Nya Luciabeslutet

Klicka i nedre högra hörnet för ljud.

"Fejkgråtande" biskop hånas för utspel om flyktingbarn

Publicerad 22 juni 2016 kl 21.46

Inrikes. Mikael Mogren, biskop i Västerås stift, "bröt ihop" när han kommenterade riksdagens beslut om tuffare asylregler på tisdagen. Men enligt elaka tungor på sociala medier var biskopens gråtattack arrangerad.

Dela artikeln

Det var i en intervju med SVT Nyheter Västmanland som Mikael Mogren på tisdagen kommenterade den nya asyllagen.

Han hävdar att inskränkningen i asylsökares rätt till familjeförening i Sverige kommer att leda till att fler barn dör i "gummibåtar".

–  Det är självklart för mig. Annars skulle jag inte utföra mitt uppdrag som biskop om jag inte engagerade mig för den utsatta människan, säger Mogren apropå att han lägger sig i ett riksdagsbeslut.

I slutet av intervjun kommer biskopen in på sin teori om gummibåtar, och faller som det verkar i gråt.

– Och i dem sitter det barn! utbrister han.

– Det är okej men det är väldigt starka saker det här, fortsätter Mogren när han snabbt har återhämtat sig från gråtattacken.

På Twitter hävdar flera användare att biskopens tårar är "fejk".

"Det var det värsta fejkade gråtanfallet jag någonsin sett!" skriver exempelvis Ingrid Carlqvist från nättidningen Dispatch International.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Misstänkt spion gripen i Stockholm

Säpo bekräftar.. "Personen anhölls efter en insats häromdagen."0 

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0