Penningtvättsreglerna

Invandrare föreslås slippa regler mot penningtvätt

Publicerad 1 januari 2019 kl 12.47

Ekonomi. Göteborgs stad har bjudit in de fyra storbankerna för att diskutera möjligheten att lätta på penningtvättsreglerna för invandrare. Tanken är att personer i utsatta områden ska kunna sätta in kontanter på banken och använda dem för att ta bolån, skriver Gårdstensbladet.

Dela artikeln

– Ofta finns det kapital för att klara av kontantinsatsen, men den finns kanske inte alltid på bankkonton. Den finns i släkter, i familjer. Där tror jag vi kan hjälpas åt att göra storbankerna mer varse vilka förutsättningarna är i de olika områdena, säger Marin Öbo, kommunens fastighetsdirektör till SR P4.

Lagens amorteringskrav ska dock även gälla invandrare, enligt kommunen. Däremot omfattas inte äldre bolånetagare utan bara nya bolån.

Idag pågår bygget av cirka 7.700 nya bostäder i Göteborg. Samtidigt har bostadsmarknaden gett vika och nya prisfall väntas under våren – i synnerhet i nyproduktion.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Skattebetalarna slår larm: Regeringen smyghöjer skatten på arbete – med 25 miljarder

"Oförsvarbart." Dolda skatten som politikerna höjer när de vill få in snabba skattepengar utan käbbel.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0