Rapsfält på Österlen.

Inget betydande regn i Skåne – på 78 dagar

Publicerad 12 juli 2018 kl 19.17

Inrikes. I Skåne är torkan nu så extrem att det inte regnat rejält i landskapet på nästan 80 dagar. Meteorologen Erling Brännström har aldrig varit med om något liknande.

Dela artikeln

I måndags höll regeringen en presskonferens angående den pågående torkan i Sverige.

– Regeringen vänder på varje sten för att undersöka hur vi kan stödja lantbrukarna under torkan. Vi för en nära dialog med Jordbruksverket, LRF och resten av branschen där vårt fokus just nu ligger på att skapa förutsättningar att tillgängliggöra det foder som finns i Sverige. Regeringen följer utvecklingen noga och är beredd att vidta ytterligare åtgärder i förhållande till hur situationen utvecklar sig, sade landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S).

I Skåne har man nu slagit rekord. Där har det inte varit något betydande regn på 78 dagar, sedan den 25 april. Det har bara varit småskurar, uppger TT.

– Jag har varit meteorolog i över 40 år och jag har aldrig varit med om en sådan här lång period utan ordentligt regn, säger Erling Brännström, meteorolog på SMHI, till P4 Malmöhus.

Den närmaste tiden väntas inte heller bjuda på mer regn, och det är ett problem eftersom jorden, växterna och grundvattennivåerna behöver ihärdigt regn för att återhämta sig, påpekar Brännström.

Under Almedalsveckan förklarade Miljöpartiet att man kommer lansera torkan som en valfråga.

– Vi gör det för att göra det verkligt för människor vad klimatförändringarna kommer att betyda. Den torka som har drabbat Sverige och Skandinavien och stora delar av norra halvklotet just nu är helt extrem, sade språkröret Isabella Lövin (MP) till Aftonbladet.

Enligt Eva Strandberg, meteorolog på SMHI, kan man dock inte säga att torkan beror på klimatförändringar.

– Utifrån enskilda väderhändelser kan man inte dra slutsatser om klimatförändringen. Att vi har haft varm luft i Sverige under en sommar kan handla om slumpen, säger hon till SVT.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Analysen: Det "statsnära näringslivet" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden.. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Polisen: Trippelmordet en "isolerad händelse" – får kritik

Uttalandet om ännu ett gängmord väcker ilska internt.. "Skjutningen på skolan i Örebro är en isolerad händelse, detta är det inte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0