Flyktingbarn föll från balkong – dog

Publicerad 2 oktober 2016 kl 22.19
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett flyktingbarn avled natten till söndagen sedan han fallit från en balkong i Uppsala, skriver unt.se.

Dela artikeln

Polisen fick 02:21 larm om att en man fallit från en balkong på andra eller tredje våningen. På platsen påträffades ett avlidet flyktingbarn.

I lägenheten fanns ytterligare fyra personer, även de flyktingbarn, som togs in för förhör. Den aktuella lägenheten används som boende för ensamkommande.

Polisen har inlett en förundersökning om mord alternativt dråp, men det finns inget som tyder på att ett brott begåtts.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0