Asylsökarna tycker inte att standarden på detta hotell i Ljusdal är tillräckligt hög.

Asylsökare missnöjda med standarden på asylhotell

Publicerad 9 juli 2015 kl 14.29

Inrikes. Det har under veckan varit oroligt på asylhotellet Kulthammar i Hälsingland sedan asylsökarna protesterat mot standarden på hotellet. Nu ger Migrationsverket efter för asylsökarnas krav och ska förbättra standarden.
– Vi ska möta deras krav, säger asylhotellets platschef.

Dela artikeln

Protesterna på asylhotellet i lilla Järvsö i Ljusdals kommun bröt ut i måndagsförmiddag sedan de syriska araber som bor där uttryckt missnöje med hotellet, som vintertid används av turister som åker skidor i Järvsöbacken.

Enligt lokaltidningen Hela hälsingland har araberna bland annat klagat på "dålig lukt", att maten inte varit till belåtenhet och att det inte funnits tillräckligt många anställda som städat upp efter dem.

– Nu är det lugnt, nu är det ingen protest utan Migrationsverket kommer att komma upp idag för ett möte, berättar asylboendets platschef Per Mörk för Fria Tider.

– Vi ska möta deras krav, det är mest förändringar från vårt håll, fortsätter han.

Under veckan har dessutom polisen fått rycka ut till asylboendet flera gånger på grund av hot från asylsökarna.

– Det har varit vid flera tillfällen, det har varit hot mot personal och mot andra flyktingar här.

Hur många gånger har polisen varit där då?
– Oj, ja, kanske en fyra-fem gånger. Fyra gånger i alla fall under en vecka.

Mörk berättar sedan att det inte varit protesten på boendet som polisen fått rycka ut på grund av, utan att det varit andra hot som inte haft med den att göra.

– Polisen var inte på vår förläggning för protesten, utan det var under hoten de var här, säger han.

Däremot har polisen tvingats rycka ut när asylsökarna tagit sig ned till centrala Järvsö för att där visa sitt missnöje med att svenskarna inte ger dem ett bättre boende.


Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0