Arkivbild.

KD-topp går över till SD: "Mångkulturen fungerar inte"

Publicerad 6 september 2018 kl 12.14

Inrikes. Det är KD-politikern Charlie Weimers som nu lämnar sitt gamla parti och går över till Sverigedemokraterna.
– Mångkulturalismen fungerar inte. Det leder till ett splittrat samhälle, säger Weimers idag.

Dela artikeln

På onsdagen meddelade Sverigedemokraterna att man idag kommer "presentera en av Sverigedemokraternas största värvningar hittills från ett av de andra riksdagspartierna".

Det handlar om KD-politikern Charlie Weimers, som bland annat varit ordförande för Kristdemokratiska Ungdomsförbundet (KDU).

Han har senare varit stabschef hos Lars Adaktusson i Europaparlamentet.

– Jag har kämpat för konservativa värderingar i 20 år, sade Charlie Weimers under Jimmie Åkessons torgmöte i Motala på torsdagen.

– Mångkulturalismen fungerar inte. Det leder till ett splittrat samhälle, fortsätta han och berättade sedan hur han skräms över islamismens framfart och att han med egna ögon sett vad Islamiska Staten gjort i Mellanöstern.

Enligt Weimers är det bara ett parti som tar invandringen på allvar, och det är Sverigedemokraterna.

Kristdemokraterna verkar dock inte särskilt glada över partiavhoppet.

"Kristdemokraternas verkställande utskott har beslutat att utesluta Charlie Weimers ur Kristdemokraterna. Weimers kommer även att bli uppsagt som tjänsteman i Europaparlamentet med omedelbar verkan", skriver partiet i ett pressmeddelande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 436081583


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Röster i Rinkeby gick upp i rök – "rösta igen"

Strul i Valmyndighetens system.. Även Kista, Hallunda, Botkyrka och Skärholmen har drabbats.0 

Mikropartets valkampanj: Tomteaffischer i skogen

Udda projektet förbryllar.. Här är bakgrunden till "Neo-germanska partiet".0 

SD anmäler valfusk: "Direkt sabotage"

Flera incidenter i Norrtälje.. Kvinna tog med sig alla SD:s valsedlar efter att ha förklarat att de var "ogiltiga".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0