Flashback röstar om julkort

Publicerad 23 november 2013 kl 13.00

Inrikes.På diskussionsforumet Flashback röstar forummedlemmarna just nu om vem som gjort sig förtjänt av deras julhälsningar.

Gilla artikeln på Facebook

Fria Tider skrev för en dryg vecka sedan om Flashbacks tradition att varje år skicka julkort till en person som kan behöva lite extra julglädje.

Förra årets julkortsmottagare blev pensionären Carl-Erik Cedvander som misshandlades grovt av ett invandrargäng när han försökte hindra dem från att tortera hans hund.

Årets nomineringsförfarande har nu avslutats och sju julkortskandidater utsetts.

Favoriterna i den pågående omröstningen är i skrivande stund Kenneth Karlsson, vars flickvän dödades när han försökte stoppa den afrikanske järnrörsmördarens bärsärkagång i Ljungsbro, och en kvinnlig arbetsledare i Trollhättan som varnades efter att ha informerat en muslimsk praktikant att han måste vara beredd att skaka hand med kvinnor.

På tredje plats ligger en afrikansk man som misshandlades brutalt av invandrare på en gångbro i Malmö medan hans ettårige son tittade på.

Strax därefter kommer polisen Peter Springare, som har nominerats för sina rakryggade medieframträdanden i samband med DN:s bluff om det så kallade ”romregistret”.

Omröstningen pågår fram till och med den 5 december då vinnaren utses.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1016586430


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1016586431


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Nu pekas även M-somalier ut för omfattande valfusk

Så gjorde partiet gettosuccé med kryssraketen Mahad Olad (M). Larm om förkryssade valsedlar, jobb i utbyte mot kryss – och en hotfull kriminell som övervakade vallokalen.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Hade 3,5 miljoner i resväskan – blir av med allt

Resenären stoppades på Arlanda på väg till Turkiet.. Nu ska rubbet förverkas – trots att pengarna inte knutits till något brott.0 

Här kan hösten få ett plötsligt slut. Gul varning utfärdad i bland annat Värmland och Dalarna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus