Montage: Fria Tider

Montage: Fria Tider

Jodå, det finns en ”kulturmarxism”

Paul Gottfried om uttrycket som vänstern inte vill höra.

Publicerat den 23 april 2012 kl 04:00

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Norrmannen Anders Behring Breiviks blodiga framfart och den försvarsskrift som han satte ihop före sina illdåd har intensifierat debatten om begreppet ”kulturmarxism”.

De som motsätter sig användningen av termen insisterar på att Breivik har avslöjat ett ”hat” som präglar alla som använder denna laddade beteckning. De hävdar att den som motsätter sig ”kulturmarxism” exponerar sitt eget hat mot invandrare från tredje världen, homosexuella och en lång rad andra offer för västerländsk diskriminering. Några exempel:

”Den bild som framkommit visar att vi har att göra med en vanlig högerman som är upptagen av sin ilska och olika teorier om ‘kulturmarxism’ som har sitt ursprung inom den antisemitiska högern, men som på senare år har spridit sig till mer vanliga kanaler, som får stöd av sådana som Andrew Breitbart”

Ur Norway terrorist Breivik was an ardent subscriber to theories of ‘Cultural Marxism’ av David Neiwert den 23 juli 2011.

”Baserat på inlägg som sägs vara skrivna av Anders Behring Breivik och som sprids i Norge, ska den misstänkte terroristen ha varit emot mångkultur och muslimska invandrare. Han kämpade också mot ‘kulturmarxism’, ett högerorienterat antisemitiskt koncept som utvecklades främst av William Lind på den USA-baserade tankesmedjan Free Congress Foundation, men också av nätverket kring Lyndon LaRouche.”

Ur Anders Behring Breivik: Soldier in the Christian Right Culture Wars av Chip Berlet den 23 juli 2011.

Med andra ord förväntas vi tro att människor som talar om ”kulturmarxism” är fanatiker som försöker vrida klockan tillbaka till 30- och 40-talet, då det stod fascister och europeiska nationalister fritt att döda judar och andra utsatta grupper.

Vad som hotas, får vi veta, är de genuint demokratiska regeringarna och de upplysta politiska eliternas strävanden efter att tillmötesgå alla olika kulturer och livsstilar. Denna humana verksamhet blir nu smädad med uttrycket ”kulturmarxism” – i synnerhet när dess utövare ägnar sig åt adekvat och kritisk granskning av de rasistiska, homofoba och borgerliga samhällen som existerade innan de moderna samhällsreformerna trädde i kraft.

Människor som befinner sig på andra sidan i debatten är lika engagerade. Men till skillnad från sina meningsmotståndare åtnjuter de inte ett helhjärtat stöd från myndigheter, lärare och media.

De som kritiserar ”kulturmarxism” riktar in sig på vad de anser är de intellektuella rötterna till den kulturella förgörelse som just nu med full kraft sveper över deras civilisationer och en gång så välbevarade samhällen. Kritikerna hävdar att rötterna till dessa krafter går att spåra till Frankfurts Institut för socialforskning som skapades i mellankrigstidens Tyskland. I synnerhet brukar de peka på det inflytande som dess anhängare uppnådde under sin exil i USA efter 1935.

Förespråkare av vad Frankfurtskolan kallade ”kritisk teori” – som Herbert Marcuse, Theodor Adorno och Erich Fromm – ansågs av ortodoxa marxister vara falska eller otillräckliga marxister. Men själva såg de sig som vänsterradikala när de använde sig av ortodox marxist-leninistisk teori för att peka ut borgerligheten som en antirevolutionär klass.

Liksom ortodoxa marxister betraktade Frankfurtskolans anhängare världen, möjligen förenklat, i termer av intressegrupper och maktrelationer. Liksom ortodoxa marxister,  vars avsteg från viktoriansk klassisk liberalism i detta avseende var chockerande på ett sätt som ofta förbises i skuggan av 1900-talets totalitära rörelser,  satsade de uttryckligen på att undvika politisk debatt och istället smäda och om möjligt marginalisera sina motståndare. (Detta är grundläggande för den marxistiska metoden: även om den påstår sig vara ”vetenskaplig” så utgörs den i själva verket av ett a priori värdesystem som avvisar debatt och sakargument såsom varande ”borgerlig vetenskap”. Det är därför vi har fått en ”politisk korrekthet” – den mest framträdande produkten av ”kulturmarxismen”.)

Frankfurtskolans intellektuella stod åtminstone principiellt för en socialistisk eller med andra ord statskontrollerad ekonomi. De stödde också i varierande grad den kommunistiska sidan under kalla kriget. (Att Marcuse, som jublade när den sovjetiska armén slog ned Ungernrevolten 1956, var en regelrätt stalinist kan jag kan personligen intyga, i egenskap av hans tidigare student.)

På det hela taget har Frankfurtskolan, och i synnerhet den andra generation som representeras av den engagerade ”antifascisten” Jürgen Habermas, intresserat sig betydligt mer för social ingenjörskonst än för statligt ägande av medlen för produktion, distribution och handel, vilket utgör den klassiska definitionen av socialism. Från The Authoritarian Personality, som togs fram av Adorno och Max Horkheimer och gavs ut 1950 av American Jewish Committee (vilka då som nu finansierar Commentary), till Habermas och hans hängivna anhängares upprepade försök att göra det tyska utbildningssystemet politiskt användbart för den antinationalistiska vänstern, har Frankfurtskolan fokuserat på ”antifascistiska” attityder och beteendemönster. Huruvida detta kan härledas till kommunistisk praktik, eller till Marx materialistiska syn på klass och historia, är öppna frågor.

Men oavsett vilket så slöt Frankfurtskolans intellektuella upp bakom Lenins Ryssland och senare gav de ett varierande stöd till det kommunistiska DDR, och de var nästan alltid, om än inte helt, medlemmar av det tyska kommunistpartiet, och de härledde sina teorier till marxistiska begrepp. Kort sagt var de personer som snabbt ville genomföra sociala reformer samtidigt som de utgav sig för att vara marxister.

Man kan emellertid konstatera att vi idag har låtit saker hända som vida överskrider avsikterna hos Frankfurtskolans grundargeneration. Såvitt jag vet förespråkade de ursprungliga medlemmarna aldrig homosexuella äktenskap eller ansåg att västerländska länder skulle ges bort till fientligt inställda människor från tredje världen. Inte heller uppvisade de den avsky för etnisk och nationell identitet som har blivit så kännetecknande för den mångkulturella vänstern (och för den respekterade högern).

I mina memoarer, Encounters: My Life with Nixon, Marcuse, and Other Friends and Teachers, återger jag minnet av Herbert Marcuses förbryllade reaktion när några ivriga feminister bland hans studenter framförde sina sexualliberala åsikter. Han må ha varit en stalinist, men han var inte en total galning. Även om han tyckte att kaos skulle skapas för att omstörta ett repressivt, kapitalistiskt samhälle, så ansåg Marcuse (åtminstone innan han flyttade till Kalifornien och blev virrig) att man måste ersätta det som raseras med någonting nytt, och detta nya måste innehålla någon form av social ordning.

Det fanns också en högerfalang inom Frankfurtskolan, som jag själv en gång identifierade mig med. De som tillhörde den var allt annat än några ”kulturmarxister”, och Max Horkheimer, som var en av de som grundade Frankfurtskolan, blev senare i livet en hängiven antikommunist och antiegalitärist. När huvudfåran inom Frankfurtskolan kritiserade repressiva borgerliga institutioner som kärnfamiljen, riktade avvikarna inom högerfalangen sin kritik mot upplysningens rationalism och den anonyma byråkrati som jag själv har kallat för ”den terapeutiska staten.”

Utöver detta finns en rad källor som visar att Frankfurtskolans grundare försökte motivera sina avsteg från den upptrampade stigen. I Dialektik der Aufklärung (1943) uppmärksammar Horkheimer och Adorno hur rationalistiska reformer och systembyggnad riskerar att leda till framväxten av en modern totalitär stat. Adorno återkommer till detta tema i Minima Moralia (1974), ett verk där han kritiserar den moderna världens totalitära visioner.

Som mest politiskt inkorrekt blev förmodligen Adorno när han 1936 publicerade en ökänd essä där han hånade jazz som ett typexempel på andefattig modern kultur. Vänstern, som fortsätter att behandla Adorno som en ikon, har ägnat decennier åt att försöka bortförklara hans uppenbart negativa inställning till svarta konstformer. Naturligtvis skulle denne kulturkritiker, om han varit i livet, aldrig ha instämt i dagens högljudda vurmanden för svarta kulturyttringar. Till skillnad från nutidens mångkulturella vänster, som ägnar sig åt känsloargument och personangrepp, så producerade Frankfurtskolan seriösa reflektioner och gjorde uppror mot rådande borgerliga normer. I själva verket kan västerländska intellektuella och politiker ha rört sig så långt ut på vänsterkanten att de inte längre kan beskrivas som ”kulturmarxister”. Tillsammans med våra sociala och kulturella institutioner har de tagit vansinnet till tidigare outforskade höjder.

Är det då möjligt att tala om ”kulturmarxism” som en rent deskriptiv term? Beskriver ordet på ett tillräckligt objektivt sätt de idéer som uppstod inom Frankfurtskolan och som idag har fått ett kraftfullt grepp om västvärlden?

I min bok, The Strange Death of Marxism hävdade jag att dessa idéer hade etablerat sig i vänsterns retorik och program i hela Västeuropa, Kanada och USA redan innan murens fall. De utvecklats till en form av vänsterradikalism som kunde samexistera med konsumentföreningar och blandekonomi, eftersom de fokuserade på kultur och samhälle mycket mer än ekonomiska frågor. Frankfurtskolans idéer har uppmuntrat ett hänsynslöst krig mot borgerliga institutioner och nationella identiteter, men kriget kräver inte nödvändigtvis långtgående förändringar i strukturen på ekonomin.

Så när Republikanerna klagar på Obama och kallar honom för ”socialist” så missar de något viktigare. Hans utnämningar inom administrationen och rättssystemet tyder starkt på att han, som svart vänsterorienterad president, har allierat sig med kulturradikala personer som ganska väl kan beskrivas som ”kulturmarxister”.

Med detta sagt, finns det också skäl att överge begreppet ifråga. Standardverk om Frankfurtskolan och dess lärjungar, som Martin Jays Dialectical Imagination och Rolf Wiggershaus omfattande Die Frankfurter Schule: Geschichte. Theoretische Entwicklung. Politische Bedeutung använder inte beteckningen ”kulturmarxist”. Wiggerhaus talar om ”marxistiska samhällsteoretiker,” den term som personerna inom Frankfurtskolan själva använde. Förmodligen ansåg helt enkelt författarna att de saknade anledning att byta ut beteckningen mot ”kulturmaxister”.

