säger beror på EU.

Nobelkommittén menade även på att EU är viktig i ”kampen mot nationalism”, som kommittén liksom EU anser är ett hot mot fred och försoning i Europa.

– Om vi låter extremism och nationalism växa så är det farligt, upprepade kommitténs ordförande Thorbjoern Jagland flera gånger inför pressuppbådet.

En förvånad journalist frågade sig om Jagland menade på att nationalism och extremism var ansvarigt för den nuvarande finanskrisen, men det ansåg inte Jagland. Flera journalister frågade dessutom hur den norska Nobelkommittén tror att beskedet kommer tas emot i Irland, Ungern, Grekland och Spanien där nationalismen växer sig allt starkare liksom motståndet mot EU. Det hade Jagland inget bra svar på, men han trodde sig veta att majoriteten av befolkningen i dessa länder är positiva till EU.

Trots valet av vinnare så är Norge själva inte medlemmar i EU då det norska folket sade nej till medlemskap både 1972 och 1994. Idag är färre än en tredjedel av befolkningen i Norge positiva till ett medlemskap.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/eu-far-nobels-fredspris Bloggar om denna artikel
  • existTOresist

    Ett resultat av Bergviks dådet – valet strider mot Nobels intentioner i testamentet Jagland är dessutom partisk – han bör lämna Nobelkommittén omedelbart. 

  • http://tveklost.wordpress.com/ Tourni

    Man undrar ju vad det festas på inom den norska nobelkommittén när besluten tas. Obamas fredspris var bara det ett stort skämt.

    I och med att ge EU det priset och med den motiveringen så är det inget annat för mig än ett politiskt ställningstagande och förminskar prisets betydelse avsevärt.

  • visselpipa – 휘파람

    Valet av EU, med den motiveringen, känns mer som en markering mot Breivik; ett försök att skapa distans till Breiviks svarta hål vars gravitation förvränger den politiska samtiden.

  • Sven Olsen – (argdansk)

    Det visar sig ju också att protesterna är massiva – och även Nobel-familjen är starkt kritiska till detta konstiga och helt verklighetsfrämmande val.

  • Eva Andersson

    Har kommittén bott i en garderob de senaste åren? EUSSR är ju den allra största ANLEDNINGEN till växande nationalism i Europa just nu! Motsättningarna som skapas kommer antagligen leda till allvarliga konflikter som vi hade sluppit utan EUSSRs ”hjälp”.

    Varför låter vi Norge fortsätta skämma ut oss på detta sätt år efter år? Kan vi inte frånta dem rätten att använda Nobels namn?

    Men efter Kissinger är det väl tack och lov inte särskilt många som tar fredspriset på allvar…

  • Anonym

    Alfred Nobel rullar runt i sin grav. Fredspriset till EU som krigshetsade mot Libyen och nu knappt kan hålla sig från att angripa Syrien. Norska Nobelkommitten måste ha blivit smått galen.

    • Sven Olsen – (argdansk)

      Alfred vänder sig inte i sin grav över detta – han är i konstant roterande rörelse.

  • Anonym

    Nobels fredspris har missbrukats grovt och tyvärr blivit rena skämtet.

    • ensampappa

      Obama fick fredspriset. Vilket jävla skämt.

  • http://profiles.google.com/morganjohansson84 morgan johansson
  • Anonym

    Fredspriset har tyvärr blivit något av ett smolk i bägaren för Nobels fina rykte i världen.

  • Anonym

    kamp mot nationalism ?  men om eu någonsin blir enat vad blir det då ?
    Jo en nation   hm…

    • visselpipa – 휘파람

      Och istället för många små landsgränser – som är jättefarliga järnridåar! – så får man en jättestor.

      • Anonym

        EU är ett skämt ett väldigt dyrt sådant..   Vem ska upp på piedestalen ? Ingen muslim hopas jag……..

  • Anonym

    Det här måste vara ett skämt, det kan inte vara sant, eller har det fullständiga dårskapet slagit rot. 

  • http://www.facebook.com/michael.andersson.332 Michaél Andersson

    Haha Vilket skämt nationalismen går inte att bekämpa!

  • Anonym

    EU är kommunismens arvtagare, inte särskilt konstigt heller med t.ex. Maoister, som Manuel Barosso sittandes på tronen till EU komissaria.. kommissionen menade jag, förstås.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    Apropå EU medlemskapet:

    Jagland:
    - men man FÅR va medlem, polisen sa de! om bara inte man gör nånting..

    Nationalisten:
    - ja men det är ju ingen frimärksklubb precis, är man med så är det ju för att begå brott naturligtvis, det begriper du väl.

  • Anonym

    Återigen har Norska Nobelkommittén drabbats av hjärnblödning. Jag trodde att man inte kunde gå längre när man för några år sedan gav priset till president Obama.
    Det här är nog den största skandalen i fredsprisets historia.

  • http://www.friatider.se/ Carl Lundström

    Vem har utsett dessa dårar, först Obama och sedan detta?

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=687023217 Isak Nygren

       Glöm inte Kissinger, Arafat etc har fått det också. De förtjänade det absolut inte.

  • Anonym

    Nigel Farage var gäst i Capital Account igår. Han beskrev bl a hur det havererade EU-samarbetet skapat en klyfta mellan Tyskland och Frankrike tvärtemot Nobelkommitténs motivering till priset. Han dömer också ut det kommande kriget mot Iran och tror att det blir lika misslyckat som krigen i Irak och Afghanistan.  http://rt.com/programs/capital-account/nigel-farage-ukip-us/

    • ensampappa

      Fast kriget mot Irak var väl inte misslyckat. USA tjänade VÄLDIGT MYCKET PENGAR på det kriget. Tänk alla ton guld som Saddam hade förvärvat genom åren på att sälja all olja. Borta som bortblåst, haha det rör sig om en av de största guldreserverna i historien.

      http://www.youtube.com/watch?v=IH9YtHQ0910

      Vidare tänk alla kontrakt som i princip endast gick till byggnation av infrastruktur och återuppbyggnad av både byggnader och oljekällor som bombats som i princip endast gick till amerikanska företag som Halliburton osv och som betalas genom försäljning av olja.

      .. förlorat .. lol.

      • Jern_Betong

         Afghanistankriget är med alla mått mätt förlorat.
        Farage menar nog att det hade varit bättre och billigare att köpa oljan av Saddam. Kriget har kostat mycket och många US-soldater har dött. Beträffande kontrollen över oljan är det troligt att USA förlorar den när de drar bort trupperna och ett nytt krig till orkar de inte med. Det är därför de nu måste knäcka Iran.
        Han kanske också tänker på att det dog 1 miljon irakier.
        USA beräknas ha 8000 ton guld. Kina 20000 ton. Hur mycket hade Saddam?

        • ensampappa

          Det du skriver stämmer inte. Schweiz är den största guldnationen. Du får kolla ration hur mycket nationerna har lagrade och hur mycket som faktiskt tillhör demsjälva. Jag vet inte hur mycket Saddam hade men det måste varit några tusen ton, då Saddam inte litade på USA och dollar utan föredrog just guld, det är en av anledningarna till att han blev mördad faktiskt. Sen är Afganistankriget överhuvudtaget inte alls förlorat på något sätt. Det är nys/trams. USA kontrollerar Afganistan helt och därmed den oljan som går vidare till Asien. Vidare kontrolleras stora opiumskördar.

          • Jern_Betong

             Oljan till Asien går över haven.
            USA håller på att lämna A. för att de får stryk och de lämnar ett kaos där talibanerna förutspås bli den starkaste kraften.
            Nationerna mörkar sitt guldinnehav. Kina säger 1000 ton men analytiker gissar 2000 Om USA har jag hört 8000 ton.
            Det militärindustriella komplexet och de korrupta politikerna tjänar på krigen men det amerikanska folket förlorar.

  • Anonym

    Vet inte vad som är löjligast. Detta eller Obamas fredspris 2009. 

    • Sven Olsen – (argdansk)

      De två besluten är helt bortom all heder och värdighet. Lägg ner fredspriset om det skall vara på detta sätt.

  • Anonym

    Det är Jagland som är i farten igen och ökar på förrådet
    av norgehistorier. Här är en, hur vet man att inbrottstjuven
    var en norrman,,jo, katten är våldtagen och soporna uppätna.
    Skulle inte förvåna mig om det är Jagland som är upphov
    till denna historien.

  • http://www.facebook.com/people/Baba-Zula-Zula/100002372653356 Baba Zula Zula

    Di Leva skulle ha fått det!

    • Sven Olsen – (argdansk)

      Eller Mogens Fogh – han tycker också om att gå i damkläder.

    • existTOresist

      Instämmer, skön lirare omgiven av planetens snyggaste brudar – och ett härligt budskap.

  • Anonym

    Hur många gånger skall Norge göra bort sig när det gäller Nobels fredspris.
    Låt Finland sköta detta så det blir lite ordning i leden.

  • http://friatider.se/ Allan Sethsson

    Skall de inte ge dem kontrollen över oljefondspengarna när de ändå håller på?

  • Joacim Björk

    HAHAHA!

  • Anonym

    Detta är en ny norgehistoria vi svenskar kan dra

  • Anonym

    EU får fredspriset ha ha ha ha ha…… Måste vara ett skämt. Äckligt, pinsamt och skandalöst.

  • Filomele1

    En pinlig dag for mitt land. Jagland er en svært kontroversiell figur som aldri skulle hatt makt.

  • http://sv.wikipedia.org/wiki/Gere_och_Freke Gere

    Nog för att det norska stortingets nobelkommité har en verklig förmåga att göra bort sig, men detta var värre än när den nytillträdde Obama fick priset!
     
    ”Nobelkommittén menade även på att EU är viktig i ”kampen mot nationalism” – Bra, börja på hemmaplan, förbjud 17. Mai-firande, förbjud bunad, förbjud barnetog, förbjud ”Ja, vi elsker……”
     
    Stortingets nobelkommité har återigen skjutit sig själva i foten!

  • Anonym

    Kan lika gärna ge det till muslimska brödraskapet eller al-q. Betyder inget längre.

  • Anonym

    Yassir Arafat har redan fått priset, och Usama bin Ladin är död
    så det fanns väl inte så mycket att välja emellan.

  • http://www.facebook.com/people/Jeff-Jensen/666154689 Jeff Jensen

    Hatar att dom vänsteridioterna i Nobelkommittén gör så att Nobelpris överhuvudtaget känns värdelöst när vilken idiot/sovjetförening som helst kan får det.

  • Anonym

    Jeg skulle ønsket Finland fikk overta fredsprisen ! politikerne der er de mest vettige i Norden.

  • gugge

    Jag är förvånad att inte Islam fick fredspriset – ”fredens religion”!

    • Anonym

      Neste år :)

    • Anonym

      Eller Cecila Malmström!

  • http://twitter.com/farang38 farang38

    Vad andra säger om detta.  http://bit.ly/RC3VgE

    • http://sv.wikipedia.org/wiki/Gere_och_Freke Gere

      Totalsågning med andra ord!
       

      Nobel Prize: A tale of ignoble peace laureates”

  • Anonym

    EU drar ju Europa  mot ett nytt krig. Det finns ingen tid som varit så  olämplig som nu att ge EU ett fredspris.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    Jag tycker Vitryssland skulle få nobels fredspris – för att de inte lyder västerländska NWO-regimer, och inte låter sig påverkas av vad ljug-media skriver om dem och deras president.
    För att de har en ärligare valprocess än vad vi har, som gör att majoriteten av invånarna är nöjda eftersom de har de regering de valt själva, till skillnad från i Sverige där en visst parti missgynnas, valsedlar göms undan och reklam för vissa partier förbjuds i TV.
    Och för att de inte bistått i bombandet av andra länder. Det senaste borde ju vara ett uppenbart skäl även kulturmarxister…

  • http://rymdvader.wordpress.com/ PetaFlux

    Det finns tydligen ingen gräns för galenskaperna, nu blir dom nog så glada på mötet ikväll att dom offrar ett par extra oskulder och spädbarn medan dom dansar runt sin uggla. 

    Vad blir nästa steg? Stycka avlidna människor och lägga dom i köttdisken på ICA? 

    Skulle någon verkligen reagera och skulle protester verkligen hjälpa? 

    Jag tvivlar.

  • Anonym

    Kjære svensker kan ikke dere overta prisutdelingen ? vi nordmenn orker ikke mer galskap :(
     Denne tildelingen er absurd. EU har svært lite å vise til når det gjelder å skape fred i verden. EU legger tvert imot opp til en kraftig militær opptrapping i årene som kommer, sier Nei til EUs leder Heming Olaussen i en pressemelding.

  • Avpixlat1987

    Fan vad sjukt… Detta är ta mig fan skandal.
    Byt ut hela den norska Nobelkommittén.

    Dock kommer det bli roligt att gå bå bal nu i kungliga slottet… Jag är ju medlem i EU, så med andra ord är ju jag dels en vinnare av nobellpriset.

  • Anonym

    Kom ihåg: Detta speglar inte vad norrmännen tycker så sluta basha Norge! Priset delas ut av en liten extremt politiskt korrekt grupp, och Jagland har själv sagt att han använder priset för politiska ändamål: i detta fall en push för EU som riskerar att gå under. 

    Jag tycker det är synd om norrmännen när Jagland skämmer ut sitt land på detta sätt!  

    • http://sv.wikipedia.org/wiki/Gere_och_Freke Gere

      Naturligtvis har du rätt, och mitt raljerande om att avskaffa 17 maj ovan var endast avsett att kritisera stortingets nobelkommité och deras synnerligen undermåliga motivering till sin blamage.

  • Tomas O’Maely

    Nu har den norska Nobelkommittén slagit sitt eget nästan oslagbara rekord från året då de gav fredspriset till Obama i förskott för vad de förväntade sig att han skulle göra för freden som USA:s president.

    Borde inte den norska regeringen kräva att norska Nobelkommittén gör en nykterhetstest innan de har sammanträde för att utse fredspristagaren varje år?

  • Anonym

    Den norska Nobelkommittén är som Fawlty Towers…
    EU är en tickande bomb med 25 miljoner arbetslösa…
    och 5 miljoner analfabeter…

  • http://profile.yahoo.com/G3QZBFCCPDXFTMQCKEUA4G4DW4 Blackstaff

    Jävla skämt. Vet inte om man skall skratta eller gråta.

  • http://pulse.yahoo.com/_XQSXKH6WM4HOZKKBUOBK5ODZMU Birger Jarl

    Norrmännen skapar sina egna ”norge historier” . :-)

  • Anonym

    Lika snurrigt som att ge EU ekonomipriset, men vi får se. Greklands regering är en stark motkandidat.

  • Markus Upplysaren

    Efter förra gångens skandal när Obama fick fredspriset (till och med Obama var tveksam till det) så är det dags nu igen.

    Visst det har varit fred mellan EU-länderna det kan inte förnekas. Dock handlar EU om mer än handelsavtal och fredliga förbindelser idag. Nu handlar det om att centralisera makten så långt bort från länderna som möjligt till några få individer. En riktigt pyramidstruktur med andra ord. Vissa saker är bra med EU, men i den riktning det är påväg idag är det livsfarligt. Vad händer när någon sinnesjuk kapar åt sig makten? Inga människor ska ha så mycket makt som det kommer att ha genom EU. Bötfälla länder, förbjuda produkter (som snus), tvinga länder till invandring o.s.v.

