Här poserar Malmöbon med vapen i Syrien

Publicerad 29 januari 2015 kl 13.56

Inrikes. 22-årige Osama Krayem från Rosengård i Malmö har tidigare varit engagerad inom den skattefinansierade muslimska samfundet i Sverige. Nu är han av allt att döma en av de senaste muslimerna från Sverige som rest ned till Syrien för att ansluta sig till terrororganisationen Islamiska staten.

Dela artikeln

I en bild som publicerades på Facebook i måndags poserar Krayem i kamouflagedräkt och vapen i hand, skriver SvD:s Per Gudmundson på sin blogg.

"Må allah skydda dig soldat", skriver en av hans vänner i en kommentar.

22-åringen, som tidigare varit engagerad inom skattefinansierade Malmös unga muslimer, uppger att han nu befinner sig i Dayr az-Zawr i Syrien.

Enligt Säpo finns det 130 bekräftade fall av muslimer som rest från Sverige till Syrien och Irak för att ansluta sig till Islamiska staten och andra terrororganisationer. Man räknar dock med att den verkliga siffran kan vara 300, skriver Per Gudmundson. 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 392663389


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 392663390


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare