Foto: Odysseas Gp/CC-BY-NC-SA

Foto: Odysseas Gp/CC-BY-NC-SA

Grekisk polis hänvisar brottsoffer till Gyllene gryning

Publicerat den 1 oktober 2012 kl 06:31

ATEN. Den brittiska vänstertidningen The Guardian skriver att Greklands polismyndighet nu öppet hänvisar brottsoffer till det ultranationalistiska partiet Gyllene gryning för att få hjälp med invandrarbrott.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Det tidigare öppet nationalsocialistiska partiet har i allt högre utsträckning kommit att ta över ansvaret från myndigheterna för att upprätthålla lag och ordning.

Enligt The Guardian är framförallt brottsoffer som utsatts för invandrarbrott som hänvisas till partiets verksamheter runt om i landet.

– De säger att om det är problem med invandrare så gå till Gyllene gryning, säger en 38-årig kvinna i Aten till The Guardian.

Runt tolv procent av den grekiska befolkningen skulle välja Gyllene gryning om det var val idag. I en färsk opinionsundersökning sade sig 22 procent av grekerna ha förtroende för partiets partiledare Nikolaos Michaloliakos.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/grekiska-polisen-hanvisar-brottsoffer-till-gyllene-gryning Bloggar om denna artikel
  • PETER NYMAN

    GG skulle behövas här främst i Malmö 

    • Anonym

      SvP folk har nattvandrat i Kalmar i utsatta områden. De skulle behövas i fler svenska städer. Det kanske kan bli så, om fler blir medlem i partiet.

  • Anonym

    GG visar hur man organiserar folket för sitt egna välmående. De låter sig inte sövas av bekväma parlamentstolar eller feta plånböcker, inte heller faller de på knä för fiendens spelregler och deras propaganda. Dra lärdom från dem och förbered inför framtiden.

    Chrysi, Chrysi, Chrysi Avgi!

  • http://profile.yahoo.com/GSD4JSRJ32SVEWEWYLYARFMHSA Anvandarnamn

    ”Gyllene” i Gyllene Gryning, kommer det från begreppet Gyllene Regeln? Gert Wilders, hjälten, sade i ett tal i Berlin att detta är principen som förenar alla religioner utom Islam.
    För övrigt anser jag, nog, att tredje världskriget har startat. Det är ett andligt, emotionellt och fysiskt krig mellan Islam och Gyllene energi.

    • Anonym

       Tredje världskriget är väl redan över?

      • Anonym

        Sen när då?

  • Anonym

    Att hänvisa till Gyllene Gryning är ett steg i mycket rätt riktning.

    Den fasansfulla ekonomiska situationen i EU är helt enkelt ett systemproblem.

    Demokratierna håller inte längre måttet och äger  inte alls förmågan att förhålla den samhälleliga rocken till de ekonomiska förutsättningarna.

    Demokratin misslyckas på samtliga nivåer när ekonomin stagnerar och hittar inte bromsen för alla onödiga utgifter.

    Trots stora problem med ekonomin tar Sverige, enl. Fredrik Reinfeldt, ändå  in 40 000 anhöriginvandrare per år, som fodrar samhällets stöd och försörjning under oöverskådlig tid.

    Han skapar på så sätt astronomiska utgifter för ett redan hårt pressat samhälle, där lån, för att finansiera bidragen till de nyanlända kanske blir enda utvägen.

    Här kan vi nu ta del av unionens- och då i synnerhet den svenska demokratin i ett nötskal.

    Samtidigt som allt större ekonomiska problemen tornar upp sig vid horisonten, far den folkpartistiska EU- parlamenatrikern, Cecilia Malmström, runt som ett skållat troll för att få gehör för krav på att flera illegala skall kunna ta sig in i EU.

    Den som inte förstår hur illa det står till med det demokratiska sättet att styra och leda samhället, kommer heller aldrig fullt ut att förstå anledningen till de i sinom tid får allt sämre med pengar i plånboken.
      
    Vi behöver snarast en stark ledare som förmår sopa upp efter det demokratiska äventyret. Ett äventyr som tillåtits att pågå alldeles för länge.

    Mvh
    en nationalist

    • Anonym

      Jag instämmer! Det finns inga genvägar kvar längre. Alla alternativ är borta. Det krävs omfattande förändringar om detta skall kunna räddas

      • Anonym

        Brejivik kanske ändå var före sin tid…?
        Det lär (tyvärr) behövas extrema åtgärder för denna extrema situation.
        Jag är ingen förespråkare av våld. Men vad gör man när fienden inte förstår ngt annat? Man blir tvingad att slå tillbaka.

  • Anonym

    Jag önskar att vi hade haft Gyllne Gryning här i Sverige för då hade jag gått till Gyllene Gryning alla gånger jag råkat ut för brott av muslimer då polisen inte gör något..

  • Anonym

    Jag undrar om multikultikramarna gillar det här ”nya” samhället?

    Samhället där ekonomin har krashat. Där staten förlorat sitt våldsmonopol. Där människor inte känner sig trygga. Där människor i allt större utsträckning tänker på sig själva och skiter i andra. Där våldet och lidandet snabbt ökar. Där allt fler hamnar i utanförskap och ohållbara livssituationer.
    Jag undrar?

    • MartinA

      Och där klass är uppdelat efter etnicitet. Var det detta de besjungit  i trettio år?

    • http://twitter.com/pongopygmeus pongopygmeus

      De faktorer du tar upp är multikulturens grundpelare så vi får nog räkna med att de som skapat det också gillar det. 

  • http://twitter.com/PAPersson PA Persson

    Varför har inte Sverige, en organisation som ”Gyllene gryning”, dom hade behövts som skydd och trygghet för oss Svenskar som vill leva i trygghet!!!

    • Anonym

      Vi behöver själva bygga upp ett Sverigevänligt parti. Det är på svenskarna det ankommer.
      Invandrarna arbetar för sina intressen – vi måste arbeta för våra.

    • Anonym

      Det finns organisationer redan. Vill du jobba parlamentariskt så finns
      SvP. Vill du jobba utomparlamentariskt så kanske svenska motståndsrörelsen kan vara något för dig.

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons