Kommuner kräver pengar av staten för att klara massinvandringen

Publicerat den 10 augusti 2012 kl 07:49

SVERIGE. När tiotusentals somaliska anhöriginvandrare är på väg till Sverige blir det svårt för de drabbade kommunerna att hantera de enorma kostnaderna för socialbidrag och bostäder. Nu kräver 12 svenska kommuner därför mer pengar av staten.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Tolv kommunstyrelseordföranden från hela landet kräver i en artikel i DN att staten ska kompensera kommuner som tar emot många anhöriginvandrare från bland annat Somalia.

De skriver att kommunernas egna pengar förmodligen inte kommer att räcka till.

”Det kan ta upp till tio år för kortutbildade och analfabeter att bli självförsörjande och hela vägen fram till denna punkt blir kommunernas ansvar. Förskola, utbildning, bostäder, försörjningsstöd och samhällsorientering kommer att bli ett långsiktigt arbete som inte tar slut efter två år. Detta leder till stora påfrestningar både organisatoriskt och ekonomiskt för de kommuner som tar emot dessa grupper”

De kräver därför att ”staten måste ta sitt ansvar och kompensera de kommuner som genom ett stort flyktingmottagande tar ansvar för nationellt fattade beslut”.

Bland undertecknarna finns Socialdemokraterna Lena Baastad i Örebro, Elisabeth Salomonsson i Köping, och Göran Dahlström i Katrineholm.

Det var efter ett beslut i Migrationsöverdomstolen i januari i år om om att dna-identifiering ska tillåtas för anhöriginvandrare som Sveriges gränser öppnades på vid gavel för hundratusentals, i längden kanske miljoner, somalier.

Tiotusentals kommer redan i år, och de allra flesta kommer statistiskt sett att hamna i ett livslångt socialbidragsberoende när de väl tagit sig hit.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Anonym

    Min dotter söker arbete med ljus och lykta,,har gått 2 extra år i skolan på grund av dyslexi! Hon har gått transport, harC kort..hon tog studenten i våras..jag är så glad att hon orkat kämpa på! hon bor hos sin kille..hon har ju ingen inkomst!! efter ett möte hos sociala, för att på något sätt få lite ekonomisk hjälp,blev hon nekad..hon ska leva på sin kille…jaha? hur länge då? är det någon som känner till turerna? Ska det vara så här,,vem vet när hon får arbete! Och det är då man akut hjärnsläpp..när fästingarna suger tag i statskassan…utan motkrav;((((((( Tips?

    • http://www.facebook.com/people/David-Ström/100000686312882 David Ström

      Jätte strångt av din dotter att ta examen trotts sina problem. Vi svenskar står inte först i kön längre, vi får jobb genom släkt och vänner i bästa fall. Hursom helst så kan vi inte rösta som förrut.

      • Anonym

         Ja,kontakter är det som gäller,att komma ut i arbetsmarknaden nu jättetufft för unga! Nej det går inte att rösta på dessa egenplånboks nissar som gör allt för att förinta Sverige! Ha det gott!

  • Anonym

    Är inte de flesta kommuner styrda av Bolsjeviker fast det är väl regeringen med utom SD.

  • Anonym

    Har inte svenska medborgare företrädesrätt? 

    • http://bejje.myopenid.com/ Bejje

      Haha om det vore så väl. I Kalmar där jag jobbar och har jobbat i ett år så har jag under den tiden också försökt att få tag i en hyreslägenhet, men flyktingar går före. De kan få lägenhet redan efter 3 månader, medan svenskar som mig själv har stått i kö i ett år och vet ännu inte när jag ska få en lägenhet.

  • Anonym

    ”Det kan ta upp till tio år för kortutbildade och analfabeter att bli självförsörjande”
    Ja, det kan ta 10 år.. men när det gäller Somalier så tror ju jag att det kan ta betydligt längre tid.. Och i många fall (väldigt många) så blir det aldrig någonsin tal om självförsörjande…
    Den enda goda och bra medicinen för Somalier är repatriering och åter repatriering, dessa getherdar och f.d pirater har ingenting gemensamt med det Svenska folket och kommer aldrig någonsin att ha, bättre attde bor kvar i sin världsdel!

    • Anonym

       De tio åren är ju ett genomsnitt.
       
      Det finns ju många som kommer till Sverige via jobbet och börjar arbeta så fort han eller hon har packat upp.
       
      För att då få snittet tio så måste det finnas en del som tar betydligt längre tid på sig att komma ut i arbetslivet.
       
      T ex medelålders analfabeter. Förmodligen mycket mer än tio år. Kanske adrig…

      • Anonym

        Om tiden det tar att få arbete är normalfördelad kring medelvärde 10 år så innebär det att efter 10 år har halva gruppen fått jobb (fast egentligen tror jag det snarare handlar om sysselsättning än arbete)

  • Anonym

    Det skall och kommer oundvikligen att kosta enorma belopp att ”lyfta” landet!!! I slutändan är det värt varenda krona, allt enligt Dummentuss och Freddan med miljövänner!!!

  • http://profiles.google.com/pirinhagbg Fredrik Larsson

    Tro inte att det bara är i de drabbade kommunerna som får skattehöjningar.
    Det kommer vi alla få betala för.
    Antagligen kommer våra styrande kalla den nya skatten för något käckt, för att få det att verka ”framåtskridande och utvecklande”.
    Nu har jag det – Medborgarlyftet!

