"Svenska mujahedin i Syrien" uppmanar i ett videoklipp svenska muslimer att resa till Syrien och kriga för al-Qaida.

Jihadbrudar reser till Syrien från Stockholm

Publicerad 10 juni 2014 kl 17.45

Inrikes. Bara under maj månad reste minst sex unga somaliska kvinnor från Stockholm till krigets Syrien för att understödja eller gifta sig med jihadkrigare. Det uppger Ibrahim Bouraleh, som är ordförande i Islamiska förbundet i Järva, till DN.

Dela artikeln

Bouraleh har kontakt med ett flertal anhöriga till unga muslimer som rest till Syrien för att göra jihad.

– [N]u ringer det människor till mig nästa varje dag och är väldigt oroliga för vad som håller på att hända, säger han till DN.

Enligt Säpo reste förra året åtminstone 75 personer från Sverige till inbördeskriget i Syrien för att kämpa på al-Qaidas sida. Jihadresenärerna tränas i vissa fall för att genomföra terrordåd när de återvänder till Europa igen.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0