Gränskontrollerna

Gränskontrollerna minskade inte inflödet

Publicerad 13 november 2015 kl 12.48

Inrikes. Inflödet av asylsökare ligger kvar på samma nivåer trots de införda gränskontrollerna.

Dela artikeln

Efter att gränskontrollerna infördes klockan 12 på torsdagen och fram till fredags förmiddag hade cirka 1.600 personer sökt asyl i Sverige, enligt Migrationsverket.

– Det är i paritet med hur det har sett ut senaste dygnen och senaste veckornas, säger Mikael Hvinlund, kommunikationsdirektör på Migrationsverket, till Sveriges Radio.

Vid Öresundsbron gör polisen stickprov och kontrollerar identiteten på slumpmässigt utvalda personer, men får inte lägga någon vikt vid personernas etniska bakgrund. De som fastnar i kontrollen och uppger sig vilja söka asyl registreras sedan som asylsökare i Sverige om de inte frivilligt väljer att återvända till det senaste landet de kom från.

Inrikesminister Anders Ygeman säger till Sveriges Radio att många som egentligen ville vidare till Finland eller Norge nu väljer att stanna i Sverige istället.

– Visa grupper kommer detta ha en dämpande effekt på, i andra grupper kan det leda till att vi får fler flyktingar, säger Ygeman till Sveriges Radio.

I Malmö är läget fortsatt mycket ansträngt – bara i natt kom 220 så kallade ensamkommande flyktingbarn enligt Annelie Larsson, chef för sociala resursförvaltningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 483574709


Varnish cache server