    • Anonym

      Det bästa är att skattevägra.

  • Anonym

    Seriöst……. Ibland hoppas jag nästan att de sätter flyktingförläggningar över hela Sverige och att skiten brakar lös så att alla som kallar mig ”rasist” får äta sin skit.

    Jag är uppväxt i ett multikulti ställe i gbg som nu flippat ut fullständigt. Där jag bor idag bor enbart läkare mm… De har fan inte den minsta insikt i vad som sker runtom i landet, Fick hem en av grannarnas tidning ”amnesty” av misstag haha undra vad han sagt om han fått min SD kuriren misstag…
    Blev utslängd från en grann fest för ett tag sedan… Anledningen: jag stod på mig och tyckte att vi skulle ta en taxi(kl var typ 24.00) till Angered eller backa o ta en rundtur……. Jag har idag en firma som omsätter ca 37 milj…. Så bilden med arbetslös ensamstående vit man stämmer så jä… Skit dåligt, har alltid röstat M förutom förra valet då jag på alvar började fatta hur illa det är……Vet inte om jag överreagerar men när jag berättar för oinvigt folk hur illa det är så kommer en stor sorg över mig….. Tack AP och er andra här för att ni finns……..

    • http://profiles.google.com/pirinhagbg Fredrik Larsson

      När städerna börjar brinna, kommer även dessa blindstyren fatta, men då är det försent.

    • Anonym

      -Tack själv, för att du finns! :)

    • Anonym

      Hadetgott folket gillar mångtvångskulturen..Bara dom slipper bo i den,,,Patetiska låtsasmänniskor!

  • http://sweden.mypressonline.com/ Norman Bates

     Jag skulle inte tro att pengar löser något
    http://www.youtube.com/watch?v=P3JvVfapilA

    • Anonym

      Jag kommer att rösta på SvP nästa gång. Allt annat är förräderi!

  • Anonym

    Jag förstår inte det här !? De ger ju sådana enorma vinster enligt våra politiker och vi kan ju inte på några villkors vis klara oss utan dessa berikare och nybyggare, som Maud och Annie alltid pratar om. Har jag missat något eller är jag dum i huvudet?

    • Anonym

      Jag säger som du:-Har jag missat något ????

  • Anonym

    Förstår inte varför kommuner skulle ha extra betalt, det låter helt orimligt. Väljer man ta emot flyktingar har kommunen också ansvar för att klara upp det hela. Då gäller rätta mun efter matsäck och sänka kommunala löner speciellt hos de styrande i respektive kommun.

    • http://profile.yahoo.com/ZXXNAE4QC3MYGAU42WUVAJQPWU Ano

       Nu är det ju oftast så att staten tvingar kommunerna att ta emot flyktingarna i första hand. Sen är det oftast staten som ger kommunerna mer betalt om de lyder, hög invandring belönas (men inte tillräckligt) med våra skattepengar. Det är förjävligt.

    • Anonym

      Kommunernas behov av pengar, förorsakade av ett påtvingat x antal olönsamma drönare, förstår du den dagen när din plånbok är tömd.
      Egentligen borde inte dumfrågor besvaras.

  • Anonym

    Kommunal girighet: först berikas de av välfärdsräddande nybyggare och sen vill de ovanpå allt dessutom ha bidrag från staten. Om ändå min kommun blev berikad på liknande vis… Dessvärre har livets lotteri ej gynnat en sådan sak, vilket jag beklagar… antar jag… eventuellt… inte… nej.

  • Anonym

    Förstår ärligt talat inte varför vi inte kan få ta vara på och få bestämma över vårt eget land och våra värderingar? Att tolka lagar och regler är tydligen svårt för vissa partier, och särskilt svårt för vissa invandrargrupper. Ska vi behöva ha det så här? Detta är bara början! Hjälp folk i den mån det går i närheten av deras hemland, ta emot folk men ställ krav på dom när dom kommer hit, och spotta inte på dom som byggt upp landet vi bor i!!!
    Det värsta med invandringen är att vi tar hit folk som inte har minsta respekt för kvinnan, och detta mörkar Aftonbladet, Expressen;GT, etc,,, Jag säger bara stor skam till både politiker samt folk på dom så kallade etablerade nyhetstidningarna!!! Att nu en 13 årig tjej blivit våldtagen och att man hittat sperma från invandraren i hennes slida är så fruktansvärt i mitt liv, så jag blir både ledsen och arg!!! Varför ska vi behöva utsätta våra egna barn för detta, när politikerna sitter med sina skyhöga löner i skyddade områden och bara blundar för sanningen,,,,,,:-(

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Den rubriken har vi aldrig läst förut. 

  • Anonym

    Pst…korkskalle-politiker det kommer att bli mycket värre..Pst.”.huvaligen” säg inget till medborgarna,hymla vidare ni puckon: Detta tips bjuder jag på till er mindre bemedlade/vetande i stat o kommun!

  • Anonym

    Tack för allt konungariket Sverige, men tyvärr måste jag lämna det sjunkande skeppet efter jag inte har lust att betala vansinnes-skatt till er politik mer. Från och med 1/9 bor jag i vårt grannland i söder och min tjänst kommer inte tas över av någon annan och det känns underbart. 

  • Anonym

    Kommunalråden vilseleder tyvärr, eller så vet de inte bättre:
     
    ”Det kan ta upp till tio år för kortutbildade och analfabeter att bli självförsörjande…..”
     
    Sanningen är att det i genomsnitt tar sju år för en invandrare att komma ut på arbetsmarknaden.
     
    Dessa invandrare består inte bara av somalier och afghaner, utan även indiska IT-experter, gästforskare och alla de som hamnat i Sverige just på grund av jobbet (=ställtid tre dagar).
     
    Så om man får in en somalier eller afghan så är det ett verkligt lyckokast om det bara tar tio år innan denne kommer ut på arbetsmarknaden.
     
    Jag skulle gissa att många somalier och afghaner inte kommer i arbete under sin livstid.
     
    Och om du är analfabet och aldrig sett en dator, vilka jobb kan du klara av då? Jag känner ungdomar med goda gymnasiebetyg från vettig linje, ja t o m akademiker, som har ett h_e med att hitta ett vettigt jobb.

    • Anonym

      Man ska undvika generaliseringar hävdar 7-klövern. För gruppen invandrare går det dock bra att dra alla över en kam. Statistiken är som du påpekar meningslös om man inte redovisar enligt etnicitet. Det är tack vare alla dessa duktiga finnar, tyskar, asiater osv som siffran är så låg som sju år. Om tio år är den här siffran betydligt högre tack vare somalierna och afghanerna.

  • Anonym

    Korkskallar dessa idiot politiker hatar dom av hela mitt hjärta.

  • Anonym

    Å herregud…

  • Anonym

    Spelar ingen roll, om miljoner kommer hit kommer de knappast att hamna i ett livslångt socialbidragsberoende. De pengarna finns inte längre.
    Det går liksom inte spara mer på försvaret, järnvägen, ålderdomshemmen.
    T.o.m. sjukvården går på knäna.

    Det absolut sämsta skulle vara att stänga gränserna nu. Då kommer skattebetalarna att få försörja de som kommit i all evighet, eller tills de ökar så pass i antal att systemet inte längre klarar av att försörja dem.
    Om vi däremot ser till att systemet kollapsar till följd av invandringen så blir det hela tydligt, och lösningen uppenbar.

    • Anonym

      Förvisso, men när systemet kollapsar blir det nystart för alla. Inklusive välorganiserade grupper som muslimer. Det gäller att vara organiserad, övad och förberedd och gripa makten när det väl kraschar. Klarar SD det?

  • Anonym

     Disse anhoeriga og deres ankare i Sverige tilhoerer Somalias oekonomiske ”elite”,slektninger av klanhoevdinger og piratbosser dvs. alle som har bekjentskap som kan skaffe kapital til aa finansiere flukten.Etter vellykket flykt er det Svenson som betaler, dvs. etter at kommunen er konkurs stiller staten opp og drar med seg alle i konkursboet.

  • Anonym

    Kommunerna är dom som går under först.
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

    • Anonym

      Frågan är om vi inte skall vara glada att se en kommun ställa in betalningarna, när staten inte vill skjuta till mer ”Robin Hood-skatt”.
       
      Då, eller möjligen när kommunalskatten höjs från 30 till 40 kr, så kanske svensken ställer sig frågan vad som håller på att ske!

  • Anonym

    Kommunerna lär vräka fler etniska svenskar till förmån för somalier som aldrig kommer att bidra till det svenska samhället. Sveriges invandringspolitik har spårat ur.

    • Anonym

      Japp för 30år sedan.

    • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

      Vilken ”svensk samhälle”? De kommer att leva i en somalisk samhälle.

  • Anonym

    Jeg lurer på hvorfor man ikke øker innvandringen til verdens største øy Grønland ? der kunne FN plassert alle afrikanere og muslimer og ingen ville  sett noe mer til dem.

    • Anonym

      Anledningen till att vi har massinvandring är att judar inte trivs i etniskt homogena samhällen. De strävar därför efter att införa mångkultur i de länder som de bor i. Det bor inga judar på Grönland, därför förekommer ingen massinvandring till Grönland.

      • Anonym

        Men Israel hiver jo ut alle negrer og hottentotter i fra Israel ?  :o

        • Anonym

          Förtydligande: judar trivs inte med att vara minoritet i ett i övrigt etniskt homogent samhälle. Därför strävar de efter ett etniskt rent, judiskt Israel (där de är i majoritet) och mångkultur i alla andra länder där det finns judar (men där de är i minoritet).

  • Anonym

    MEN HUR kan det komma sig? De är ju en sådan resurs och tillgång; inte kan de väl kosta pengar? :)
    Det påstår ju i alla fall alla dessa idioter till politiker som vi har i detta landet…….. :(

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Södertälje kommun finns inte med i debattartikeln bland dem som undertecknat. Södertälje skrev också ett öppet brev nyligen, fast där vill man inte ta emot fler invandrare utan andra kommuner ska ställa upp. 

  • Anonym

    Nu har det väl ändå blivit fel i ingressen? Så här ska det rimligtvis stå:

    ”När tiotusentals somalier på flykt från krig och förtryck är på väg till Sverige blir det svårt för de lyckosamma kommunerna att hantera den enorma explosion i nyföretagande och ekonomisk tillväxt som blir följden.”

    • Anonym

      HAHA! Underbart! :)

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Tillväxtverket kan säkert hjälpa till. 

  • Anonym

    Tur att man inte bor i någon av de ovannämnda kommunerna iallafall…

    • Anonym

       Lugn bara du torskar snart du med.

  • Anonym

    La de somaliske klanene overta regjeringen i Sverige ,så blir landet mer lik Somalia ! så kan alle der leve av pirat virksomhet i Østersjøen.

    • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

      Ha lite tålamod! Så småningom sitter många somalier i regeringen och med takten, att deras antal ökar, tar de troligen också över regeringsmakten.

      Konstigt vare väl annars.

    • Anonym

      Då blir vi nog invaderade av de andra östersjöstaterna och kommer kanske under finskt herravälde. Det vore bra.

  • Anonym

    Finns inget som säger att dom kommer ha arbeten om tio år. Först och främst måste ju arbetslösheten ner, och många företag har högre krav än att man bara kan svenska.
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

    • http://profile.yahoo.com/ZXXNAE4QC3MYGAU42WUVAJQPWU Ano

      Företag gynnas av arbetslöshet. Svenska är ju givetvis ett + när man ansöker om jobb i Sverige men erbjuder somaliern sig att jobba för 50 kr i timmen medan du tar 100 kr/h så är det troligare att negern får jobbet.

      De enda som tjänar på invandringen är företagen eftersom det tillkommer flera konsumenter, då får dom sälja mer. Staten och folket förlorar as mycket pengar på invandringen.

      • http://avpixlat.info/ Berit

        Om näringslivet vill ha massinvandring får de även stå för de sociala kostnaderna och inte vältra över dem på skattebetalarna. Precis som med bankerna handlar det om att privatisera vinsterna och socialisera förlusterna. 

        Sedan finns andra aspekter än ekonomiska med invandringen. Därför borde vi ha en folkomröstning. 

      • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

        Vilka företag?
        Svenskägda småföretag och kunskapskrävande företag har ingen användning av somalier. 

        Om jag nu i äventyrs skull skulle anställa en somalier, måste jag ju ändå betala avtalsenliga löner och stå för sjukpenning plus annat. Jag skulle ju göra självmord, om jag skulle anställa folk med så olika kulturell och kunskapsmässig bakgrund.

        50 kr. i timmen kan du bara betala svart. Men jag tvivlar, att jag skulle vinna något också då.

        Anledning, att vi har massarbetslöshet, är skattepolitiken och lite annat, vad är snett i samhället. 

        Majoritet av dessa somalier kommer aldrig, att jobba. Tills vi har vår nuvarande bidragssystem, finns det ingen mening för dem, att jobba. Om, så i sina egna halvsvarta företag, var kunder är deras egna landsmän. 

        Vi har olika behov av varor och tjänster, så att din sista argument faller också.

  • Anonym

    Varför ska vi ha fler folk när det inte ens finns några jobb? Ja just det glömde att det är lönedumpning det handlar om.

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Annie Lööf har säkert en hemlig formel för hur detta ska finansieras eftersom hon vill ta hit 40 miljoner till. Bara några tiotusentals somalier kan inte vara något som helst problem. 

    Annie Lööf får förklara nu hur hon har tänkt sig det hela, så att hon kan få nobelpriset i ekonomi redan i år. 

    • Mimmi Mus

      Nej, nej! Annie Lööf vill inte ta in ytterligare 40 miljoner ”nybyggare” till Sverige. Där har du helt fel!

      Hon vill öka Sveriges befolkning till 40 miljoner invånare. 
      Alltså planerar hon att öka invandringen med ‘endast’ ytterligare 30 miljoner personer. 

      Men klarar hon detta, trots att det i stort sett rör sig om 30 miljoner somalier, afghaner och irakier, vilka till större andel kräver att bli försörjda av några enstaka miljoner svenskar – ja, då har hon verkligen kvalificerat sig för att med buller och bång få nobelpriset i ekonomi!

      • http://avpixlat.info/ Berit

        10 miljoner hit eller dit spelar nog inte så stor roll. 

        Undrar hur Annie Lööf har kommit fram till just 30 miljoner nya invånare? Det avslöjar hon säkert inte förrän hon fått nobelpriset. 

  • Anonym

    Att det tar tio år att komma i jobb är en myt.  Det är i GENOMSNITT 10
    år, dvs hälften av invandrarna har jobb inom tio år och då räknas även
    europeiska invandrare in.  MENA invandrarna går till största delen på
    bidrag livet ut. 

    Hälften av skolbarnen i Rinkeby är i behov av särskola enligt artikel i DN. Rinkeby har en stor andel somalier. 18% av somalierna i Sverige har jobb, ofta kommunala/statliga sådana som tolk, barnvårdare etc inom den egna gruppen. Dvs nyttan för Sverige är obefintlig och endast kostnader återstår. 

    • Anonym

      Tio år till jobb i genomsnitt är en missuppfattning i bästa fall. Först och främst rör det sig inte om ett ”jobb” eller ”arbete” utan om en sysselsättning. För det andra finns det ingen medeltid, det går inte ens att räkna ut när några aldrig får en sysselsättning. Det som finns är en mediantid.

      Att multikulti-propagandister använder den felaktiga och förskönade versionen av argumentet är inte konstigt men att invandringskritiker gör det är korkat. Men vad vet jag, ni kanske vill sprida illusionen av att alla invandrare ”jobbar” förr eller senare genom att använda ”genomsnitt” som argument.
       
      Helt otroligt med dissidenter dom inte förstått att debatt-språket är riggat. Sluta yla om ”kulturmarxister” och läs på om vad det innebär istället. Annars kan ni lika gärna debattera ”kärleksinvandring”, ”papperslösa”, ”ensamkommande flyktingbarn” osv. Lycka till med att vara emot det.

