SVERIGE. Ihsan Kellecioglu, som arbetar med barn- och ungdomsfrågor, tycker att fallet med de trakasserade somalierna i Forserum visar att en stor del av svenskarna är rasister. I en artikel i dagens SvD kräver han att statliga "integrationsåtgärder" ska lotsa etniskt svenska ungdomar in i det mångkulturella samhället.
Gilla artikeln på Facebook
Att en liten grupp ungdomar med psykosociala problem trakasserat somalier i Forserum bevisar enligt Ihsan Kellecioglu att svenska ungdomar ofta är rasister som måste ”integreras”.
Kellecioglu avfärdar kommunalrådet och socialtjänstchefen i Forserum, som påpekat att dåden inte varit rasistiskt motiverade.
”[O]m samhället hade tagit i med hårdhandskarna när det gäller rasism så hade de somaliska barnen i Forserum inte blivit utsatta bara på grund av sin hudfärg”, avgör han.
Därför måste staten nu ta sitt ansvar och ta krafttag för att integrera unga svenskar in i mångkulturen, enligt Kellecioglu.
”En åtgärd vi behöver anta är att utbilda etniskt svenska ungdomar och föräldrar så att de kan integreras bättre i det mångkulturella samhället, på liknande sätt som vi har integrationsåtgärder för invandrare som ska integreras in i det svenska samhället.”
För mångkulturen slipper svenskarna inte undan, konstaterar Ihsan Kellecioglu.
”För såsom det svenska samhället är här för att stanna är även det mångkulturella samhället det, och den kombinationen är helt underbar.”



























