Här stormar 100-tals afrikaner Spanien – kastar syra på polisen

Publicerad 23 augusti 2018 kl 15.35

Utrikes. Sju poliser skadades av syra när 300 afrikaner stormade gränsen mellan Marocko och Spaniens nordafrikanska exklav i Ceuta på onsdagen, rapporterar RT.

Dela artikeln

Ytterligare en stormning av afrikanska invandrare inträffade vid den spanska exklaven Ceuta i Nordafrika på onsdagen.

Så många som 300 våldsamma personer gick till angrepp vid stängslet och poliserna som befann sig där. Filmklipp visar hur de angripande personerna skriker och beter sig aggressivt.

Afrikanerna skar sönder delar av det 8,4 km långa staketet och kastade batterisyra, osläckt kalk och även avföring mot poliserna.

Mellan 100-200 invandrare lyckades ta sig över gränsen in i Spanien.

"Sju poliser fick brännskador av syra och kalk när de försökte avvärja ett stormningsförsök av staketet vid Ceuta", skriver polisen på Twitter.

Detta är bara en i raden av angrepp som sker mot den spanska gränsen. I juli lyckades 600 personer ta sig in i Europa samma väg.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 290957276


Varnish cache server

Mannen hade inte ens bytt juridiskt kön. Nu ska DO undersöka om gymkedjan STC gjort sig skyldig till diskriminering.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0