      Ursäkta språket, men det är viktigt.

  • Tomas O’Maely

    Jag hoppas att den verkliga kostnaden av den här vansinniga invandringen av somalier, syrier och andra redovisas för oss skattebetalare fortlöpande.

    • Anonym

      Kommer ALDRIG att ske! Tyvärr, SD gör jämt kalkyler, men, A: ingen vill lyssna på dem, B: myndigheter gör allt för att det skall finnas så lite underlag som möjligt. Tom Polisen struntar ju numer att lagföra utlänningar eftersom det ger upphov till statistik.

  • Anonym

    Usch, en sån nazistrasistchock man fick så här på fredagen. Handling – Konsekvens går att lära vilket djur som helst, men inte en politiker verkar det som. Tycker att ni ska gå ut till era kommuninnevånare och berätta vad ni har fixat till dem, nämligen en oändling ström afrikaner att försörja för resten av livet, som dessutom kommer att föröka sig som kaniner. Lycka till i nästa val förresten.

  • Anonym

    Tänk att det behövs mer pengar för att vi tar in arbetskraft som skall bli entreprenörer för att bygga Sverige.

    Har politikernas och medias påståenden inte varit dana?

    i TV sa en journalist i morgonsoffan att invandrare är bättre utbildade än svenskar! 
    Det är förmodligen sant när det gäller kunskap om koranen, men hur är det i yrken som är vanliga i Sverige och har brist på arbetskraft, som  bärplockning och gruvindustrin?

    • Anonym

      Om han har rätt så är det ju en KATASTROF att de kommer hit! De borde stanna i sina länder och göra nytta där istället! Undrar om han ens tänkte på det när han sade det?

  • Anonym

    I takt med att Sverige förslummas, så behöver de inte oroa sig så mycket för kostnaderna. Mer folk tredje världen, och Sverige omformas till ett u-land och den ekonomiska miljön har förändrats så att kulturberikarna passar bättre in! En win-win, bara att ösa på.

  • Anonym

    Tänk om det var fullt acceptabelt att invandra till tex USA eller Japan och inte behöva jobba förens efter 10 år! Leva gott på bidrag i tex New York eller Tokyo enbart ägna sig åt det man tycker är kul. Som en 10 år lång semester.

  • Absurdi Alibi

    Massinvandring av odugliga afrikaner är enligt feg-Tolvan i debattartikeln inte ett problem. Att inte svenskarna i andra kommuner är med att betalar är anfört som problemet.

    Repet är medaljen för mångkulturella kroklösa jon.

    • Anonym

      Ja, visst är det äckligt? Att enögt pladdra om ekonomin. Av allt som förstörs under mångkulturens ok, så är det väl ekonomin som är det enklaste att reparera.

  • Anonym

    Grattis korkade kommunpolitiker

  • Anonym

    Kommunerna kunde ju låta bli att ta emot flyktingar.

  • Anonym

    Dom har uppenbarligen blivit rasister

    • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

      Javäl. Man ska ju inte tala om kostnader, det är fyllt, det handlar ju om människor!

  • Anonym

    de flesta av dem kommer aldrig att bli självförsöjande med annat än narkotikaförsäljning gangsterverksamhet men det är ju en del av affärsiden tanken är att suga ut Nordborna tills vi är helt uträknade ! Socbidrag blir det till alla somalier i evighet skulle vilja träffa den sockärring som vågar neka någon det :) sd 2014 då börjar kampen

  • http://twitter.com/SarmadKharam SarmadKharam

    Ja den där, vad var det fd tennisspelaren Janne Gunnarson sa i sitt superrasisitksa uttlande (där migrationsverket var hans källa till ökade kostnader och somalisk invandring)

  • Anonym

    Kommunerna har två år på sig att få sina invandrare självförsörjande. Klarar de inte av det på den tiden så skall de inte ta emot dem.

  • Mega Block

    ÄNTLIGEN!
    Börjar man förstå att import av somalier kostar pengar!
    Det börjar hända lite! Jag hade tänkt anmäla Migrationsverket till Lyxfällan.

    • Anonym

      Blir svår att bunta ihop migrationsverkets skulder bara. Det har så mycket skulder (något tusen miljarder) till svenska skattebetalare, så det skulle bli konkurs direkt. Ingen bank hade någonsin tagit över dessa skulderna som så brukligt fungerar i lyxfällan (*vi har kontaktat swedbank och buntat ihop era skulder och fått en lägre ränta*).

  • Anonym

    Är det här möjligen droppen som får bägaren att rinna över? Hoppas det! Eller godtar vi som vanligt snällt med mössan i hand, när dumpolitikerna ur sjuk- klövern forsätter sina vansinniga gärningar och pungslår oss på sista kronan?.

    Nu tvingas varje svensk, även de som fegt vikt undan för PK- domptörernas pekpinnar och som inte ens vågat öppna käften i en svag protetst, att ta ställning mot all dåskapen. Individer omöjliga att placera på arbetsmarknaden skall nu försörjas av svenskar. Även de fega får nu, med all rätt, känna på ett allt större tryck från invandringen.

    Personligen gynnar jag aldrig en invandrare, inte heller ett invandrarföretag. Jag undviker oxå i det längsta att gynna företag med sådana anställda. Jag har fått mer än nog.

    • Anonym

      Bra skrivet Rauken. Stå på dig!

