Trumps invandringsamnesti

Förräderiet: Här ger Trump medborgarskap till 1,8 miljoner illegala invandrare

Publicerad 26 januari 2018 kl 00.50

Utrikes. USA:s kontroversielle president Donald Trump har beslutat att öppna för medborgarskap och amnesti åt 1,8 miljoner illegala invandrare, rapporterar Washington Times. Det innebär att han gör tvärtom mot vad han lovade de egna väljarna inför valet.

Dela artikeln

Donald Trump, som valdes in på en starkt invandringskritisk valplattform, väljer därmed att förråda sina väljare för att istället placera sig mitt emellan Demokraterna och de moderata Republikanerna i frågan, skriver tidningen.

Det republikanska partiet vill nämligen satsa mer på gränssäkerhet och inte öppna någon väg till medborgarskap för illegala invandrare alls. Något som Donald Trump nu kommer att köra över med hjälp av Demokraterna i kongressen.

Vita huset uppger i en kommentar att presidenten kände sig tvungen att gå såhär långt för att få igenom vissa egna förslag på säkerhetssidan, såsom att upphöra med frisläppandet av illegala som grips på gränsen och snabbare utvisningar av barn och familjer.

Donald Trump vill minska anhöriginvandringen till endast hustrur och makar samt deras underåriga barn. Andra släktingar, såsom syskon, ska dock få invandra från tredje världen om de redan har ansökt om det, enligt Vita huset.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0