Daniel Frändelöv och Ingrid Carlqvist.

Ingrid Carlqvist utreds för grundlagsbrott – riskerar fängelse

Publicerad 16 april 2018 kl 12.48

Media. Justitiekanslern, JK, har inlett en förundersökning mot den invandringskritiska journalisten Ingrid Carlqvist och hennes kollega Daniel ”Conrad” Frändelöv. Duon misstänks för grundlagsbrott – eftersom de har livesänt sin podcast utan att ha en ansvarig utgivare, rapporterar Svegot.

Dela artikeln

– Det är ju helt bisarrt, det finns tiotusentals Youtubers, ska alla dessa ställas inför rätta då eller? säger Ingrid Carlqvist till Svegot, där hon själv deltar som skribent.

Tillsammans med Daniel Frändelöv ger Carlqvist ut podden "Ingrid & Conrad", som är populär bland invandringskritiker.

Organisationen Juridikfronten, som drivs av juridiskt intresserade vänsteraktivister, anmälde i höstas duon till Justititiekanslern, JK.

Enligt anmälan bryter Frändelöv och Carlqvist mot grundlagen eftersom de inte har någon ansvarig utgivare för sin podd.

Nu har JK meddelat att de inlett en förundersökning i ärendet. Förhör kommer inom kort hållas med Daniel Frändelöv och Ingrid Carlqvist.

– Det är ovanligt att vi inleder förundersökningar i sådana här fall. Livesändningar på nätet är ju ett ganska nytt fenomen, säger beredningsjuristen Kristoffer Kågström till Nyhetsbyrån Siren.

Den som bryter mot kravet på att ha ansvarig utgivare för radio riktad till allmänheten som sänds live riskerar upp till ett års fängelse, enligt Medievärlden.

Carlqvist och Frändelöv företräds av advokaterna Sargon de Basso och Filip Rydström, enligt Svegot.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 994977578


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 994977579


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Sverigedemokraterna ger exkriminell utskottspost

Dömdes till fängelse med gängledare. Sen inleddes politikerkarriären för nyvalde riksdagsmannen Johan Tireland, 38.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare