Gränskontrollerna

Gränskontrollerna förlängs till maj 2018

Publicerad 11 november 2017 kl 13.33

Inrikes. Regeringen har beslutat att gränskontrollerna vid Sveriges inre gräns ska förlängas i ytterligare sex månader, fram till och med den 11 maj 2018.

Dela artikeln

Beslutet om förlängda gränskontroller har fattats med stöd av den EU-gemensamma lagstiftningen, påpekar regeringen.

Det tas utifrån bedömningen att det fortsatt finns ett hot mot den allmänna ordningen och den inre säkerheten i Sverige.

"Den risk som framför allt bristerna i kontrollen av EU:s yttre gränser medför – vilket bland annat gör det möjligt för potentiella terrorister att resa in i Schengenområdet – gör att vi måste ha kvar våra egna inre gränskontroller", skriver regeringen.

Kontrollen ska genomföras vid de hamnar i polisregionerna Syd och Väst som Polismyndigheten bedömer som lämpliga, samt vid Öresundsbron.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 467539032


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 467539033


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Kristersson bantar satsning på invandrare – ger pengarna till sin svägerska

Marita Bildt får 27 miljoner till sin "stiftelse". Nu varnar anställda för att de kommer ryka på höga chefslöner och utlandsresor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Inrikes

"Vidrigt": Maggans etniska fest väcker starka känslor

"Gott nytt 6776!". Nu pekas S-ledaren ut som "landsförrädare".0 Plus

Forssell i New York – kräver att våldtäktsmän ska utvisas

Ministern på "övertalningsoffensiv" i FN.. Regeringen bytte fot i frågan efter Fria Tiders artikel om 16-åriga Meya.0 

Politikerna överens – rätten till abort ska skrivas in i grundlagen

Partierna eniga i KU.. Tidöregeringen vill sabotera möjligheterna för en framtida höger att begränsa aborterna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0