Hotet: Statsminister Annie Lööf

Publicerad 12 augusti 2018 kl 16.07

Inrikes. Centerpartiets ledare Annie Lööf kan bli Sveriges nästa statsminister. Det tror i alla fall en moderat riksdagsledamot, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

– Om C och L tillsammans får lika många eller fler mandat än vad M får kan ett skickligt hanterat maktspel från Centern och Annie Lööfs sida mycket väl resultera i att talmannen ger henne ett försök att bilda en regering om det är underförstått att S inte kommer att rösta mot henne som statsminister.

Så säger den icke namngivna moderaten till Expressen om C-ledarens chanser att nå posten.

Även en riksdagsledamot från Socialdemokraterna tror att Annie Lööf kan bli statsminister – om inte Stefan Löfven sitter kvar.

Expressen har skickat ut en webbenkät till samtliga riksdagsledamöter och 82 av dem har svarat på vem de tror kommer att leda Sverige efter riksdagsvalet i september. Ulf Kristersson får flest, 37, röster och följs av Stefan Löfven (30) och Jimmie Åkesson (10).


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Invandringen fortsätter – "inte en viktig fråga"

Mätning: Många tror att den minskar. Även Ipsos, som gjort mätningen, lever i den föreställningen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0