    Frågan är också hur man skapat fred?  Genom att ta mer och mer makt från de egna länderna och bekämpa nationalism och sno länders stolthet och identitet så skapar man inga lyckliga människor. Frågan är fred till priset av vad? Krossade stater där alla är likadana utan en klar bild över deras ursprung, etnicitet och likt Jag tror snarare att ökat välstånd/rikedom är det som skapar mest fred och man kan vara en fredlig och nationalistisk nation på samma gång. Stolt över sig själv och respektera och beundra andra. 

    Teorierna om en global regering kommer få mer vatten på sin kvarn efter detta tillkännagivande. De arbetar enligt principen att nationalism är dåligt och om en liten klick människor styr hela världen blir allt bra och frid på jorden. Vidare vill de att alla etniciteter ska beblandas så att inte rasism uppstår. Problemet med det är dock att rasism finns redan idag mellan grupper som har minimala skillnader i utseende och bottnar i grunden inte på utseende. Sålänge alla inte ser exakt likadana ut kommer rasism att förekomma, och olika grupper kommer bildas och konfronteras med varandra. Olika politiska grupper, fattiga vs rika, Hip-hopare vs hårdrockare, män vs kvinnor. Skillnader finns alltid. 

    Problemet är att folk vill ha mer makt inte mindre. Ju längre bort makten flyttas desto mer liknar systemet en diktatur. Det kommer aldrig att sluta fredligt och EU kommer behöva enorma polisresurser, egen armé och kontrollerad media för att uppnå detta ändamål vilket också är dit vi är påväg idag. 

    Mer makt till folket är det den enda rätta vägena att gå. Vi har redan haft diktaturer, kejsare, senat, kungar opch dolda regeringar som styrt. Nu vill vi ha ”power to the people” eftersom tekniken för första gången möjligör det.

    • Anonym

      De kommer aldrig, aldrig våga lämna makten till folket. Vet du hur korkade människor egentligen är (den stora massan). 80% av svenskar vet inte hur man kör bil i en rondell. 

      Dessutom vill folk vara styrda av en ledare eftersom det blir för jobbigt annars (att ta ställning, hamna i konflikter osv.) Sova, jobba, äta, lite tv och sedan dö är fullt acceptabelt för gemene man. Så kommer det att vara under lång, lång tid så länge samhället ser ut som det gör. 

      • Anonym

         Hur kör man bil i en rondell?

        • Anonym

          Framförallt blinkar man inte när man befinner sig i rondellen utan man ”blinkar ut” sig. Detta är mycket svårt för svenskarna att lära sig. 
          Dessutom: Ska du till höger eller rakt fram: HÅLL DIG TILL HÖGER. Ska du till vänster, håll dig till vänster innan sista refugen varav du byter till höger. och blinkar ut dig.Denna information är alltför svår för de flesta. Och vi har ännu inte diskuterat de svenska cyklisterna.  

          • http://friatider.se/ Allan Sethsson

            Att blinka när man kör in är rekommenderat.
            http://korkortonline.se/teori/cirkulationsplats/

            Ditt första inlägg håller jag med om, tänk bara på livlinan
            ”fråga publiken” i postkodmiljonären alla trycker även de som inte har en aning väldigt likt parlamentarisk ”demokrati”.

          • Anonym

             Det här är väldigt OT, men intressant. Jag ser rondellen som en förlängning av vägen jag kommer ifrån. Vilket medför att ska du ut ur rondellen, vilket du måste göra någon gång, så förbereder du dig som till vilken avfart som helst. Att svänga till vänster, i rondellen, när du ligger i högerfil känns väldigt konstigt och riskfyllt för de flesta. Därav alla konstiga beteenden.

            Skål!

        • http://profile.yahoo.com/NOTFFEIJHHL5NYCUJ3X4FXGJHE T

           Man håller till höger om den omtalade ”rondellhunden” ;)

      • Markus Upplysaren

        Du har en poäng men vad spelar det för roll om majoriteten är dumma ointresserad av politik? De behöver inte rösta, men med direktdemokrati hade det varit svårt att eller snarare omöjjligt att ha samma flyktingpolitik som idag. Tror du verkligen folk hade godkänt moskebyggen med böneutrop? Flyktingboende på slott? Att små orter ska ta in hundratals flyktingar och för evigt förändra platsen med sjunkande villapriser till följd? Halalmat på skolorna o.s.v.

        Sedan tycker jag att man kan utveckla ett system att de som är politiskt aktiva kan få (lite) mer makt. Dessa ska kunna bli ombud för andra personer och få deras röster (dock ska dessa kunna kalla tillbaka rösterna när de vill vilket inte går att göra idag) På så sätt får respekterade politiker mer makt, men när de missköter sig får de (förhoppningsvis) mindre makt vilket inte händer idag. Idag röstar du och hoppas att de sköter sig i fyra år vilket de aldrig gör. Med detta system kan du ta sno tillbaka din röst i frågor som du engagerar dig i och låta någon annan du litar på rösta åt dig när du vill titta på tv. 

        Sedan kan man diskutera om kriminella ska få rösta och förståndshandikappade. För vem är det egentligen som röstar för förståndshandikappade? Sannolikheten är nog ganska stor att det är en vårdare som fyller i valblanketten. 

        • Anonym

          Mitt tidigare inlägg var väl mycket negativt. Det finns så mycket vi kan göra och du påpekade flera av dessa, några som jag själv tänkt på. Dessutom blir vi allt mer pålästa, och politikerna själva är inte speciellt pålästa heller.

