Karlskronas politiker säger ja till böneutrop – SD-motion nedröstad

Publicerad 1 februari 2019 kl 00.14

Inrikes. Sverigedemokraterna har försökt stoppa böneutropen i Karlskrona genom ett lokalt förbud. Men på torsdagen röstades motionen ner, och moskén har nu alla tillstånd som finns.

Dela artikeln

Nu verkar inget kunna stoppa de arabiska böneutropen i Karlskrona som sänds varje fredag.

Den islamiska kulturföreningen i Karlskrona har nu "alla tillstånd som behövs från polisen och kommunen", uppger P4 Blekinge på torsdagskvällen.

Kommunfullmäktige sade nämligen nej till SD-motionen om att inga religiösa utrop ska få göras på allmän plats.

SD:s ståndpunkt är att religionsfrihet även innebär en rätt att slippa ta del av religiösa budskap som ropas ut till allmänheten.

 Men det tyckte inte en majoritet av kommunens politiker.

Röstsiffrorna blev 39 mot 29.

Vänsterpartiet är ett av partierna som stödjer de islamska utropen. Partiet bestred SD:s påstående om att de muslimska böneutropen handlar om en maktdemonstration. 

– Det handlar om rop som talar om att det är bön för de som vill komma. Det handlar inte alls om att man tagit över området som nån typ av gängkriminalitet, som det nästan låter som här, sade Åsa Gyberg-Karlsson (V).


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 540289412


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Kallade domaren rasist – får böta 20.000 kronor

IFK Göteborgs fotbollschef Jesper Jansson straffas.. Började gorma om "rasism" när afrikansk spelare fick rött kort.0 

Parets annons möts av "rasiststorm"

Reaktionerna: "Våldtäktsman", "kvinnomisshandlare".. "Bara för att jag har en svart partner så kommer rasismen mycket närmare."0 

Gänghöjdaren "Moewgli" gripen i arabvärlden

Pekas ut som ledande i Foxtrot – direkt under Rawa Majid.. Exrapparen tros bland annat ligga bakom 15-årig flickas mordturné i mars.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0