25 år sedan Berlinmuren föll
Michail Gorbatjov var Sovjetunionens president åren 1985–1991.

Gorbatjov firar murens fall med Merkel

Publicerad 8 november 2014 kl 07.01

Utrikes. Sovjetunionens siste ledare, Michail Gorbatjov, är under helgen på plats i Berlin för att högtidlighålla 25-årsjubiléet av murens fall. Han ska också träffa Tysklands förbundskansler Angela Merkel – och tänker passa på att lägga in ett gott ord för Putin.

Dela artikeln

– Jag har blivit bjuden till diskussioner och festliga evenemang. Det blir också träffar med politiker och jag ser fram emot att se fru Merkel, sade Gorbatjov på en utställning vid den före detta gränsstationen Checkpoint Charlie.

Enligt Die Welt har den 83-årige före detta sovjetchefen för avsikt att under sina möten ta Ryssland – och president Vladimir Putin – i försvar.

– Jag är helt övertygad om att Putin försvarar Rysslands intressen bättre än någon annan, konstaterade han inför resan.

Michail Gorbatjov, som med sina reformer glasnost och perestrojka anses ha banat vägen för Sovjetunionens upplösning, skyller det försämrade säkerhetspolitiska läget i Europa på Västvärlden. Han hävdar att Ryssland efter kalla krigets slut ansträngde sig för att skapa en ny relation med USA.

– Allt hade gått bra, men inte alla i USA gillade det. De hade andra planer, de behöver en annan situation som gör det möjligt för dem att lägga sig i överallt. Om det är bra eller dåligt bryr de sig inte om, sade han i en intervju med nyhetsbyrån Interfax.

På lördagen kommer den före detta sovjetiske presidenten att delta i symposiet tillägnat 25-årsdagen av Berlinmurens fall. 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 914739633


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0