Åldringsrånet i Stureby
Flyktingbarnen fångades av övervakningskameran i Sturebys tunnelbana strax före rånet. De nu dömda är infällda i bild – den sedan tidigare dömde våldtäktsmannen längst ned till höger.

Flyktingbarnen döms för brutala rånet mot 87-åringen

Publicerad 20 maj 2016 kl 14.04

Inrikes. Fyra så kallade gatubarn från Marocko bröt sig in i en 87-årig kvinnas hus och rånade henne brutalt. Nu döms två av rånarna, varav en tidigare är dömd för våldtäkt under annat namn – men två av dem slipper helt åtal eftersom de uppger sig vara under 15.

Dela artikeln

Gärningsmännen bröt sig natten till den 24 januari in i huset i Stureby i södra Stockholm efter att ha krossat ett källarfönster.

Kvinnan vaknade och såg "fyra mörka siluetter" som stod vid hennes säng inne i sovrummet. En av araberna tog strypgrepp på 87-åringen och tryckte till så hårt att hon svimmade.

I samband med överfallet blev kvinnan neddragen från sängen så att hon slog ansiktet i golvet. Hon trodde att hon skulle dö. Gärningsmännen, som kvinnan uppfattade som utländska män i 20-årsåldern, drog också av ringarna från hennes fingrar med våld.

Under tiden männen befann sig i huset lyckades 87-åringen ringa till sin dotter som bor precis i närheten, men när dottern kom dit hade de lämnat platsen.

Kvinnan har berättat att hon mår dåligt efter rånet och att hon inte längre vågar sova ensam i huset utan sover hos sin dotter.

Två av de fyra gärningsmännen, som kunde identifieras med hjälp av övervakningsbilder från tunnelbanan, slapp helt åtal eftersom de uppger sig vara under 15.

De övriga två döms idag för grovt rån. Den ene araben en, 21-åring, dömdes i slutet av december 2014 för våldtäkt och grov stöld under ett annat namn. Nu döms han till fem års fängelse för grovt rån och även för grov stöld mot kvinnan på tunnelbanestationen. Den 21-årige våldtäktsmannen är sambo med en etniskt svensk kvinna som också är gravid med hans barn. Trots det döms han till utvisning.

Den andre gärningsmannen påstår sig dock vara 17 år och får därför en rejäl straffrabatt. Han döms till sluten ungdomsvård ett år och fyra månader och utvisning.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0