Göran Greider.

Greider: Politiker som samarbetar med SD hamnar i "helvetet"

Publicerad 5 oktober 2018 kl 12.07

Inrikes. Sverigedemokraterna har tagit makten i skånska Hörby med hjälp av Moderaterna. Dessa moderater kommer hamna i helvetet, menar journalisten Göran Greider.

Dela artikeln

För första gången i Sverigedemokraternas historia har partiet fått posten som kommunstyrelsens ordförande i en av landets kommuner. Detta har skett i Hörby i Skåne, och blev verklighet efter samarbete med de lokala moderaterna.

Moderaterna i Hörby fick 11 procent i kommunalvalet och menar att det handlar om ett "valtekniskt samarbete" mellan partierna.

Men Moderaternas partiledning rasar nu mot sina lokala partikollegor, och förbjuder allt form av samarbete med SD.

– Vi ska inte samarbeta med SD lokalt, regionalt eller nationellt, säger vice partisekreterare Anders Edholm till Aftonbladet.

Göram Greider, chefredaktör för socialdemokratiska Dala-Demokraten, går ännu längre. Han dömer de lokala moderaterna till helvetet.

"Det finns ingen särskild plats i helvetet för de lokala moderater som väljer att samarbeta med Sverigedemokrater. Hela helvetet tar emot dem!", skriver han på Twitter.

Hans inlägg tas dock inte emot särskilt väl av andra användare på mikrobloggen.

"Du är lika hatisk som alla kommunister varit", skriver en kvinna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 398528559


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0