Kiev hotar stämma Putin i Stockholm

Publicerad 15 maj 2014 kl 22.15

Utrikes. Efter statskuppen i Ukraina sade det statliga ryska energibolaget Gazprom upp kreditavtalet med Kiev och begärde förskottsbetalning för att fortsätta leverera gas till det krisdrabbade landet. Nu hotar revolutionsregeringen i Ukraina med att ställa Ryssland inför rätta – i Stockholm.

Dela artikeln

Den tillförordnade ukrainske ledaren Arsenij Jatsenjuk meddelade i ett tv-tal att han planerar att sätta press på Moskva, som planerar att strypa gasleveranserna till Ukraina om regeringen inte betalar sina räkningar.

– Vi har skickat en kravframställan till ryska Gazprom, där vi kräver att Ryssland omedelbart ser över sina villkor och anpassar dem till rådande marknadsförutsättningar, säger Jatsenjuk i ett uttalande.

Om Ryssland inte accepterar kraven kommer Ukraina att stämma sin gasleverantör vid en "domstol i Stockholm", meddelade Jatsenjuk vidare.

Vilken av Stockholms domstolar som har jurisdiktion i området är inte känt i nuläget.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0