          Ett förslag som jag tänkt på ganska länge är att media ska bli tvungna att hänvisa till källor i sina ledare och artiklar (precis som Wikipedia). Skriver man tex att SD är ett rasistiskt parti måste man kunna styrka detta via källor i sin text. Artiklar utan källor ska bötfällas, eget tyckande förbjudas. På så vis undviker läsaren att bli hjärntvättad vilket jag tror är mycket bra för ett samhälle. 

          Det kan förvisso även finnas tidningar med eget tyckande men dessa ska inte få kallas dagstidningar, och dessa publikationer ska ej få innehålla nyheter. Här kan sådana som Anders Linberg mfl få skriva hur mycket de vill.  

          • Markus Upplysaren

            Jo jag förstår, det är mycket svårt att inte vara negativ när man börjar förstå hur inkompetenta våra ledare är. Att smyga in personliga åsikter i nyheter ska som du säger inte förekomma. Du har även rätt att folk blir mer bildade trots att det kan vara svårt att tro ibland.

            En sak är klar – mycket måste göras för att förbättre situationen i Sverige och det känns inte som om vi har någon makt som granskar medierna eller politikerna för tillfället. (förutom bloggar och FT)

  • Pelle Andersson

    Sicket skämt. 

  • Anonym

    Det där nya hjärnviruset i Pakistan har tydligen nu även drabbat Norge.

  • Anonym

    Nästa fredspris kommer nog att gå postumt till Usama bin Ladin.

    Motivering: Han har aktivt medverkat till att så många muslimer har fått möjlighet till att kunna leva i all välmåga i västvärlden och därigenom kunna sprida den fredliga religionen Islam!

  • Anonym

    HORRIBELT! EU importerar söndring,motsättningar,islamister och terrorister.Att ge fredspriset till ett sönderfallande EU som dessutom byter ut sin befolkning i rekordfart kan bara idioter tycka är lyckat.

  • Anonym

    Vilka jävla hycklare!!!
    EU:s ledning är ju bara en hop med kommunister och annan skit…….. :(

    • Anonym

      snarare liberala fascister….. 

      • Anonym

        Blanda inte in fascism i det här, de är kort och gott liberaler. Liberaler är mästare på självgodhet och folkförakt…

      • Anonym

        Nä, du får nog allt läsa på lite……. :)

        • anders-eiasson-

          Jag upplever nog ett liberalt elitsamhälle där individen är underställd statens behov…  

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1142179972 Ali El Kuffar
  • GG

    Korruptionen är total. 

    Norge har skämt ut sig

    • Anonym

      Igen.

  • Anonym

    Förr eller senare kommer Norska Nobelkommittén ge fredspriset till Norska Nobelkommittén. Det är nog inte längt borta nu.

  • Anonym

    Förr eller senare kommer Norska Nobelkommittén ge fredspriset till Norska Nobelkommittén. Det är nog inte längt borta nu.

  • http://profile.yahoo.com/NOTFFEIJHHL5NYCUJ3X4FXGJHE T

    Appropå att drunkna:
    - Är det någon som vet hur man räddar den norska nobelkommitten från att drunkna?
    - Näää!
    - Bra!!!

  • Anonym

    Alle nordmenn er i mot EU ! dette handler om politisk spill iscenesatt av landssvikerne AP.

  • Anonym

    Rotschilds pojkar får fredspris. Kanske plundringspriset? Mer passande namn.

  • tant45

    Aten behöver 7000 poliser för att skydda sig mot massornas vrede,och spanjorerna försöker storma kongressen.
    Idag är de franska pensionärerna ut på gatan och protesterar, nu skall man börja stjäla deras pensioner också.
    Ja om det kallas fredsprojekt när en liten klick har roffat åt sig, och plundrat Europas folk i maskopi med bankerna på deras egendom, och sedan äger mainstreammedia där man talar om hur fredligt och bra allting är , ja då vet inte jag längre vad som är tecken på total masshypnos, sinnessjukdom eller galenskap.
    Snacka om grandios verklightesförnekande.
    Om det inte brakar loss i Europa snart, med politisk islam på inmarsch, 50 procent ungdomsarbetslöshet, hela denna pengapyramidbluff håller på att bryta samman medan den nya globala eliten fortsätter att festa och klappa sig på bröstet hur goda och duktiga de är. VIlket jävla skämt!!!!

    • Evita

      Sant. Måste ändå säga att det är lite klös i sydlänningarna, kommer vi någonsin att få se svenskarna storma Rosenbad eller protestera på gator och torg? Den gummiryggade svensken är kanske tålmodig länge men när det väl brakar loss får nog gudarna hålla i hatten. 

  • Anonym

    Det var det värsta jag har hört. Har de blivit galna i Norge? EU är för mig en  odemokratisk koloss, som sakta men säkert håller på att fördärva Europa.

  • http://pulse.yahoo.com/_PD2RKCPBVAOFWV5K4MZ4SFAQIY Tom

    Enkelt att gnälla, svårare att se vad EU faktiskt gör i fredsbevarande insatser inom EU såväl som i vår omvärld. Om vi EU kan hjälpa till att göra världen en bit säkrare, en bit bättre, blir det mindre antal folk som måste fly sina hemländer. Bra att EU har tagit tag grejer idag

    • tant45

      Spanjorer, greker och portugiser flyr också sina länder idag, på grund av det ekonomiska kriget, vad är det för skillnad???

      • http://pulse.yahoo.com/_PD2RKCPBVAOFWV5K4MZ4SFAQIY Tom

        I de länder du beskriver råder det inget inbördeskrig, det finns lag och ordning, det jag avser är krishärdar med inbördeskrig, helt laglösa stater

        • Anonym

           Hej Tom. Jag bor 200 meter från ett asylboende,och alla Somalier jag ser verkar väga över 75kg.Dom man ser på Internet väger max 45kg. Kan det vara så att vi bara tar in fartygskapare och knarkdeelare.

    • Anonym

      Dessa främlingar flyr inte från krig i första hand, de eftertraktar den materiella välfärden i Europa. En välfärd de, väl på plats här, inte ens behöver arbeta för att få. EU har väl dessutom bidragit till att ”flyktingar” sökt sig till Europa i med med sina krig, förlåt ”fredsbevarande insatser” både i Afghanistan och Libyen. EU, eller åtminstone EU-länder, är ju dessutom i full färd med att indirekt bedriva krig mot Syriens regering. EU-plutokraterna strävar, precis som sina vänner i USA, efter att hela världen skall underkasta sig deras makt och liberala totalitarism. När så väl har skett, och världens folk är utrotade eller förslavade, så kommer de naturligtvis att slå sig för brösten och tala om att de bringat fred till jorden.

  • http://www.facebook.com/people/Linda-Karlsson/100003464352080 Linda Karlsson

    Jag tycker Benjamin Netanyahu borde få fredpris för sina försök att lösa konflikten med Iran. Antingen det, eller Obama igen, han är ju svart trots allt, ras är ju central för oss mångkulturella.

  • Sven Olsen – (argdansk)

    Hela Nobel-cirkusen är numera helt bemannat med idioter: Att ge EU något som helst annat än tummen ner är ju direkt en imbeccil handling.

    De har ju även haft Oh-Bamma som mottagare av fredspriset, hellöjligt.

    Vad blir det nästa?  Putin – han håller ju bevisligen fred och lugn och ordning i Ryssland?

  • Anonym

    Takket være Nobelkommittén hater Kina oss og våre bedrifter taper enormt på denne sinnssyke prisen.

  • MartinL

    Pinsamt som vanligt när normännen delar ut priset; dom har en förkärlek for amerikanska presidenter – och nu EU… Det kanske hade varit ett bra val för drygt ett halvt sekel sedan, men idag?

  • Anonym

    Haha så fantastiskt sjukt!

    Observera att Nobelkommittén måste utnämna en pristagare som fortfarande är vid liv. Så man tar ju chansen nu innan EU är dött!

    Förra året dog en av Nobelpristagarna mellan att han utsågs och att ceremonin äger rum. Kanske blir det inte Barroso som får ta emot priset i december utan kanske NATOs generalsekreterare eller varför inte Bundesbank?

  • Anonym

    Ikke sleng dritt til oss nordmenn ! vi kan ikke noe for at en” gal nobel kommite ”driver sitt eget spill høyt hevet over vanlige folk.

    • Nogger White

      Väl rutet! Det är det norska stortinget som väljer ut politiker som skall utgöra fredspriskommittén. Jag tvivlar på att vinnarvalen hade varit så mycket mer sunda och logiska ifall det istället hade varit kretinerna i den svenska riksdagen som bestämde.

      Alfred gjorde en rejäl tabbe när han anförtrodde uppgiften åt politiker, norska eller ej.

  • Anonym

    trodde nästan det var första april när jag läste det här och tydligen var jag långt ifrån ensam om det tycktes dessutom som demagogen Barroso blev lite överrumplad.  Men tycks som de sålt ut fredspriset till ett propagandapris till högst bjudande.. jag menar Obama och nu EU -det är skrattretande!

    • Anonym

      Definitivt. Det här känns som en klapp på axeln från några globalister till några andra som har det lite tufft just nu.

  • Anonym

    De ger priset i självförsvar. Om inte Norge ger EU fredspriset, så kommer EU att döda Norge och stjäla all oljan.

    Nej, sanningen är den att ordet ”fred” har haft en helt annan innebörd än vad det egentligen betyder, de senaste 100 åren, eller längre. Fred är det när vissa fientliga intressen får bestämma allt och äga allt. Då är det fred, även om de krigar hela tiden. Därför är det också ”fred” när man t.ex tortyr-mördar Khadaffi med en kniv i arschlet. Fred och frihet och kärlek osv.

  • Anonym

    Är det ett skämt, eller..? Va, f-n håller norrmännen på med? Al Gore, Obama osv. Nästa gång blir det nog Muslimska Brödraskapet eller annat fanskap som får priset.

  • Anonym

    Jajja,  i kölvattnet efter Breivik så var väl detta att vänta..Undrar om Alfred Nobel skulle utdelat Fredspriset till EU? Knappast troligt, inte med den motiveringen ”EU, viktigt i kampen mot nationalism”…inte alls,  snarare är EU en grogrund för nationalism…..

  • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

    ”kampen mot nationalism”
    The dice have been rolled, Europas nationalstater skall komma tillbaka, Det är oundvikligt, Socialisterna och Liberalerna är enbart rädda för att dem kommer förlora sin makt.

