Det var här, utanför tunnelbanestationen i Tensta Centrum, som mannen överfölls och misshandlades förra veckan.

Man i Tensta misstogs för polis – överfölls och misshandlades av gäng

Publicerad 19 augusti 2015 kl 12.06

Inrikes. En man som kom från tunnelbanan i "utanför­skapsområdet" Tensta centrum förra veckan misstogs för att vara en polis och blev då påhoppad och misshandlad av ett gäng på mellan 20 och 30 personer.

Dela artikeln

I helgen uppmärksammades den grova misshandeln av närpolisen Martin Marmgren som skrev om händelsen på Twitter.

När Fria Tider ringer upp Jörgen Ohlsson, som är tillförordnad lokalpolisområdeschef i södra Järva, bekräftar han uppgifterna på Twitter som tycks ha blivit lite av en "snackis" inom polisen i Västerort.

– Det verkar korrekt, ja, säger han om det som står i twitterinlägget.

Kan du berätta lite grann om vad det var som hände?
– Jag kan inte beskriva händelsen för detaljerat, för jag har inte läst den själv. Men den dragningen jag fick var att han kom från tunnelbanan med en person, så gick han ut i Tenstagången och då tittade han lite grann på några killar som stod där.

– De tyckte väl att han tittade lite för mycket på dem och då gick de på honom och ifrågasatte om han var polis.

Men när mannen nekade till att han var polis blev han inte trodd och gänget gav sig på och misshandlade honom.

– Han blev misshandlad på grund av att han inte kunde visa någon bricka. Men han var ju inte polis, så han kunde inte visa någon.

Ohlsson minns däremot inte vilken dag det var misshandeln ska ha inträffat, mer än att det var någon gång under förra veckan.

– Nej, jag vet faktiskt inte det. Jag tittade ju aldrig in där i anmälan, säger han.

Christoffer Ersenius är en av de poliser som just nu utreder förra veckans misshandel. Han vill däremot inte berätta mer om den än det som Ohlsson redan avslöjat.

– Det kan jag bekräfta, men mycket mer än så kan jag inte säga. Det är lite känsligt just nu eftersom vi inte har några gärningsmän än så länge, säger han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 131537138


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 131537139


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

USA börjar utvinna olja, gas och mineraler på Grönland

Trump: ”Vårt nya och vackra Grönland”. Men chefen för Grönlands så kallade självstyre tonar ned uppgifterna om omfattande prospektering.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus