Gruppvåldtäktsorgier på HVB-hem i Malmö

Publicerad 24 september 2017 kl 16.47

Inrikes. Flyktingbarn flyttas nu från flera HVB-hem i Malmö där det förekommit sex-, drog- och spritfester med utslagna flickor som fotograferats under gruppvåldtäkter, skriver Sydsvenskan.

Dela artikeln

Det är Inspektionen för vård och omsorg, IVO, som fått en anmälan i mitten av september. Anmälan gäller ett boende men flera boenden är drabbade, och ägs av samma företag.

När anmälan kom in hade IVO redan genomfört två besök på boendet och man hade vid dessa besök konstaterat flera brister på boendena, bland annat en låg utbildningsnivå hos personalen, enligt Sydsvenskan. Men nu står det alltså klart att även gruppvåldtäkter och fotograferade våldtäkter har varit inslag i boendemiljön.

– Det som beskrivs kan karaktäriseras som övergrepp och eventuellt våldtäkt och andra brott, säger säger Joonas Terje, enhetschef på Ivo till Sydsvenskan.

Beslutet att omvandla Sverige till ett mångkulturellt samhälle genom invandring från tredje världen fattades av en enig riksdag 1975. Många menar idag att beslutet var ett misstag.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0