Monas nya fiffel

Fängelse kan vänta för Mona Sahlin

Publicerad 5 maj 2016 kl 08.57

Inrikes. Stiftelsen Expos högprofilerade styrelseledamot Mona Sahlin riskerar nu upp till två års fängelse för grovt osant intygande, sedan det framkommit att hon skrivit ut ett intyg med falska inkomstuppgifter åt en anställd som ville köpa en lyxlägenhet i Saltsjöbaden. En förundersökning är inledd.

Dela artikeln

Den anställde, som är polis och livvakt åt Sahlin, lämnade själv in intyget till Stockholms tingsrätt under en tvist med bostadsrättsföreningen. I intyget ljuger Mona om att mannen tjänar 120.000 kronor i månaden, medan hans verkliga inkomst är 43.000 kronor per månad.

Samtidigt skriver Dagens Nyheter att Mona har skatteskulder på runt 200.000 kronor som överlämnats till Kronofogden för indrivning.

Åklagarmyndighetens informationsdirektör Karin Rosander säger till TT att åklagare Anders Jakobsson vid särskilda åklagarkammaren har inlett en förundersökning om osant intygande alternativt grovt osant intygande, men att det inte finns någon skäligen misstänkt i dagsläget.

Regeringen ska ha informerats om det pågåendet polisärendet och kort efter meddelade man igår att hon entledigas från sitt lukrativa uppdrag som så kallad samordnare mot nationell extremism.

Mona Sahlin utsågs i juli 2014 till Nationell samordnare för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism. Ett uppdrag som väckte frågor eftersom Mona samtidigt var ledamot i Expos styrelse – en stiftelse som grundades av kända vänsterextremister med våldsamt förflutet.

Både den bolånefifflande polisen och Mona riskerar nu fängelse för bruk av osann urkund respektive osant intygande. Eftersom brottet för Monas del innefattar missbruk av tjänsteställning betecknas det som grovt, och hon riskerar därför fängelse i upp till två år enligt bestämmelserna i brottsbalken.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1021095270


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1021095271


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0