Verksamhetschef Ulf Mattsson lovar nu att ta tag i problemet med de sextrakasserande invandrarna. Bland annat vill han jobba med "socialisering av normer".

Föräldrar förtvivlade när flickor sexofredas "varje dag" på skola

Publicerad 19 maj 2016 kl 14.52

Inrikes. Flickorna på Osbecksgymnasiet i Laholm blir dagligen sexuellt trakasserade av "nyanlända" män, skriver en grupp föräldrar själva i ett mejl till kommunen där de vädjar om åtgärder. Rektorerna uppges inte göra något åt saken utan bollar över skulden på flickorna.

Dela artikeln

© LK

Oroliga föräldrarnas brev till kommunen. (Klicka för större bild.)

"Vi är upprörda men framför allt oroliga föräldrar till flickor som går på Osbecksgymnasiet. Våra flickor uttrycker vad som närmast kan beskrivas som sexuella ofredanden på i princip daglig basis", skriver föräldragruppen

Flickorna känner sig särskilt otrygga när de ska gå till och från sina klassrum i paviljongerna: "det busvisslas, gapas, skriks på andra språk och smygfotograferas".

"Även otillbörliga närmanden har förekommit i form av sexistiska kommentarer och ord på andra språk som våra flickor numera förstår", skriver föräldrarna.

Rektorerna uppges känna till problemet men vidtar trots det inga som helst åtgärder för att komma tillrätta med det.

"Istället upplever våra flickor att problemet förminskas och inte tas på allvar samt bollas över på flickorna. De skall inte gå ensamma på skolans område utan med kompisar är förslaget på lösningen på problemet, i alla fall enligt era rektorer."

"Vi kan förstå men aldrig rättfärdiga eller acceptera att en skev kvinnosyn gör att våra döttrar blir utsatta för sexuella trakasserier varje dag. Det rör sig, enligt våra flickor, om en gruppering nyanlända elever som håller till i paviljongerna", fortsätter föräldrarna.

I mejlväxlingen med kommunen, som Fria Tider tagit del av, framgår att verksamhetschefen och avdelningschefen vid Kultur- och utvecklingsnämnden i måndags höll ett möte med rektorerna och företrädare för socialkontoret för att prata om de sexuella trakasserierna. Kommunen försäkrar att detta inte är "något som vi lägger locket på eller vill förminska något, tvärtom så tar vi det på fullaste allvar".

Föräldrarna bjöds sedan in till ett möte med verksamhetschefen Ulf Mattsson på stadshuset den 23 maj. Men föräldrarna tackade nej till mötet av rädsla för "repressalier och negativa konsekvenser" och eftersom de inte ville att deras döttrar skulle exponeras med än de redan gjort.

Kommunen lovar dock att sätta in åtgärder för att minska problemet, bland annat genom att jobba med "socialisering av normer".

"Det som kommer att hända på skolan nu är att vi stärker upp med extra personal som kan röra sig i områdena som skolledningen har ringat in där eleverna uttrycker oro kring när de rör sig mellan olika hus, område. Vi kommer i det långsiktiga arbetet inom kommunen koppla på olika professioner som ska kartlägga och arbeta med socialisering av de normer och värden som samhället står för och som man får förhålla sig till", skriver Ulf Mattsson och avdelningschefen Ingela Månsson i ett mejl till föräldrarna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 106560716


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0