PROVOCERAR: Konstnären Dan Park döms.
Dan Park

Dan Park döms till fängelse

Publicerad 4 april 2014 kl 16.52

Inrikes.Gatukonstnären Dan Park dömdes under fredagen av Malmö tingsrätt till tre månaders fängelse för förtal och åsiktsbrott. Bland annat döms han för att ha hållit upp ett plakat under en demonstration – och fler åtal är att vänta.

Gilla artikeln på Facebook

En av åtalspunkterna Park fälls för rör hets mot folkgrupp. Enligt åtalet höll han upp ett olagligt plakat med texten "Zigenarbrott något gott" vid en demonstration mot Skånepolisens påstådda så kallade romregister i fjol. Dan Park blev i samband med detta misshandlad blodig av ursinniga vänsterdemonstranter.

"Tingsrätten anser att Dan Park därigenom avsett att sprida ett meddelande som förlöjligar gruppen romer med avseende på fenomenet brottslighet. Ett meddelande om att brott som begås av romer är något gott måste i sammanhanget uppfattas som nedsättande för romer i allmänhet, vilket bekräftas av angreppet mot Dan Park och hans skylt. Meddelandet på skylten saknar också samband med en saklig och vederhäftig diskussion. Bedömningen blir därför att Dan Park genom sitt handlande gett prov på missaktning av romer som grupp", står det i domen.

Park fälls också för att ha satt upp affischer som avbildar tre mörkhyade personer, som hänger i snaror från den bro på vilken den uppmärksammade arabmisshandeln av en mörkhyad person ägde rum i Malmö förra året. Han berättade i rätten att han med bilden ville uppmärksamma att medierna försökte få det till att det var svenskar som hade genomfört den rasistiska misshandeln, när det i själva verket rörde sig om invandrare.


Den här skylten ledde till att Dan Park först blev misshandlad av vänsteraktivister och sedan dömd till fängelse för "hets mot folkgrupp". (Foto: Polisen)

På en annan affisch har Park skrivit "negerslav" på ryggen på en man aktiv i Afrosvenskarnas riksförbund, vilket enligt rätten är att anse som hets mot folkgrupp.

Tingsrätten dömer Dan Park till tre månaders fängelse och till att betala 20 000 kronor i skadestånd till två målsägande. Sammanlagt fälls han för tre fall av hets mot folkgrupp och ett fall av förtal.

På måndag inleds en ny rättegång mot konstnären, varvid han står åtalad för ytterligare fall av förtal och åsiktsbrott.

Domen väntas mottas med gillande från det svenska kulturetablissemanget. Inför domen har Dan Park bland annat utmålats som den "ondaste av alla onda konstnärer" av den kontroversielle journalisten Martin Aagård på Aftonbladets kultursidor.

Dan Park är för närvarande häktad och kommer att genomgå en rättspsykiatrisk undersökning på begäran av åklagaren.

Läs också:
Rappade om att mörda Sverigedemokrater - får pris i Riksdagen
Maximalt pinsamt när kultureliten ”heilade mot rasism” på Grammisgalan
Länstidningen Östersund: SD skadedjur som ska gasas


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0