Arkivbild.

Fyrverkerier satte eld på villa i Trollhättan: "Mordbrand"

Publicerad 31 december 2018 kl 09.46

Inrikes. En villa började brinna i Trollhättan natten mot nyårsafton efter att en fyrverkeripjäs skjutits mot bostaden. Familjen som bor i bostaden fick lämna huset.

Dela artikeln

Det var vid 02-tiden i natt som en villa började brinna på Stamkullevägen i Trollhättan.

Familjen som bor där vaknade av en smäll vid huset och därefter upptäckte de att det brann under uterummet.

De tog sig ut ur huset på egen hand och blev sedan på grund av kylan omhändertagna av ambulanspersonal.

Mannen i huset ska ha använt en pulversläckare för att släcka branden, men när brandkåren kom till platsen brann det ännu i golvet.

"Med största sannolikhet är det en fyrverkeripjäs som orsakat branden", skriver polisen i sin händelserapport.

Vid platsen anträffades tändstickor som togs i beslag för spårsäkring.

– Det hade kunnat sluta riktigt illa. Det var två personer som syntes springa därifrån, säger polisens presstalesman Thomas Fuxborg till GT.

Enligt polisen finns det ingen känd hotbild mot den drabbade familjen. 


Väcker avsky på sociala medier. Gärningsmannen försvaras i efterhand – av barnets mamma. 0 Plus

Nyheter från förstasidan

Greta seglar mot Gaza igen – stöttas av Skarsgård

Gör nytt försök att bryta blockaden. "Vanliga människor från hela världen" står bakom, enligt Gustaf Skarsgård.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0