Fler tiggare till Borås

Publicerad 14 januari 2014 kl 18.12

Inrikes.Borås kommun betalade hemresan åt drygt 40 tiggande romer från Rumänien, varav ett tjugotal kort därefter återvände till Borås. Nu kommer ytterligare 30 tiggare till Borås – och fler är på väg.

Gilla artikeln på Facebook

Det var strax före jul som Borås kommun spenderade 200 000 kronor på att bussa tillbaka tiggande romer till deras hemstad Buzau i Rumänien.

Några veckor senare var ett tjugotal av tiggarna tillbaka i Borås igen. Idag väntas ytterligare omkring 30 tiggare anlända till Borås från Buzau – vilket alltså innebär att Borås med råge har fått tillbaka de romer som man betalade hemresan åt.

Ingenting tyder på att strömmen av tiggare till Borås kommer att avta.

– Flera av dem som väntar på oss nere i Buzau har sagt att de kommer att resa hit till Borås igen efter att vi har varit nere. Andra planerar att resa hit i mars, säger en frivilligarbetare som planerar att snart resa till Buzau för att dela ut gåvor som boråsbor skänkt till romerna till Borås Tidning.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0