Mer komplicerat blir det under kalla kriget och Sovjets ockupation av Östtyskland, då den tyska akademiska högern lyfte fram Frankfurtskolans självpåtagna marxism i syfte att misskreditera den. På 60-talet hade ”kulturmarxist” blivit ett skällsord inom Tysklands akademiska höger, där man hånade Frankfurtskolans företrädare för att vara högljudda, tveksamma intellektuella som bara låtsas vara marxister. Bakom anklagelserna fanns några sociala tänkare av viss dignitet, som Helmut Schelsky och sociobiologen Arnold Gehlen.

Ironiskt nog hade termen ”kulturmarxist” tjänat samma funktion som skällsord långt tidigare. Som jag nämnt förut så gick kommunisterna hårt åt Frankfurtskolan under mellankrigstiden på grund av dess livsstilsradikalism och vilja att vara ett nyskapande avantgarde. Man avfärdade dem (inte utan anledning) som ett exempel på borgerlig dekadens. Kommunisterna hävdade att vad dessa ”kritiska teoretiker” än gjorde så var det knappast att ägna sig åt Marx vetenskapliga socialistiska teori.

Ingen av de grupper som kritiserade Frankfurtskolan kunde dock ha någon aning om vilka framgångar som deras motståndare snart skulle uppnå när det gällde att ta över västerländska samhällen genom utbildning samt sociala och politiska institutioner.

Så Anders Breivik var långt ifrån den första att använda begreppet ”kulturmarxism” för att angripa sina meningsmotståndare.

Trots denna semantiska historia verkar det i alla fall för mig som att ”kulturmarxist” fortfarande kan användas på ett icke nedsättande och objektivt sätt. En sådan användning finns bland annat i diskussionen om begreppet på Wikipedia, som inte gärna kan vara skriven enbart av borgare eller författare på högerkanten.

Posten diskuterar en oenighet mellan William Lind och mig själv om huruvida kulturmarxister egentligen är marxister på något meningsfullt sätt eller ej. Lind anser att så är fallet, vilket jag bestrider. För att citera mig själv i Strange Death of Marxism: ”Kulturmarxister” har ”rört sig bortom marxismen … intagit en militant antiborgerlig hållning som fungerar oberoende av marxistisk ekonomisk teori”. Jag tror att de ska betraktas som kättare eller en utbrytargrupp ur en sekt.

Men vår debatt har ingenting med ideologi att göra, eftersom vi båda har nästan identiska politiska åsikter. Jag utgår helt enkelt från ortodoxa marxister när jag gör min bedömning, medan Lind verkar acceptera en bredare definition av begreppet marxist.

Jag har svårt att föreställa mig att grundarna av institutet, när de började det hela 1923, skulle ha motsatt sig att kallas ”kulturmarxister”. De definierade sig själva som sociala och kulturella kritiker och teoretiker som hade påverkats av marxismen. Varför skulle ”kulturmarxist” vara ett dåligt sätt att karaktärisera sin identitet före det att termen fått sin nuvarande nedsättande betydelse?

Likaså tycks det mig helt befogat att beskriva vänstergrupper och militanta organisationer av typen Southern Poverty Law Center (amerikanska Expo, översättarens anm.) som ”kulturmarxistiska”. De kan både ha och inte ha synpunkter på statlig styrning av ekonomin, men de är utan tvekan totalitära i sin strävan efter att förtrycka och förgöra människor som avviker från den accepterade diskursen i frågor om ras, kön, ”diskriminering” och liknande.

Och så ett sista argument för att fortsätta använda termen: Vi ska inte låta vänstern vinna ytterligare mark genom gapighet och utpressning. Under de senaste fyrtio åren har vänstern haft total kontroll över språkbruket – med möjliga undantag för de idag allmänt accepterade uttrycken ”politiskt korrekt” och ”War Against Christmas”. Vi övergav neger för svart och sedan för afroamerikansk, vi har hunsats till att kalla homosexuella för ”gay” och vi har tvingats hylla kulturellt och socialt sönderfall med ordet ”mångfald”.

Varför ska vi låta de ”antifascistiska” motståndarna till frihet i Europa och USA ta ifrån oss begreppet ”kulturmarxist” och istället använda deras egen smickrande beskrivning av sig själva?

Om de vill avvisa vår term för något som klingar bättre i deras öron, så har vi desto större anledning att hålla fast vid den.

En observation som gjorts av Schelsky för några decennier sedan håller fortfarande: När vänstern får tolkningsföreträde, då måste all diskussion ske på deras villkor.

Detta är naturligtvis anledningen till att vänstern hatar att begreppet politisk korrekthet har letat sig in i det allmänna språkbruket, liksom skälet till att de kämpar så hårt för att misskreditera användningen av War Against Christmas.

Låt oss nu inte ge upp ”kulturmarxism”! Vid det här laget låter det uppfriskande långt ifrån vänster.

PAUL GOTTFRIED

Paul Gottfried är professor emeritus i humaniora och upphovsman till flera böcker om det politiska klimatet i dagens USA. Han har skrivit After Liberalism, Multiculturalism and the Politics of Guilt och Strange Death of Marxism. Hans senaste bok är Leo Strauss and the Conservative Movement in America. Du kan provläsa första kapitlet i varje bok och köpa dem som e-böcker eller tryck via länkarna nedan.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/joda-visst-finns-det-en-kulturmarxism Bloggar om denna artikel
  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Gillar att ni använder bilden från UKK som en utav symbolerna för Kulturell-Marxism.

    • Anonym

      Vi som skriver här värnar det svenska kulturarvet varför jag vill påpeka att formen ”utav” inte existerar i formellt svenskt språk. Formen  har ingen samhörighet i det sammanhand du skriver och du gör ett ordentligt stilfel då du använder utav-formen.

      • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

        det är mkt riktigt. det är dock ytterst sällan jag korrläser det jag skriver som en kommentar. det är endast något man skriver spontant. 

        Det går att hitta massvis med grammatiska fel/stavfel här bland kommentarerna.

  • Anonym

    Här har vi ett aktuellt exempel på kulturmarxism: ”det är den bästa skildringen av hur icke-vita kroppar stöts ut och känner sig bortstötta som jag har sett på länge.” skriver Hynek Pallas i Svenska Dagbladet i en recension av en ny engelsk film. Recencenten dömdes för övrigt förra sommaren efter att ha misshandlat en Svensk kvinna.
    http://www.svd.se/kultur/film/brutalt-vackert-karleksdrama_6892389.svd

  • Anonym

     Här är vad laroucherörelsen i Sverige EAP (europeiska arbetarpartiet) har skrivit pa ämnet:
    http://www.larouche.se/artikel/satans-barn-iii-sexkongressen-for-kulturell-fascism .

    Det är än tydligare och bättre bild av det verkliga problemet. En bild som befriats helt fran vissa felaktiga utfall, som den gamle ”kulturmarxisten,” drar till med i texten ovan. CCF var en CIA operation, man rekryterade vänsterfolk som var mot sovietunionen för att bekämpa fienden. Men det egentliga skälet till stöddet av galningar inom vänstern var att man ville förstöra kulturen (och de individuella människornas förmaga att tänka), vilket diverse populistiska partiers landvinningar pa senare ar ironiska nog visar att de lyckats ganska bra med. CCF lades ner 1992 – mission accomplished. Se vidare pa CIA:s hemsida om den officiella versionen:

    https://www.cia.gov/library/center-for-the-study-of-intelligence/csi-publications/csi-studies/studies/95unclass/Warner.html

    Saken är den att det finns strikt talat ingen vänster, bara brittiska liberaler och förvirrade kritiker, som tror pa denna beskrivning. I den manen finns vänstern, men det är ingen rörelse i historisk mening. Ge er pa den riktiga fienden. ”Kulturmarxism?” Trams! Det brittiska imperiet heter det. Eller vem tror ni att Allan Dulles arbetade för? ”Den allmänna välfärden” som är USA:s högsta lag.
     

    • Anonym

       Korr: ”stödet” och ””Den allmänna välfärden” som är USA:s högsta lag?” ska det vara. Ursäkta andra smafel samt avsaknaden av bokstavar med prikar och cirklar over sa ar ni snalla.

      • Anonym

         Vidare bör det papekas att ”judarna” är en annan syndabock som britterna använder. Som sagt, ge er pa fienden – det brittiska systemet. Inte deras lakejer, eller helt oskyldiga människor.

  • Anonym

    Det hade varit intressant om du hade tagit upp lite mer om deras idéer snarare än vad de var för eller emot. Om nu Hitler var vegetarian betyder ju inte det att alla vegetarianer vill begå massmord.

  • Anonym
  • Anonym

    Mycket bra initiativ av Fria Tider att ta in Paul Gottfried som kolumnist!

    Förslagsvis bör även Jüri Lina få utrymme i tidningen, han är säkerligen intresserad att skriva krönikor på FT.
    http://www.jyrilina.com/

  • Anonym

    Muslimernas hat mot judar och hatet mot svenska folket i största allmänhet, trotsar all beskrivning på hur vansinniga politiker det finns i Sverige som ser mellan fingrarna, som kan liknas med anhanget som ingick den Sovjetiska Politbyrån under sin tid, som belönade sina angivare.
    Vänsterpartiet är väl det parti man närmast tänker på att dela ut belöningar, när AFA har varit ute och stört demokratiskt utlysta möten och EXPO som Stasicentral för angivare.

  • http://www.facebook.com/people/Patrik-Fridén/100003513502043 Patrik Fridén

    Överlag en bra artikel, däremot att ni inte nämner den judiska faktorn i det hela gör mig lite tveksam kring redaktionens avsikter.

    • Anonym

      Gottfried: ”The Authoritarian Personality, som togs fram av Adorno och Max Horkheimer och gavs ut 1950 av American Jewish Committee”

      Som du ser är detta en inköpt essä från en amerikansk professor och inte något som FT skrivit ihop själva. Gottfried brukar dock ofta skriva om judar i andra sammanhang på ett ärligt och öppet sätt. Se t.ex. förra Gottfried-artikeln http://www.friatider.se/darfor-hatar-de-orban

      Huruvida det är relevant eller inte att alla i Frankfurtskolans grundargeneration var judar vet jag inte, men jag antar det. I synnerhet F-skalan och A-skalan och det här i The Authoritarian Personality (som väl var ursprunget till politisk korrekthet) känns som ett verk med tydligt judiskt motiv.

      Det finns också en rad viktiga intressen som pushat för Frankfurtskolans idéer och som definitivt inte har med judar att göra. Så jag tror man gör det enkelt för sig om man skyller allt som har med politisk korrekthet att göra på någons sorts ”judisk konspiration”. Dock har det judiska inflytandet knappast varit oviktigt, det kan ingen förneka.

  • Anonym

    Vilken är värst av de två onda idologierna marxism eller nazism
    http://www.blogger.com/home

    • http://www.facebook.com/people/Patrik-Fridén/100003513502043 Patrik Fridén

      Någon som inte kan stava till ”ideologier” är nog inte kapabel att avgöra oavsett om det faktiskt fanns någon tyngd bakom påståendet att nationalsocialism inte skulle vara något annat än av godo för vårt land och folk.

      • Anonym

           Och vad är ett borttappat e emot 130 miljoner mördade och avrättade människor .Men nu var det inte nationalsocialister det gällde utan nazister. Eller är det samma sak.

        • Anonym

          ” nu var det inte nationalsocialister det gällde utan nazister.”Nazister är ett öknamn (myntat av kommunister) för
          Nationalsocialister. Nazister=Nationalsocialister.

          Skriv inte något mer, du gör bara bort dig…

      • Grävskopan

        Såja, Patrik Friden, jag berömde dig för ett inlägg här nedan alldeles nyss, utan att veta att du är en hetlevrad nationalsocialist. Din egen ideologi får du ha precis som du vill, men klanka inte på små, triviala stavfel som  någon annan gör. Det kommer att hända även dig, om du inte skriver vartenda ord i ett ordbehandlingsprogram först och sedan kör igenom stavningskontrollen, och förresten, det kommer att hända dig ändå. Programmen är inte smartare än så. Man ska inte döma ut en person bara för att han/hon gör ett litet stavfel. Alla stavfel beror faktiskt inte på att man inte VET hur orden ska stavas.

    • Anonym

      Är nationalsocialismen i sin rena grundform ond?

      • Anonym

         
        ”Är nationalsocialismen i sin rena grundform ond?”
         
        Vad exakt är ”nationalsocialismen i sin rena grundform”?
         

    • Anonym

       
      ”Vilken är värst av de två onda ideologierna marxism eller nazism”
       
      Tveklöst marxism. Skall man först ha socialism, måste det vara tal om nationalsocialism – inte ”internationalsocialism”.
       
      ”Man kan ha fri invandring, och man kan ha en välfärdsstat. Men man kan inte ha bägge på samma tid.” – Milton Friedman, min övers.
       

  • Snille

    Politiskt korrekt / PK är också ett oerhört känsligt ord. Det poängterar att de är människor som slutat tänka självständigt.

    • Anonym

      Politiskt korrekt är en benämning ur Sovjetmarxismens tidiga Leninstyrda år, således en ram-mall för vilka åsikter som var acceptabla.

  • Anonym

    http://www.dn.se/nyheter/varlden/konstnarer-hotar-halshugga-far

    För er som tvivlade om kulturmarxism finns. Var är alla älskare av den moderna konsten nu?

    • Tarquinius Priscus

      Modern Art Was CIA ‘Weapon’

      The Independent (Britain) – 1995

      http://www.independent.co.uk/news/world/modern-art-was-cia-weapon-1578808.html

      For decades in art circles it was either a rumour or a joke, but now it is confirmed as a fact. The Central Intelligence Agency used American modern art – including the works of such artists as Jackson Pollock, Robert Motherwell, Willem de Kooning and Mark Rothko – as a weapon in the Cold War. In the manner of a Renaissance prince – except that it acted secretly – the CIA fostered and promoted American Abstract Expressionist painting around the world for more than 20 years.

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Islamfobi + muslimer = lika med billig arbetskraft

    Är det så enkelt?

    Ni som såg AGENDA med somalier vet vad jag menar

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

      helt klart är att kulturmarxisterna vill att invandrarförorterna ska fortsätta vara fattiga, för annars får inte den kulturella eliten de kulturella ekonomiska anslag som en vänsterregering delar ut till dem, för då slutar invandrarna att rösta på de partier som ger den kulturella eliten dessa anslag och sociala ställning

      • Anonym

        ” invandrarna att rösta på de partier som ger den kulturella eliten dessa anslag samt sociala ställning”Så enkelt är det inte, alliansen har fortsätt samma kulturpolitik som sossarna hade, och deras
        invandringspolitik är värre än sossarnas. Det är en medveten politik för att avskaffa nationalstaterna
        och slå sönder europas kultur. Det är därför att det sker parallellt över hela västvärlden.

  • Anonym

    En kulturmarxist är medelklass med överklassmanér.
    En kulturmarxist vill fördela överklassens rikedomar till underklassen
    så att underklassen befinner sig snäppet under medelklassmarxisten.

  • Shovel McQueen

    Så vad inryms i kulturmarxist-begreppet?

    *Att använda sig av kritisk teori.
    *Vara för den ”svagare” parten i maktförhållanden mellan biologiska, religiösa och kulturella grupper.
    *Att mer specifikt vara för den ”svagare” parten genom använda ett politiskt korrekt språk (alltså ett språk som gynnar ”svaga” grupper).

    Det är ju oklart hur många av dessa kriterier man måste uppfylla för att betraktas som kulturmarxist, och till vilken grad de måste uppfyllas. Räcker det rentutav om man lever upp till ett av dessa krav? Den som säger ”svart” avböjer ju från att använda den mer politiskt inkorrekt versionen ”neger”, det är ju en kulturmarxistisk aspekt. Eller måste man uppfylla dessa kriterier till en högre, ospecifierad grad? Då skulle den anklagade personen med rättan kunna avfärda kulturmarxistspeitetet som nonsens, eftersom avgränsningen är ospecificerad.

    Kort sagt: Erat anklagande av andra som kulturmarxister ter sig antingen så pass omfattande eller så pass godtyckligt att ni också kan anses vara kulturmarxister, av den som har lust. Talar man om kulturmarxism mer som en gradskala måste jag trots allt säga att det beskriver ett verkligt sociologisk fenomen.

    • Snille

      Kulturmarxism har inget med vetenskap, verklighet eller sanning att göra. Jag betraktar det som en gudslös icke-sekulär religion.

      • Anonym

        Och Judar.

        • Anonym

          Knappast va? http://isobelsverkstad.blogspot.se/2012/04/vi-maste-tala-om-paulina-neuding.html

          Nu är ju förmodligen vänsterextremisten Isobel också judinna men det är av mindre relevans här. Jag tycker att kulturmarxisterna attackerar Paulina Neuding precis som de gör med oss andra, och då skrev hon ändå den där texten just i egenskap av judinna faktiskt (i Jerusalem Post).

          En sån som Paul Gottfried hade aldrig ”kommit undan” med att vara jude i Sverige t.ex. Även om han är ignorerad i USA:s medier så är han fortfarande respekterad i USA. Så hade fallet icke varit i Sverige.

          • Anonym

            Jag håller inte med om att ett blogginlägg gör väsensstor skillnad, men jag förstår vart du vill komma. Komplexiteten i Frankfurtskolan är att den handlar till syvende och sist om ett totalt uppluckrat samhälle, kulturmarxisterna är idag betydligt mer på fötterna kring det Judiska spörsmålet än de var för bara en 10 år sedan. Det finns en öppen debatt inom exempelvis Syndikalisterna om man skall stödja Israel, för att markera sitt deltagande i avståndet mot det Kristna Europas ”övergrepp” genom tiderna. Vi ser också hur Antifascister i såväl Tyskland som England har med Israeliska flaggor på sina demonstrationer, något som var otänkbart för bara en 15 år sedan.

            • Anonym

              Ja det har du rätt i. Vänstern har ju redan börjat försvara den neokonservativa/liberala eliten i USA och Israel ligger väl inte långt bort. Och det är just politisk korrekthet som är grunden här – man trycker mycket på att Hamas och Hezbolla uttalar sig antisemitiskt ibland och då spelar det ingen roll hur många araber Israel dödar och på vilket sätt.

              Nu är jag inte emot Israel själv. Men om vänstern börjar försvara Israel så tänker jag garanterat bli det.

              • Snille

                 Sverige är väl det enda landet i världen där man betraktar Liberal som något ”höger”. I övriga världen är det ”vänster”

    • http://www.facebook.com/people/Patrik-Fridén/100003513502043 Patrik Fridén

      Kort och gott, kulturmarxismen stödjer alla former av nivellering som tänkas kan, varför de använder ordet ”demokrati” likt religiösa fanatiker.

      En riktig arbetarrörelse sätter flit och förvärv som högsta goda, vilket gör att den de facto är meritokratiskt sinnad till skillnad från vänstern av idag som bara utsugare vilka vill gynna andra utsugare.

      • Grävskopan

        Sista meningen i din kommentar var helt enkelt lysande formulerat. Mycket sagt med några få ord.

  • Joakim Fredriksson

    Tack för artikeln. Jag vill också passa på att berömma det talande fotomontaget.

    • Snille

      Precis vad jag tänkte på med. Jag blev nyfiken på bilden ”vad har de tänkt här” och det tog ett tag innan jag ”kopplade”.

      • Anonym

        En fin överblick av vad kulturmarxismen gjort med filmen, konsten, musiken och arkitekturen sen de började sitt lilla projekt. =)

        Från vänster:
        Övre: Birgitte Bardot i Och Gud skapade kvinnan (1967)
        Nedre: Jean Banan i Seanfrika (2012)

        Övre: Okänd Rembrandt (omkr. 1640)
        Nedre: Nån sjuk modern konst.

        Övre: Okänd klassisk orkester?
        Nedre: Puff Daddy?

        Övre: Mont Saint-Michel i Normandie (Gotiskt slott omkr 1200)
        Nedre: Uppsala konserthus (2007)

  • Anonym

    Ja, kulturmarxism/kulturell marxism är ett mycket bra begrepp. Man ska dock inte missbruka det då det finns en risk att begreppet nöts ut.

    • Anonym

      Japp lite grand som begreppet rasism är idag, just så utnött att
      det börjat förlora sin laddning.

  • Anonym

    Tack för intressant fördjupningen mellan alla ”snabba” nyheter. 

  • Snille

    Mycket intressant artikel. Samma dag har DN-debatt en artikel om centerpartiets önskan om trängselavgifter i Jönköping. Friatider-DN 10-0 / Kulturmarxismen är demagogisk till sin natur och AFA är deras frivilliga förlängda arm på gatan. EXPO är innerstads-kulturmarxisternas eget Kaba.

    ”As such, a large proportion of the silent majority are individuals living in fear, reluctant to say anything as they know protesting on the street would involve certain beatings and harassment, with their face plastered in the news papers the next day labelled as Nazis.” – Ur Breviks manifest

    • Anonym

       
      ”As such, a large proportion of the silent majority are individuals living in fear, reluctant to say anything as they know protesting on the street would involve certain beatings and harassment, with their face plastered in the news papers the next day labelled as Nazis.”
       
      Bra skrivet! Man kan inte annat än hålla med.
         

  • BALKANBARBAREN Rodalinjen

    Alla som röstar vänster eller kallar sig feminister borde åsiktsregistreras,
    samt förbjudas uttala sig okommenterade i massmedia,
    för de är extremister.
    Samma sak bör gälla nazister (ursäkta mej men jag är både anti-vänster och anti-nazist)

    Jag tror att min inställning är helt obegriplig för dem som för den infantila svenska debatten. Och det säger mer om svenska journalister och debattörer, än om mig.

    • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

       Ingen ursäkt behövs. Det är allt samma smörja. Och det här är inget nazi-möte av något slag.

    • Sparkle Wind

      Nationalsocialismen är vänster, så om man är konsekvent anti-vänster bör man ogilla även den ideologin. Därmed inte sagt att det inte finns gradskalor.

    • Grävskopan

      Din inställning är obegriplig för mig också. Jag läser ibland dina kommentarer och tycker även ganska ofta som du i vissa specifika frågor, men folk som vill förbjuda andra att uttrycka sina åsikter eller som förespråkar åsiktsregistrering, gör mig mörkrädd. Du om någon är en extremist när du kan hosta fram en kommentar som denna. Ska vi därför förbjuda dig också att uttrycka dina åsikter? Det tycker inte jag. Skriv på bara och tyck till, men kom ihåg att alla andra ska ha precis samma rätt att säga och skriva vad de tycker. 

    • Anonym

       
      ”Alla som röstar vänster eller kallar sig feminister borde åsiktsregistreras, samt förbjudas att uttala sig okommenterade i massmedia, för de är extremister.”
       
      Hur går det ihop med åsikts- och yttrandefriheten?

      Jag är visserligen emot feminismen och annan ondska – som humanismen och multikultur-vansinnent. Mn jag skulle inte vilja förbjuda någon att uttala sig,
       
      Det är kanske hellre du som är extremist…
       

  • Anonym

    Intressant att höra en som kan debattera vänsteridiologi utan att bli hysterisk och faktiskt fånga intresset hos någon som har noll insikt i hur de tänker.
    Det är ju först då man kan komma någonstans lite kul att få veta att kulturmarxism inte är synonymt men komunism ens i de egna lägren ska nog börja läsa karlns verk även om vi är politiska motsatser men jag håller med vi får inte sluta kalla kulturmarxisterna vad de är bara för Breivik, en spade är fortfarande en spade även om det finns galningar i Norge.

  • Anonym

    Tack för en upplysande artikel om kulturmarxismen.

  • Anonym

    Den kulturella marxismen är faktiskt värre än det monumentala fiaskot som kallas : ” ekonomisk marxism ” , vilket endast några die-hard kommunister förespråkar idag.

    • Anonym

      Östblockets misslyckade ekonomiska marxism innebär inte att den ekonomiska marxismen försvann. Vi ser nu hur länderna i Västvärlden leder in sina ekonomier mot allt mer regleringar, skattehöjningar och inte minst lån(som man aldrig kommer kunna betala av i många fall) i syfte att bevara makten för de fåtal rika i världen och politikerna de är allierade med och på så sätt höja tröskeln för vanliga människor att skaffa sig rikedom genom hårt arbete. Staten och kapitalet sitter i samma båt sjöng Ebba Grön. Det är den svenska formen av socialism, storkapitalisterna samarbetar med staten i syfte att hålla småfolket nere på marken samtidigt som staten får in pengar för sin onödigt stora byråkratiska apparat. Och denna form av socialism sprids nu dessvärre över världen. Denna högskattepolitik ligger också i kulturmarxisternas intresse då kostnaderna för deras samhällsexperiment blir allt högre och måste finansieras någonstans ifrån. Följden blir också att allt färre västerlänningar kan göra sig fria genom hårt arbete från den kulturmarxistiska regimen. Sverige är ett skrämmande exempel på detta. Enda räddningen är skatteparadis, men för att nå dit behöver du först en större summa pengar för att det ska löna sig med alla avgifter. Vi bland småfolket sitter onekligen i en rävsax.

  • Anonym

    Väldigt bra poäng med att inte låta den moderna aristokratin ta ifrån oss kulturmarxism. Det försvagar motståndaren när man tvingar dem att ge sig i strid på de egna villkoren, kulturmarxism definierad är ett fräscht inslag i ett annars väldigt Orwellskt debattklimat som inte tillåter andra associationer till etniskt utbyte och social anarki än ”mångkultur” och ”jämställdhet”. Den bredare massan definierar sig knappast som kulturmarxistisk, utan närmast som tillhörande någon av den Socialmoderata sekterna, oavsett ifall den rådande kulturella zeitgeisten är i högsta grad kulturmarxistisk. Det är just därför ordet och annan oppositionell terminologi måste spridas, kulturmarxism måste spridas och ordet ska representera galenskap, dekadens och andra sociala abnormaliteter. Kulturmarxism ska bli ett mer fruktat ord än ”rasist”, det kan bli ordet som är släggan i kampen mot ”antirasisterna” när man krossar deras destruktiva system!

    Ett annat bra ord som bör användas är ‘antivit’, det är terminologi som belyser hatet mot vita och sammanfattar i mångt och mycket dagens situation. Ordet kommer från nationalister och det tvingar fienden att argumentera på en nationalistisk planhalva – antingen är man antivit imperialist (inget majoriteten normala personer vill associeras med) eller så är men provit/nationalist.

    En video som sammanfattar ordet och annat tänkvärt om den ”verbala kampen”.
    http://www.youtube.com/watch?v=PnBBdxns-Zc&list=FLlmYxHA-ir9g3nbzZRh6baQ&index=10&feature=plpp_video

  • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

    Mycket intressant läsning.

  • Anonym

    Ordet kulturmarxism får alla vänsteranhängare att blir illröda i ansiktet. En väldigt svag punkt helt enkelt. Jag håller med om att det är viktigt att vi inte överger det begreppet trots att propagandavänstern bestämt att alla som använder ordet samtycker med breivik.

    Efter dåden i Norge försökte SSU sprida att alla skulle ”gilla” sidan ”kulturmarxister” på facebook. Det blev dock väldigt misslyckat, troligen var man inte alls överens hur man numera skulle förhålla sig till ordet, antagligen fick dom order uppifrån att sluta med det för det dog ut direkt.

  • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

    Vänligen läs artikeln innan ni kommenterar.

  • Anonym

    Kulturmarxism är bara ett av instrumenten som post- trotskismen använder sig av för att nå fram till sitt mål.
    Vi har även neokonservatism samt Breiviks egen counterjihadism.
    Tar man avstånd från den ena, så måste man även ta avstånd från de andra.

  • Anonym

    Frankfurten skolans ”guru” var en ungersk jude.han  var en massmördare under den kommunist diktaturen 1919,som härjade i ungern.han heter György Lukacs.
    han har skrivit en bok (1930?),och den används som vägledning av ”vänster och gröna” grupper.
    György Lukacs har många ”elever” (sk. Budapest skolan,tex. Agnes Heller)
    de tyska ”grön-rörelse” har i grunden bygger på Lukacs ”filosofie”.(och KGB pengar)
    i stort sett alla som ”hackar på” Ungern i EU,är anhängare till Frankfurterskolan (Lukacs).
     

  • Anonym

    Det är fega människor, som framställer sig som goda, på att dom tycks gilla invandringen, sen när man frågar dom varför dom gillar den, har dom inget svar.
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

  • Anonym

    Media har, såvitt jag vet, undvikit att nämna Breiviks riktiga plan, något som Affes statistik skrivit om (http://affes.wordpress.com/2012/04/21/breiviks-nyttiga-idioter-i-sverige/):

    Breivik: Jag tror att 22 juli lyckades provocera fram en häxjakt på måttligt kulturkonservativa och nationalister. Det kan man se. Titta bara på Stoltenbergs nyårstal i vilket han i princip kallade alla som var kritiska till invandringen för extremister. Så det är verkligen precis vad jag har hoppats på. Det är många nationalister som har skrivit brev till mig och som menar att det jag har gjort inte kommer att stärka oss, vi blir ju istället svagare. Men då har de missförstått motivet. Målet är inte att vi ska få en omedelbar förstärkning, det kommer att bli en kris direkt efter [terrordådet], men på mycket mycket lång sikt kommer det att vara en fördel eftersom det kommer att bidraga till att öka censuren i Europa, som i sin tur, på mycket lång sikt, bidrar till en radikalisering av kulturella konservativa och nationalister, som leder till ökad polarisering. Nationalister som tror att jag gjorde detta för att uppnå framgång på kort sikt har missförstått helt.

    1. Utför ett terrordåd som är så vidrigt att det enbart kan väcka avsky. 2. De nyttiga idioterna tar vid. Ledarskribenter, politiker, opinionsbildare faller för frestelsen att smutskasta sina politiska motståndare och ”smetar” Breivik på dem. 3. Desperationen tilltar bland dem som är kritiska mot invandringen och det multikulturella samhället. Att förändra utvecklingen på demokratisk väg upplevs som allt svårare eller omöjligt på grund av svartmålning, demonisering och begränsningar i yttrandefriheten. 4. Terrorgrupper bildas, och Breiviks efterlängtade väpnade kamp börjar.

    Syftet med terrordådet var alltså inte bara att utdela ett förödande slag mot den norska arbetarrörelsen. Han ville också skada ”sin egen grupp”, den grupp han själv ansåg sig tillhöra innan han kom fram till att väpnad kamp är den enda vägen.

    För att Breiviks plan ska gå i lås är steg 2 nödvändigt. Han behöver de nyttiga idioterna.Vilka är Anders Behring Breiviks nyttigaste idioter i Sverige?

    Listan är lång. Anders Lindberg, Göran Greider, Kurdo Baksi, Maria Sveland, Åsa Linderborg, Lisa Bjurwald, Anna-Lena Lodenius, Daniel Poohl, Alexander Bengtsson, Annika Hamrud, Johannes Forsberg, Daniel Swedin och mängder andra krönikörer och ledarskribenter.

  • http://route81.com/default.asp?lang=uk Hisingsbo

    Jag sa det dagen efter och jag säger det igen..
    ABB är lika mycket ”höger” som Olof Palme eller Lars Ohly!!!!

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons