"Failstika" klottrad på Södermalms moské

Publicerad 2 januari 2014 kl 18.30

Inrikes.Under natten mot torsdagen klottrade klantiga vandaler svastikor på porten till Södermalms moské. Ärendet prioriteras av polisen och utreds nu som både skadegörelse och åsiktsbrott.

Gilla artikeln på Facebook

På en bild som Omar Mustafa, ordförande i Islamiska förbundet, gjort tillgänglig ses åtta hakkors sprejade på porten till moskén.

Allt gick dock förmodligen inte som vandalerna hade tänkt sig. På dörren längst till vänster i bild syns först ett snedställt "u", och på höger varande dörr ses början på en i förhållande till de andra spegelvänd svastika.

Vandalen försökte sedan att dölja det pinsamma misstaget genom att spreja över de misslyckade svastikorna.

Södermalmspolisen uppger till Aftonbladet att skadegörelsen nu "är ett prioriterat ärende" som rubriceras som skadegörelse men också som åsiktsbrottet hets mot folkgrupp.

Enligt journalisten James Savage på the Local förekommer det också vänsterextremt klotter på moské-byggnaden, med hyllning till våldsnätverket AFA. Om detta klottrades i samband med hakkorsen är ännu inte klargjort, men på Aftonbladets reportage från platsen ses polis undersöka AFA-texten.

Under dagen sanerades klottret.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0