Jönköping.

Explosion på skola i Jönköping

Publicerad 24 januari 2017 kl 16.59
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Bäckadalsgymnasiet i Jönköping skakades av en explosion vid lunchtid idag, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Någon uppges ha kastat in någon form av föremål i matsalen, där ett stort antal elever befann sig, som därefter exploderade.

Ingen kom till allvarlig skada i explosionen, men den orsakade materiella skador på golvet och en väska. Några elever drabbades dessutom av smärta i öronen på grund av smällen.

Det är oklart vad det var som exploderade, men eventuellt tror polisen att det kan röra sig om en fyrverkeripjäs. Resterna av det explosiva föremålet har tagits i beslag för undersökning och polisen har förhört elever och personal på skolan för att försöka reda ut vem som ligger bakom.

Händelsen rubriceras som misshandel, skadegörelse, samt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva föremål. Enligt polisens vakthavande befäl Magnus Holmström hade vid femtiden på eftermiddagen ännu ingen gripits med anledning av explosionen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 663106848


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Diktatorsonen har landat i Sverige – inbjuden av SD och KD

Shahregimen gästar Sveriges riksdag.. Men bara Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna står bakom inbjudan av den Israelvänlige monarken.0 

Blev blind på ena ögat efter grönt stål-invandrarens attack

Här hugger Stegra-talangen med kniven.. Nu åtalas invandraren för mordförsök efter bråket om en bilnyckel.0 

Man som påstår sig vara kvinna "felkönades" – DO kräver 20.000 kronor

Man beskrevs som man i sjukjournal.. "Enligt DO har läkarens underlåtelse varit fråga om diskriminering."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0