Utländska läkare får jobba inom vården trots att de saknar legitimation, enligt AT-nämnden.

Falsk läkarexamen vanlig invandrarbluff

Publicerad 7 oktober 2015 kl 21.34

Inrikes. Hundratals invandrare påstår varje år att de har en högskoleexamen från hemlandet, trots att de inte har någon. Enligt TT är läkare- och tandläkarexamen vanligast att ljuga om.

Dela artikeln

Läkarlegitimation utfärdas dock inte i Sverige utan att klara ett kunskapsprov, det så kallade AT-provet. Men invandrarna får göra provet hur många gånger som helst, tills de i värsta fall lär sig frågorna utantill.

Socialstyrelsen ser ändå kunskapsprov som ett sätt att skydda samhället från bluffande invandrare och vill införa det för fler yrken.

– Vi vill ha kunskapsprov för alla legitimationsyrkena. Då skulle det bli lättare att komma åt problemet med falska papper, säger Åsa Wennberg vid Socialstyrelsen till TT.

Idag jobbar många invandrare från tredje världen som läkare inom den svenska vården trots att de saknar legitimation. Tidigare har företrädare för AT-Nämnden gått ut och varnat för att gräddfilen för olegitimerade invandrarläkare hotar patientsäkerheten.

I Sverige underkänns 40 procent av läkarna med en examen utanför EU när de gör AT-provet, medan bara 2 till 4 procent av läkarna med svensk utbildning misslyckas med samma prov.

Dessutom kan invandrarna skriva om provet så många gånger att de lär sig frågorna utantill och blir godkända som läkare ändå.

"Det faktum att man kan genomgå AT-provet ett obegränsat antal tillfällen och att man kan arbeta som olegitimerad läkare trots att man underkänts vid upprepade tillfällen är inte tillfredsställande ur patientsäkerhetssynpunkt", skrev företrädare för AT-Nämnden i somras på SvD Brännpunkt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 304447632


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 304447633


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus