SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Åkesson: "Vi har gjort ett väldigt bra val"

Publicerad 10 september 2018 kl 16.11

Inrikes. Sverigedemokraterna har inte gjort ett dåligt val. Det hävdar i varje fall partiledaren Jimmie Åkesson.

Dela artikeln

Sverigedemokraternas valresultat har av vissa liknats vid ett "katastrofval" och i sociala medier är många väljare förtvivlade över siffran 17,6 procent.

Partiets strategi har länge bland annat varit att anpassa sig till etablissemanget i hopp om att bli välkomnade av de övriga partierna. Detta verkar inte ha fungerat så bra som man önskat.

Att det skulle vara ett dåligt valresultat för SD håller dock inte partiledaren Jimmie Åkesson med om.

– Vi har gjort ett väldigt bra val, sade han i TV4 på måndagsmorgonen och menade att Sverigedemokraterna på allvar "utmanat" de andra maktpartierna samt blivit största parti i en rad kommuner.

– Det viktiga är att vi får ett avgörande inflytande över en regering, vem som sitter i regeringen är egentligen sekundärt för oss, säger han.

"Så för dig är det inte centralt att sitta i en regering?", undrar programledaren Jesper Börjesson.

– Nej, svarar Åkesson.

Han hävdar även att det inte hade spelat någon roll om hans parti fått några procent till, utan att det då varit ungefär samma läge som nu.

SD-ledaren tror också att Socialdemokraternas och Moderaternas maktposition i det svenska samhället underskattats innan valet, och att det är därför som Sverigedemokraterna inte växte som förväntat. Väljarna har tagit det "säkra före det osäkra", enligt Åkesson.

Jimmie Åkesson har bjudit in både Moderaterna och Kristdemokraterna för samtal om ett gemensamt regeringssamarbete. Båda partierna har dock under måndagen tackat tvärt nej.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 643592506


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Man som påstår sig vara kvinna "felkönades" – DO kräver 20.000 kronor

Man beskrevs som man i sjukjournal.. "Enligt DO har läkarens underlåtelse varit fråga om diskriminering."0 

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0