      • Anonym

        Tack skvadron! Det värmer gott när man träffar någon som förstår och inser vår allt svårare situation.

  • Anonym

    Det är förvånande att vi har så många politiker som vurmar för att vi skall ta in mängder med analfabeter, samtidigt som de uppmanar svenska ungdomar att studera.

    Lika förvånade är att så många svenskar röstar på sådana politiker.
    Svenskarna får svälta sig till ekonomiskt förstånd.

  • Anonym

    Ah! Ännu ett nytt ord att att infoga i vokabulären: ”kortutbildad”. Och hur f-n vet de att de kommer i arbete ens efter 10 år? Det är ju bara en förhoppning baserad på historiken om dagens invandrare.

  • Anonym

    Förut fridsamma småkommuner importerar nu sin egen undergång. Att lära av exemplet verkar vara omöjligt,landsbygdsorterna får nu sina egna Rinkeby,Rosengård,Bergsjön,Tensta och Hässleholmen. Att kommunpolitikerna är beredda att administrera dårskapen är horribelt och rent kriminellt

    • Anonym

      Ja många av de kommunerna vars politiker ställde upp på skrytsamma intervjuer, där de under yviga gester och med välsmordt munläder meddelade att de tog sitt ansvar för invandringen, då de skrev på MIG-verkets kontrakt om kommunplatser. De har liksom sparkat sig själva rejält i baken. Hoppas innerligt att de kommunala skattebetalarna nu visar vad de tycker om dem. De får ju betala kalaset.

      Nej, när det gäller svensk asyl- och anhörighantering finns det ingen anledning att visa upp den minsta gnutta empati. Tvärtom! Var och en får klara sig själva.  

      Jag har inget annat än förakt till övers för dessa otacksamma parasiter, som tar över landet i något som närmast kan liknas vid en ren ockupation.

  • Anonym

    Jag begriper ingenting(ironi)! Klart jag begripit, jag enkla men välutbildade människa, har begripit att tar man in och fyller på utan gräns verkar det som ett land med människor, som till störta delen saknar adekvat utbildning, är analfabeter och kommer från en hylt främmande kultur och ett helt annat klimat, då har åtminstone jag begripit att detta kommer aldrig att fungera. Det kommer att kosta  skjortan, så att säga, inte bara i rena eummor utan också i omställningsproblem för dessa människor och också för de redan boende. Människor som inte kan arbete och göra nytta får sin självrespekt förstörd och detta kommer att generera problem i generationer.
    Hur många somalier som kommer hit har den utbildning att de kan ta eller få ett arbete?
    Den fruktansvärt naiva invandringspolitik som Sverige fört har skötts så illa att de redan i landet boende har fått lida, de som släppts in fått lida (kanske inte materiellt men i längden psykiskt) och detta kommer att ge problem framåt i generationer. Man har medvetet fört in en främmande religion med främmande rättsuppfattning och främmande sedvänjor.
    Nu, först nu, har politikerna upptäckt att denna människomassa är kostsam och man har inte råd med den. Denna insikt kan politikerna gärna ha för mig och kanske dra någon vettig slutsats, problemet är bara att jag måste hjälpa till att betala för deras brist på insikt och konsekvensanalys.
    I fallet somalierna borde det bästa vara att hjälpa dem på plats, dvs. i eller nära Somalia, och att sedan hjälpa dem att bygga upp landet. 

  • Anonym

    Dessa j-a kommunpolitiker ska inte kräva pengar av staten – dvs av  skattebetalarna – för sin sjuka politik. De ska betala för den själva och de ska själva ta han om alla asylanter i sina hem, inte kräva att andra ska göra det. 

    • Anonym

      De skall först och främst avkrävas ansvar i form av åtal. Vidare bör straffskalor upprättas med särskilt stränga straff för sådana brott.  Det skall kosta att förstöra ett helt homogent samhälle. Även de som på minsta sätt gjort det här möjligt borde bli föremål för snabba men ingående och objektiva utredningar.

  • Anonym

    10 är väll vad det tar att lära sig svenska?

  • Anonym

    Kan ej finnas ett bättre tillfälle för våra politiker att berätta vad det är som just invandringen tillför, det skrivs & debatteras om ALLA fördelar som berikning ger länder som tar emot folkmassorna. Ordet är fritt för ni som nu förespråkat detta….

  • Anonym

    Vem betalar flygresorna för somaliernas anhörighetsinvandring?
    Kan de va RÖDA KORSET!

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000098058306 Sverre Dehli

      Ja, det ÄR Röda Korset..Har du inte sett deras reklam på TV? : ”Just nu jobbar vi hårt med åteförening” sägs bl.a. i reklamen..

      • http://avpixlat.info/ Berit

        De får väl lika mycket pengar av staten för allt de lyckas samla in, har jag för mig. 

        • Anonym

           Och den logiska slutsatsen av detta blir då naturligvis:
           
          GE INTE EN ENDA KRONA TILL RÖDA KORSET!

      • Anonym

        Finns det verkligen folk i sverige som skänker pengar
        till Röda korset när dom ser att skänkta pengar går till flygbiljetter åt somaliska bidragstagare samt många bidragskronor går till generalsekreteraren med lön
        85 000/mån .

  • Anonym

    Sakta men säkert kommer sanningen fram, frågan bara om det är försent.

    • Anonym

      Bättre sent än aldrig . . .   SD 2014  !!!!

      • http://www.svenskarnasparti.se/ Hisingsbo

        Eftersom att länka till min tidigare post uppenbarligen inte får folk att fatta så postar jag om den här:

        När
        ska ni lära er att LÄSA SD’s manifest eller ens NÅGOT partis manifest
        innan ni basunerar ut om löften som SD inte har intresse att hålla…

        SD är i Sverige vad den amerikanska liberal vänstern var på 70 talet
        under Vietnam kriget, en fullständigt maktlös och genominfiltrerad
        organisation designad för att ge dissidenter en ventil där de aldrig
        någonsin kan göra någon verklig skada mot stadsmakten.

        SD har inget som helst intresse att skydda svenskar och svenska
        intressen, och det STÅR UTTRYCKLIGEN i deras manifest om du bryr dig om
        att läsa det finstilta!

        Så släng inte bort din röst på ett parti som står på samma avlönings lista som Fredrik ”landsförrädaren” Fegefeldth gör.

        Ni Svenssons lyssnade inte på oss nationella för 15-20 år sedan när det fortfarande inte var så allvarligt!
        Gör
        nu inte om samma jävla misstag igen och tro att ni vet bättre för slips
        nissarna har ju faktiskt lovat, eller ja nästan i alla fall lovat..Eller, det lät ju så bra…

        TÄNK FÖR FAN EFTER FÖRE DEN HÄR GÅNGEN FÖR DITT LAND, DINA BARN OCH DIN PENSION!!!

        • Anonym

          Sverigedemokraterna eller Svenskarnas Parti några andra alternativ finns inte. Eftersom SD redan sitter där dom gör så får dom min röst även 2014. är du en sån där ohlyfan eller vad röstar du själv på ?

          • http://www.svenskarnasparti.se/ Hisingsbo

            Klicka på mitt namn så ser du att man kommer till SVP’s sida..
            Och SD räknar med att du ger dem din röst 2014, även om de inte representerar dig eller din framtid i varken ord eller handling eftersom ”de redan sitter”

            • Anonym

              Lugn å fin nu det lutar åt SVP

  • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

    Alternativ rubriksättning:
    - 12 svenska kommuner ger Tennis-Janne Gunnarsson rätt!

  • Anonym

    Varför har kommunerna beslutat om att ta i mot dom om dom inte har råd?

    Staten ska väll inte gå in med pengar bara för att ni har klantat er?  

    • http://www.svenskarnasparti.se/ Hisingsbo

      Är defakto inte kommunerna som beslutat att ta in dem, utan det är staten som säger att si eller så SKA ni göra, men NI får betala det själva!

      • Anonym

         Alltså kan inte staten kräva att kommunerna ska ta emot dom eller hur…men…kommunerna lever på dessa”våra” skattepengar som de kräver av staten….så de största *samlingsnamnet av nöff nöff* är just kommunpolitikerna.

        Hade kommunerna inte haft råd så hade de inte tagit emot så enkelt är det!

  • Anonym

    Världens största psykiatriska klinik Sverige är i stort behov av psykiatrisk vård eller tvångsförvaltning. ”Pengarna räcker inte” stönar lokalpolitikerna som själva varit med o bestämt idiotierna från början.

    Dom som röstade på sågspånen får skylla sig själva, dom som hade bättre vett o röstade rätt får väl flytta om dom hittar nåt som regimen ännu inte förstört, om det finns nåt sånt ställe! 

    Svensk politik går från skämt till absolut galenskap!
     

  • Anonym

    Dags att se över skatteutjämningspolitiken?

  • http://www.Avpixlat.info/ Rådulv Vendelkråka

    Men vänta nu….
    det var ju PENSIONERNA som Somalierna skulle rädda. Jag föreslår att kommunerna omfördelar från det jättelika pensionsöverskott som Somalierna drar in och tar in det i Socialbidragsträsket. Det blir ju ett fantastiskt nollsummespel.

  • Anonym

    Så nu kräver dumpolitikerna hjälp för att klara av biverkningarna av sina egna beslut. Fyfan man blir ju helt matt.
    Nu är iaf jag helt övertygad att Sverige kommer krascha totalt. Jag och många med mig är dock helt förberedda med allt vad det innebär.
    Tack och godnatt, Sverige!

  • Anonym

    Vilken hycklare Bo Frank i Växjö är som erkänt deras flyktingar kostar 60 miljoner per år men inga problem ta emot  fler

    Vilken hycklare Göran Dahlström i Katrineholm är som redan förhandlat om 40 miljoner för 400 somalier är

    Vilken Hycklare Jan Bohman i Borlänge är som tog emot 600 somalier, 50% analfabeter, 80% direkt in på socialbidrag, vägrar redovisa

    Vad ligger bakom denna sjuka strategiska poliik?

    Hur tror någon pengar är lösningen?

  • MartinA

    Självförsörjande somalier?

    • Anonym

      A contradiction in terms, som det heter på engelska.

  • Anonym

    Detta krav på pengar och tiggeri ska ge oss rätt få kritisera massinvandringens utgifter och kostnader.

    När SD krävt redovisning kyller man ifrån sig det går inte. Men ersättningen är ju ”statliga öronmärkta” pengar

    Klart som tusan det går att redovisa

    SD i dessa kommer borde kräva redovisning

    • Anonym

      1999 kostade invandringen 267 miljarder skr.
      Det är snart 14år sedan, och invandringen har eskalerat totalt sedan dess.
      Så dagens kostnader har gått bananas totalt!
      Skulle en objektiv uppskattning om kostnaderna komma ut till Svenssons tv eller slaskblaska så skulle det bli revolution i Sverige.
      Och NWO vill inte att det ska ske och då kommer det inte att ske heller.

      • Anonym

        Källa på det? Aldrig läst om det förr

  • Anonym

    Ma ahan markii ugu horeysay ee aan qorno mowduucyo ku saabsan qiyaasta Laanta Socdaalka ee ku aadan dadka la filayo in ay Sweden magangalyada ka dalbadaan sanadkaan, balse waxaa warbixintii ugu dambeysay ee ka soo baxday Laanta Socdaalka muujineysaa in ay hada cirka isku shareertay tirada qaxootiga iska dhiibaya Sweden. Dadkii ugu badnaa ayaa la filayaa in ay Sweden iska dhiibaan ilaa sanadkii 2000. 
    http://somaliska.com/tirada-magangalyo-doonka-oo-cirka-isku-shareertay/ 

    • Anonym

      håller med

    • Anonym

       Är från en Generation som av ren Rasism inte lärde oss Somaliska med modersmjölken, kan man få en översättning?

    • Anonym

      Ja, doonka oo är det verkligen.

    • Anonym

       Jag visste inte att Goten var så språkkunnig  ;-)

      Google translate biter inte på rotvälskan, kan du fixa en översättning?

  • Anonym

    I politikermun tycks massinvandring och vindkraft vara likvärdiga: De är framtiden  och de är lönsamma. – Men! – de måste bara få ännu mera skattepengar i evighet, amen. Den som visar på något annat ska sättas vid skampålen.

  • Anonym

    Kommunerna skall kräva totalstopp på massinvandringen,inga statliga skattepengar hindrar den anarki som följer invasionen.

  • Anonym

    Sent ska syndarna vakna. Att vara politiker och fatta beslut i denna storleksordning, och inte ha koll på långtidskonsekvenserna är oförlåtligt. Sedan undrar jag hur ett så här stort beslut inte har diskuterats både brett och djupt runt om i landet inom samtliga partier. Och att inte fler kommuner och rikspolitiker i riksdagen går ut och protesterar. Ljudljigt därtill. Mesiga Svenskar skickar in insändare..

    • Anonym

      Det handlar inte om att göra långtidsutredningar beträffande nationens framtid , för 7-partiets politiker handlar det om att förgöra nationen på snabbast möjliga sätt. Detta pga territoriet Sverige skall uppgå i den nya världsordningen , där skall vi alla vara en brun , utblottad menlös massa av förvirrade individer som kan slaktas av världsordningens ledare enligt deras godtycke.

  • Anonym

    De kommer iallafall lösa problemet med avfolkning på vissa orter, för ingen kan hävda annat än att de är duktiga på att föda barn. En somalisk barnkull brukar se ut som en sån där kinadocka där det finns upp till ett tiotal figurer, väldigt lika varandra, bara det att de är av snäppet olika storlek. Det blir feta flerbarnstillägg det.

  • Anonym

    Fantastiskt.  Det största problemet är att somalierna aldrig någonsin i livet kommer att lämna Sverige , utan de kommer att döda sin värd likt Parasitica Terebrantes , dvs den svarta parasitstekeln , dödar sin värd. Tack för det riksdags-7-partiet.  ( not )

    • Anonym

      ”Det största problemet är att somalierna aldrig någonsin i livet kommer att lämna Sverige”Just därför ska vi förpassa dom hem med tvång!

    • Anonym

       … Och tack för det alla ni som röstar på riksdags-7-partiet!

  • Anonym

    Och parallellt kör Migrationsverket strategiskt över glesbygder

    Vi har hört i flera år! Tar 7-10 år få jobb- Tar nog längre tid för vissa grupper.

    Är det mer viktigare öka befolkningen än att fixa jobb?

    • Anonym

      Håller med. Hur skapar detta intäkter till staten och i förlängningen medborgarna om vi bara får fler som går på bidrag?

      • Anonym

         Har ökningen av befolkningen något med EU och Bryssel att göra med antalet invånare?

    • Anonym

      Jodå, 7-10 år i genomsnitt tar det. Men något man inte riktigt är lika tydlig med är att det samtidigt innebär att efter 7-10 har HÄLFTEN av somalierna ett arbete.

      • visselpipa – 휘파람

        Det vore nog en smärre sensation om hälften av somalierna hade sysselsättning efter 7-10 år, eftersom mediantiden gäller för hela sveriges genomsnittliga invandringskollektiv, och somalierna har som bekant särskilt dåliga förutsättningar för att ta sig inte på den svenska arbetsmarknaden.

    • Anonym

      Hade Sverige haft en glesbygdspolitik att tala om hade vi inte haft det problemet som nu somalierna skall lösa, dem själva troligen ovetande.

parkeringsvakt-nybild

DN-fel om p-böter för utbrända bilar

DN attackerar artikel i FT. Här bemöter Mattias, som skrev artikeln, DN:s uppgifter.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Polisen valde att "avvakta" och "inte ingripa" när gängen eldade upp bilar igår. Men de bilägare som inte kunde flytta sina utbrända bilvrak fick däremot böter direkt. Foto: Fria Tider

Deras bilar brann inatt – nu får de p-böter. Utbrända bilvrak lappas efter nattens kravaller.


Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons