Gruppvåldtäkten i Nynäshamn

Gruppvåldtagna kvinnan har lämnat sjukhuset

Publicerad 31 januari 2017 kl 15.15

Inrikes. Den kvinna som vårdats för svåra skador efter att ha blivit överfallen och gruppvåldtagen i Nynäshamn i helgen har nu lämnat sjukhuset och hörts av polis.

Dela artikeln

Förundersökningsledare Tomas Jakobsson har just tagit över ärendet när Fria Tider når honom på tisdagseftermiddagen.

Han bekräftar att kvinnan, som är i 25-årsåldern, har blivit förhörd men kan inte svara på vilka skador hon åsamkats i samband med överfallet.

– Hon är ute från sjukhuset men vi har inte sett någon läkarrapport ännu, säger Tomas Jakobsson på tisdagen.

Flemingsbergspolisens Lars Alvarsjö uppgav i söndags att kvinnan blivit allvarligt skadad.

Några misstänkta för våldtäkten, som ägde rum i centrala Nynäshamn natten till lördagen, finns ännu inte. Men det ska röra sig om flera personer.

– Det har varit mer än en enligt henne, men vi vet inte antalet och har inga uppgifter om vilka de är, säger Tomas Jakobsson.

Några signalement har polisen inte heller att lämna ut.

– Kvinnan ska höras om i ärendet så vi kanske kan gå in lite närmare på det då. Det är känsligt och man får gå varsamt fram och vi har inte kommit så långt ännu, säger Jacobsson.

Gärningsmännen ska dock ha varit okända för kvinnan och överfallet skedde utomhus, enligt polisen.


Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Tvingas stänga kommentarsfältet. "Valet att bära slöja har varit det bästa i mitt liv."0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Han rasar mot godispåse på Ica: "Normaliserad rasism"

Halstabletten Negro (svart på spanska) väcker plötsligt ramaskri. "Det som fick mig att fastna var att det var en vit man på bilden vid loggan."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0