    • andre

      Vi kanske hade denna diskussionen tidigare, men det beror helt på vilka du menar med ”liberalerna”?

      De riktiga liberalerna, och då speciellt USA, kämpade stenhårt för att nominera Ron Paul till presidentkandidaturen. Detta var de viktigaste frågorna enligt en av Texas-delegaten (och högst rankat på DailyPaul.com). 

      1) getting the Federal Reserve audited.
      2) restoring sound currency.
      3) reducing the size of the federal government.
      4) reducing the national debt – NOT just decreasing the rate of increase.
      5) amending all sections of the NDAA that violate the Constitution.
      6) stopping the wars in the Middle East.
      7) stopping foreign aid – generosity w/money we don’t have.
      8) securing our borders here at home.
      9) repealing ”Obamacare” – NOT just offering states an ”opt out.”
      10) restoring free markets & ending corporatism, gov’t/corporate collusion.
      11) disengaging the United States from the U.N.’s globalist agenda.
      12) vetoing legislation that violates the Constitution.

      Obs att de även vill helt strypa bidragsinvandringen, ta bort allt daltande av minoriteter, öppna upp vapenlagarna etc. 

      Testa din åsikt med denna. Gary Johnson och Ron Paul är ”riktiga” liberaler och inte någon falsk svensk version enligt Folkpartiet.
      http://www.isidewith.com/

      • Markus Upplysaren

        Tack! Det är skillnad på liberaler och ”liberaler”. Jag anser mig själv vara liberal och mina åsikter är som natt och dag jämfört med de ”liberaler” i Sveriges riksdag.

        • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

          bearbetas en politisk term såpass länge och av så många, så kan den faktiskt byta betydelse till slut.

          Ord är inte naturlagar, utan faktiskt påhittade, och tex ordet ”feminist” som från början stod för att kvinnor skulle slippa bli misshandlade eller våldtagna, slippa ha överförmyndare, osv – har idag blivit en ideologi som syftar till att förtrycka den naturliga kvinnligheten, hindra kvinnor från att välja vad de vill, samt beskylla männen när kvinnorna ändå prioriterar och väljer typiskt kvinnliga val.

          Dvs feministerna associeras och identifieras av dem som företräder dem, allstå som KALLAR sig feminister!  inte av vad ideologin en gång i tiden handlade om eller vad som står på Wikipedia.. det är den GAMLA betydelsen av ordet!

          samma med ”liberalism”

          Kalla dig hellre ”frihetskämpe” eller ”frihetlig” isf

  • Anonym

    just dom rätta,,,,

  • Anonym

    Fredspriset har varit rena norgeskämtet de senaste 10 åren. Hur kan Al Gore eller Barack Obama få priset?? 

    • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

      Sverige borde ta tillbaka det från Norge.

      • Anonym

        Jag är förvisso inte övertygad om att Sverige skulle vara  mindre politiskt korrekt än Norge… 

        • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

          Förmodligen inte.

      • Anonym

        Helt enig ! en syk sosialistisk AP gjeng står for den prisen.

    • http://profile.yahoo.com/ZXXNAE4QC3MYGAU42WUVAJQPWU Ano

       Al Gore var faktiskt en bra politiker och den som skulle ha besegrat George Bush! Hade det inte varit för George Bush så hade vi inte tagit emot 100 000 irakier och ungefär en lika stor andel Afghaner.

      Barack Obama kan jag inte uttala mig om däremot, han har faktiskt minskat ned den militära närvaron i både Irak och Afghanistan. Däremot är det inget som gör att han förtjänar Nobels fredspris pga det.

      Sådan flosk är det dock att EU får fredspriset. Det är ju för fan EU med sin jordbrukspolitik som genererar i ett massivt överskott av skörden och sedan säljer detta billigt till den tredje världen och därmed konkurrerar ut alla bönder där, så dessa blir arbetslösa pga ingen inkomst. EU ansvarar för så himla mycket skit!

      • Anonym

         Du vet väl om att stollarna i Norge gav Obama fredspriset innan han ens hade tillträtt som president.

      • Anonym

        Svenska vänsterliberaler och marxister är orsaken till 100000 irakier i Sverige. Inte Bush. Detta är viktigt att minnas. 

  • Anonym

     Jag hoppas Nobelkomitten bara försöker driva med oss. 

  • Anonym

    Som icke-medlemmar är Norge extremt extremistiskt och nationalistiskt. Undrar hur Jagland tacklar den insikten och sin tillvaro i nämnda extrema land.

  • Anonym

    Avskaffa prisen i ekonomi, litteratur och fredspriset. De är bara skämt. Kemi, fysik och medicin är motiverade.

  • Anonym

    Det är ju ett skämt, lägg ner det där priset. Lägg även ner litteraturpriset vars enda syfte tycks vara att ge media- och kulturelit orgasmer.

  • Anonym

    Vilket jävla skämt! Fast att sänka Europa anses väl som fredligt…

  • Anonym

    Man kallade sovjetunionen för ett fredsprojekt och det var topp styrt av 15 personer… på samma sätt som man kallar EU för ett fredsprojekt och det är topp styrt av 2000 personer!!! 

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1142179972 Ali El Kuffar

    Vet ni varför man inte får is i groggen i Norge längre? De har glömt receptet.

    • Anonym

      Dere svensker skreller bananer i Norge ! ta den du.

      • http://profiles.yahoo.com/u/XPROUKPZYMBUCTVZZ5E2GXEKEE Per

        Ni vet väl inte hur man gör!

        • Anonym

          Haha vi bare ler av dere :)

  • Anonym

    Jagland viser atter en gang sin eminente IQ som tilsvarer skonummeret til en 10-aaring.En skam for Norge, resten av verden vrir seg i latterkrampe.

  • http://profile.yahoo.com/NOTFFEIJHHL5NYCUJ3X4FXGJHE T

    Jag hörde att det hade drunknat 30 norrmän i Oslo hamn. De hade försökt knuffa igång en ubåt…..

    • Anonym

      Jeg har hørt at Sverige begynner å likne på Somalia :)

      • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

        Ungifär som oslo :)

        • Anonym

          Vi sliter mest med pakistanere , somaliere sender vi tilbake. :o

          • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

            Båda har vi våra utomeuropeiska ok att bära på ….

      • Anonym

        Det är ju inget skämt, det är ju alldeles sant :-)

  • Anonym

    AP står bak denne forbrytelsen, prisen er nå omgjort til årets klovne pris.

  • Anonym

    NÄSTA ÅRS VINNARE:Usama Bin Ladins arvtagare!! OBS.Ironi över dagens galenskap.

  • Anonym

    Är dom dumma i huvudet eller är världen så värdelöst dålig på fred att EU ligger i topp?

  • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

    Jaha, så EU är viktigt i ”kampen mot nationalism”? Nu blir Benjamin Netanyahu arg igen.

  • Anonym

    Vilket skämt. Den här världen blir alltmer bisarr. Ta mig härifrån, snälla.

  • Anonym

    Dags att lägga ner detta fåniga pseudopris, precis som man lade ner utnämningen ”Årets Svensk”, då priset hade gått till Hans Holmér och Refat el Sayed. Man kunde lika gärna ge fredspriset till Hitler, postumt, för hans fredsavtal med Chamerlain 1938. Vad har EU med fred att göra??? EU är bara en källa till konflikter och en stor förtryckarapparat à la Sovjet.

    • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

      Det var tänkt som ett fredsprojekt från allra första början, något som verkligen hamnat i skymundan allteftersom de avsätter länders regeringar när de inte agerar enligt kommissionens godtycke.

  • http://www.facebook.com/carina.norden Carina Norden

    Fredspris????
    För att de satt sina ekonomier i brand och låter folket leva i misär? För att den etniska utrensningen av Europas folk aldrig eskalerat som nu? För att EU är på god väg att bli en totalitär stat utan demokratiskt valda ledare, och är garanterat nästa källa till storkonflikt?

    Nästa år bettar jag på Al Quaida.

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1142179972 Ali El Kuffar

      InshAllah!

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1142179972 Ali El Kuffar

    De norska kulturmaxisterna slår till igen! Allah Akbar!

  • http://www.facebook.com/carina.norden Carina Norden

    LOL!
    Norrmännen bjuder omvärlden på värsta hångarvet.

  • Anonym

    Den norska nobelkommittén är en parodi på sig själv. Ett enda stort skämt.

    • Anonym

      Lederen heter Bongo fra Kongo på folkemunne. :)

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1142179972 Ali El Kuffar

        Jag tror han behöver gå i samtalsterapi med Breivik.

  • Anonym

    Själv hade jag tippat på Fogh-Rasmussen. Kanske nästa år. 

  • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

    Norge suger, Än en gång visar dem sin idioti.

  • Anonym

    Och norrmännen som inte ens är med i EU.

    • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

      Ja, tala om hyckleri. Å andra sidan hade de varit partiska om EU fått priset om de hade varit med. Ändalykten är alltid bakåt, tycks det.

  • http://www.facebook.com/evelina.gungberg Evelina Gungberg

    Norrmän! Varför?? Förnedringen är total.

  • Eufrat

    Tja, kan de utnämna Obama till fredspristagare så är allting möjligt.

    Eller som Orwell skulle ha sagt: Krig är fred. Slaveri är frihet. Lögn är sanning.

    • andre

      ”Truth is treason in the empire of lies.” – Ron Paul

    • http://www.facebook.com/people/Martin-Lindegren/100003741821195 Martin Lindegren

      skuld är kapital

  • Anonym

    Vilket skämt. Obama och sen EU :)

  • Anonym

    Säger som Fylking. ”Äntligen”. 
    Neee, bara skoja.

    Detta är ta mig fan pinsamt och jag äcklas verkligen just nu.
    Det positiva är väl att fler människor får upp ögonen för det kapitalistiska hyckleriet.

  • http://profile.yahoo.com/NOTFFEIJHHL5NYCUJ3X4FXGJHE T

    Hahahahahaha!!!!!!
    Ännu en Norgehistoria….

  • Anonym

    Ja, jisses! Norrbaggarna briljerar igen!

    Själv skulle jag tippa på att Nato, Warzawapakten och Sovjet/USA bestyckat till tänderna med kärnvapen har haft mycket mer att göra med att vi i västeuropa har hållit sams under efterkrigstiden.

    EU/EMU i sig framstår mer och mer i mina ögon som källan till nästa europeiska storkonflikt.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons