Jerzy Sarnecki är känd för sitt uttalande att det inte var särskilt allvarligt när "busungar" sköt mot polisen med automatvapen.

Känd kriminolog offer för antisemitism

Publicerad 19 maj 2014 kl 14.05

Inrikes. Den som googlar på Jerzy Sarneckis namn får upp en bild där någon infogat en davidsstjärna i pannan på honom. ”Måste jag finna mig i antisemitiska påhopp?” undrar Sarnecki i SvD.

Dela artikeln

Kriminologen Jerzy Sarnecki förekommer frekvent i svenska massmedia, där han ofta anlitas för att förklara att det inte finns något samband mellan invandring och ökad kriminalitet.

När okända gärningsmän i september 2005 sköt med automatvapen mot polishuset i invandrartäta Södertälje sade Sarnecki att det inträffade inte var särskilt allvarligt och att det handlade om ”busungar”. Enligt polisen var det en ren tillfällighet att ingen dödades eller skadades i attentatet.

Nu berättar Sarnecki känslosamt i en debattartikel i Svenska Dagbladet om hur han utsätts för allvarliga antisemitiska förföljelser på internet. När man googlar på hans namn får man som första bild upp ett fotografi på Sarnecki där någon försett honom med en davidsstjärna i pannan.

Sarnecki har polisanmält saken, men utan annat resultat än att förundersökningen har lagts ned.

”Måste jag, för att jag vill delta i den demokratiska samhällsdebatten, acceptera att jag och alla andra som söker på mitt namn får se denna förintelsens symbol stämplad i min panna? Och måste jag finna mig i alla dessa antisemitiska påhopp som riktas mot mig och många andra i alltför för många texter som i dag finns på nätet?” undrar den kände kriminologen.

Familjen Sarnecki är judisk och kom till Sverige från Polen 1969. Då trodde de att Sverige var Europas ”mest toleranta och demokratiska land”, berättar Sarnecki.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0