Juncker vill ha EU-armé mot Ryssland

Publicerad 9 mars 2015 kl 14.18

Utrikes. EU borde bygga upp en gemensam armé som kan användas för att hota Ryssland. Det tycker EU-kommissionens ordförande Jean-Claude Juncker.

Dela artikeln

– En gemensam europeisk armé skulle sända en tydlig signal till Ryssland om att vi menar allvar med att försvara våra europeiska värderingar, uppger Juncker till tyska medier enligt Reuters.

En företrädare för den brittiska regeringen tar kraftigt avstånd från toppbyråkratens utspel.

– Vår ståndpunkt är kristallklar. Försvaret är en nationell angelägenhet och inte EU:s ansvar. Det inte finns några utsikter för att denna ståndpunkt ändras och inga utsikter för en europeisk armé, säger talespersonen enligt The Guardian.

Tysklands kvinnliga försvarsminister Ursula von der Leyen välkomnar dock Jean-Claude Junckers förslag.

– Vår framtid som européer kommer någon gång vara sammankopplad med en europeisk armé, säger hon till tysk radio.


"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Onanerade inför unga kvinnor i tvättstugor på studentboenden. "Gladiatorerna"-vinnaren skyllde på sin påhittade "tvillingbror Eddie".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0