HEMSÖKT HUS. Den japanska premiärministerns tjänstebostad i centrala Tokyo. Byggnaden uppfördes 1929 och hemsöks enligt uppgift av andar efter människor som dödats i huset.

Japans premiärminister vägrar bo i spökhus

Publicerad 20 augusti 2013 kl 14.50

Utrikes.– Jag vill inte bo här eftersom det spökar, sade Shinzo Abe till kollegor under en middag i huset. Den japanska regeringen har tidigare dementerat att spöken skulle vara orsaken till att premiärministern inte tar sin officiella bostad i besittning.

Gilla artikeln på Facebook

Shinzo Abe har varit Japans premiärminister sedan hans parti Liberaldemokraterna vann valet för nio månader sedan. Men Abe har fortfarande inte flyttat in i det hus som utgör hans tjänstebostad.

Shinzo Abe har tidigare bott i huset när han var premiärminister 2006-2007. Efter att ha tillträtt posten som premiärminister igen i december 2012 har han uppgivit att huset är onödigt stort.

I maj i år började japanska tidningar spekulera kring varför inflyttningen dröjde. Saken togs också upp i det japanska parlamentet där en ledamot från oppositionen frågade premiärministern om han var rädd för att bo i huset.

Regeringen har förnekat att spöken skulle ha med saken att göra, även om ministern Yoshihide Suga tidigare i år sade att han “känt någonting åt det hållet” när han fick frågan om det spökade i huset.

Men nu kommer uppgifter om att Abe själv uppgett att det är spöken som ligger bakom att han inte flyttar in.

– Jag vill inte bo här eftersom det spökar, ska Abe ha sagt till kollegor under en middag i huset, enligt The Guardian.

Premiärministerbostaden uppfördes 1929. Spökena sägs vara andarna efter människor som dödats i byggnaden. 1932 mördades Japans dåvarande premiärminister i huset i samband med ett misslyckat kuppförsök.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313292636


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313292637


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus