Hyllade Hitler – åtalas

Publicerad 8 september 2015 kl 17.28

Inrikes. Martin Saxlind, ansvarig utgivare för Svenska motståndsrörelsens nättidning Nordfront, har åtalats vid Örebro tingsrätt för yttrandefrihetsbrottet hets mot folkgrupp, efter ett beslut av Justitiekanslern.

Dela artikeln

Tidigare under våren publicerades en artikel med rubriken "Adolf Hitler 126 år" på Nordfront. Artikeln – som hyllade Adolf Hitler – anmäldes och en förundersökning inleddes. Med anledning av vad som framkom under förundersökningen så beslutade JK att det fanns tillräckliga skäl för att väcka åtal för hets mot folkgrupp.

"Adolf Hitlers minne bör hedras genom den kamp han förde mot våra fiender. Genom att föra Hitlers arv vidare och sträva efter att vinna den kamp han gav sitt liv för, kan vi verkligen hedra denne gigant", lyder några av formuleringarna i artikeln.

JK menar att formuleringar i artikeln utgör brott men den ansvarige utgivaren Martin Saxlind är av en annan uppfattning.

– Jag anser att jag ska frias då det inte borde vara olagligt att publicera generella hyllningar till politiska ledare, säger Martin Saxlind till Fria Tider.

Påföljdspraxis vid fällande dom för hets mot folkgrupp är normalt inte fängelse men skulle Martin Saxlind ändå få ett fängelsestraff så betonar han att det inte kommer påverka arbetet med Nordfront i någon större utsträckning.

– Om jag mot förmodan döms till fängelse blir det så klart svårt för mig att arbeta med Nordfront under tiden jag avtjänar fängelsestraffet, men vi är många som arbetar med hemsidan och det kommer nog inte märkas att jag är borta, förklarar han.

Det aktuella åtalet är inte första gången som Nordfront varit föremål för granskning och bedömning av Justitiekanslern. Enligt ett utdrag från myndighetens diarium förekommer webbplatsen i totalt 78 ärenden sedan 2012. Den tidigare ansvarige utgivaren av webbplatsen dömdes till ett fyra månader långt fängelsestraff för flera fall av hets mot folkgrupp och två fall av uppvigling som begåtts i samband med publiceringar på Nordfront.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0