Överfallet ägde rum på Gärdhemsgatan i Trollhättan.

Försökte våldta på väg från socialkontoret

Publicerad 13 november 2014 kl 19.22

Inrikes. En 21-årig somalisk man dömdes idag till ett års fängelse för att ha försökt våldta en kvinna i Trollhättan den 10 september i år.

Dela artikeln

Mannen, som är asylsökare, hade just varit på socialkontoret och fått besked om att han inte skulle få några extra bidrag.

På väg därifrån – mitt på ljusa dagen – stötte 21-åringen på en kvinna vid gamla vattentornet på Gärdhemsgatan och bestämde sig för att våldta henne.

Somaliern tvingades dock avbryta våldtäktsförsöket eftersom kvinnan skrek, vilket ledde till att vittnen uppmärksammades på vad som skedde. Han kunde kort därefter gripas av polis.

En stor rättspsykiatrisk utredning visade att 21-åringen kunde dömas till fängelse.

– Vi ifrågasätter inte läkarens bedömning, att den tilltalade inte led av en allvarlig psykisk störning, säger domaren Gunnar Krantz vid Vänersborgs Tingsrätt till TTELA.

Mannen slipper dock utvisning. Detta trots att han sedan tidigare är dömd för flera andra brott, bland annat våldsbrott. Så sent som i våras dömdes han för att ha knivskurit en anhörig.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 52442225


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus