Arkivbild.

Fyra av tio tåg var försenade i somras

Publicerad 2 oktober 2018 kl 10.01

Inrikes. Drygt 40 procent av långdistanstågen i juni var försenade. Det visar ny statistik från Trafikverket, enligt Ekot.

Dela artikeln

Svensk tågtrafik är inget skrytobjekt. I juni var mer än 40 procent av långdistanstågen i landet försenade.

Med försening menas att ett tåg kommer fram mer än fem minuter efter utsatt tid.

Trafikverket menar att förklaringen ligger i det stora antal banarbeten som pågick, samt det varma vädret. Detta blev för mycket för den svenska tågtrafiken att hantera, enligt myndigheten.

– Det har varit en extrem sommar på många sätt. Vi har haft över 400 bränder som på ett eller annat sätt stannat järnvägstrafiken och vi har haft uppåt 356 solkurvor i sommar, säger Bengt Olsson, presschef på Trafikverket till Ekot.

Högst andel förseningar hade tågen på sträckan Stockholm-Göteborg.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0