Foto: Svenska kyrkan

Glömde takluckan öppen i 40 år - två ton duvbajs i kyrktorn

Publicerad 22 november 2012 kl 05.41

Inrikes.Någon glömde stänga takluckan på Heliga Trefaldighets kyrka i Gävle för mellan 30 och 40 år sedan. Resultatet blev att en saneringsfirma fick rensa bort två ton fågelbajs, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

- Alla blev vi ju väldigt förvånade, säger Lennart Helzenius, vid Gävle kyrkliga samfällighet, till Gefle Dagblad.

Det var under en besiktning i maj man upptäckte att luckan hade glömts halvöppen och att tornet blivit ett populärt tillhåll för duvor.

Det tog saneringsfirman 200 timmar att få bort den två ton tunga ansamlingen, som täckte insidan av takkupolen med ett 3 decimeter tjockt lager av avföring, äggrester och fågelskelett.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0