Arkivbild.

Hälften av alla socialbidragstagare i Norge är invandrare

Publicerad 17 november 2017 kl 08.46

Utrikes. Norges arbets- och socialminister Anniken Hauglie (H) befarar att invandrare och flyktingar kommer bli en ny underklass i Norge. Anledningen är att hälften av landets socialbidragstagare är invandrare, rapporterar VG.
– En av de främsta orsakerna till fattigdomen i Norge är invandring, säger hon till tidningen.

Dela artikeln

Det är den norska ministern Anniken Hauglie från partiet Høyre som nu fruktar att invandrare håller på att bli Norges nya underklass.

Enligt en ny rapport är hälften av de som mottar socialbidrag i Norge invandrare och många av dem är fattiga.

– Rapporten bekräftar att en av de främsta orsakerna till fattigdomen i Norge är invandring. 28,5 procent av invandrare lever med långvarig låg inkomst. Det är alarmerande. Det värsta som kan hända är att invandrare och flyktingar blir en egen underklass i det norska samhället, säger Hauglie till VG.

Rapporten visar också att andelen fattiga i Norge har ökat från 7,7 procent 2011 till 9,3 procent 2015. 28,5 procent av de fattiga har invandrarbakgrund.

Inte mindre än hälften av dem som idag får socialt bistånd i Norge är invandrare. Förra året hade 49 procent av personer med socialhjälp invandrarbakgrund, samtidigt som 16,8 procent av den totala befolkningen i landet är invandrare.

Denna siffra har också ökat de senaste åren, skriver VG.

För att motverka detta måste fler invandrare börja jobba, klargör Anniken Hauglie. Det är bland annat därför som den norska regeringen kräver att invandrare ska lära sig norska. Ministern påpekar att det inte är hållbart att tiotusentals invandrare ska sitta passiva i samhället medan andra jobbar. Det är varken bra för dem eller landet, anser hon. För att integreras måste invandrare arbeta, säger Hauglie.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0