Gränskontrollerna

EU vill skrota Sveriges gränskontroller – röstade för nya regler

Publicerad 29 november 2018 kl 20.44

Utrikes. För att rädda Schengensamarbetet kräver nu Europaparlamentet att möjligheterna att förlänga de tillfälliga gränskontrollerna kraftigt begränsas, uppger Ekot. Efter en maxgräns på ett år ska de upphöra helt.

Dela artikeln

Sveriges gränskontroller, som infördes efter anstormningen av asylsökare hösten 2015, har förlängts upprepade gånger och sex månader varje gång.

Löfvenregeringen påstod ju först att man inte skulle bygga några murar mot invandringen.

– Mitt Europa tar emot människor som flyr från krig, solidariskt och gemensamt. Mitt Europa bygger inte murar, vi hjälps åt när nöden är stor, dundrade statsminister Stefan Löfven i september 2015.

– Det är en nationell uppgift. Och som en nation ska vi ta oss an den. Sveriges mottagning av flyktingar, är hela Sveriges ansvar. Därför ska alla kommuner ta emot flyktingar – ingen ska kunna smita undan, fortsatte han. Och vi ska fortsätta vara ett land, som bär solidariteten som vår största stolthet.

Men i november samma år införde Sverige gränskontroller.

Kontrollerna kallas tillfälliga men är i praktiken permanenta eftersom de hela tiden förlängs.

Sveriges gränskontroller har nu funnits i över tre år. Detsamma gäller för länder som Tyskland, Frankrike, Österrike, och Danmark.

Men nu kan det vara slut på det.

Under torsdagen röstade Europaparlamentet för att möjligheterna till förlängda gränskontroller kraftigt ska begränsas. Syftet är att rädda Schengensamarbetet som innebär öppnar gränser inom EU.

319 röster var för, 241 emot och 78 av rösterna lades ned.

Som reglerna ser ut det idag finns det ingen bortre gräns för förlängning. Men det som EU-parlamentet nu vill införa är att gränskontroller bara kan förlängas två månader i taget och maximalt under ett års tid.

Enligt Fredrik Federley (C), som röstade ja till att ändra systemet, innebär detta att Sveriges gränskontroller måste försvinna.

– Det skulle innebära att de skulle upphävas, säger han till Ekot och hävdar att det EU i stället ska fokusera på är ett yttre gränsskydd, eftersom brottsligheten enligt honom härrör utanför EU, inte inom.

Europaparlamentet uppges nu vilja förhandla fram en lösning med medlemsstaterna. Men om detta inte blir klart innan EU-valet nästa år, kanske de nya reglerna inte blir praktisk verklighet, enligt SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 746817183


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 746817184


Varnish cache server

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus