Faksimil: Play

Kontroversiell film fick Nordiska rådets pris

Publicerad 9 oktober 2012 kl 23.46

Kulturnyheter.Ruben Östlunds film Play skildrade utan brasklappar vardagen för svenska skolbarn som trakasseras av invandrargäng – och rörde därmed upp en storm på de svenska kultursidorna. Nu belönas filmen med prestigefulla Nordiska rådets filmpris.

Gilla artikeln på Facebook

Under en hel dag utsätts en grupp svenska skolpojkar för hänsynslös psykologisk terror av ett afrikanskt invandrargäng. Det är premissen för filmen Play, som regisserades av Ruben Östlund och bygger på verkliga händelser.

Idag stod det klart att filmen kammat hem Nordiska rådets filmpris 2012, i konkurrens med nominerade bidrag från de övriga nordiska länderna, rapporterar bland annat SvD.

”Ruben Östlunds Play klev rakt ner i verkligheten, rörde om, provocerade och skapade en debatt som sträckte sig långt utanför filmvärldens råmärken", lyder en del av motiveringen.

När Play gick upp på biograferna i slutet av förra året fick Östlund hård kritik av ett flertal skribenter på Sveriges starkt vänsterpräglade kultursidor. Anledningen var att Ruben Östlund inte bara valt att oförblommerat skildra invandrarbrottslighet. Han underlät dessutom att, som annars brukligt är, skylla sociala problem bland invandrare på "socioekonomiska faktorer" och majoritetssamhällets rasism.

Istället valde Östlund att helt enkelt avstå från moraliska pekpinnar och låta tittaren själv reflektera över innehållet – ett förhållningssätt som är mycket ovanligt bland moderna svenska filmskapare och som därmed verkade djupt provocerande på flera kulturskribenter.

Aftonbladet Kulturs Åsa Linderborg gjorde klart att Play var "ansvarslös", eftersom filmen inte klart och tydligt visade att det var samhällets och svenskarnas fel att invandrarna betedde sig som de gjorde. Linderborg oroade sig också för att filmen skulle få spridning bland människor "utanför Stockholms innerstad" som inte skulle kunna förstå att filmen var en "provokation".

Den på svenska kultursidor starkt hyllade invandrarförfattaren Jonas Hassen Khemiri rörde upp känslor med en artikel i DN Kultur med den laddade rubriken "47 anledningar till att jag grät när jag såg Ruben Östlunds film Play". Artikeln, som anklagade filmen för att vara "rasistisk" och rent av "fascistisk", fick stort gensvar bland kulturskribenter och på twitter.

"Jag grät för att jag är så trött på att icke-vita män porträtteras som kriminella, våldsamma, böghatande manipulatörer", skrev Khemiri, som tidigare har uppgett för författarkollegor att det litterära engagemanget för honom handlar om "affärer" och om att "blåsa svennar".

Ruben Östlund har emellertid hela tiden stått på sig mot kulturskribenternas kritik.

"Till de anonyma på bloggsidor som kallar Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg för 'kommunisthora', och till Åsa själv som blir arg på 'Play' när hon konfronteras med sin egen fördomsfulla blick vill jag ge ett tips om en funktion på Iphone 4-telefonen. När telefonen är i kameraläget så finns det en knapp som skiftar från den främre kameran till kameran som filmar bakåt mot dig själv. Testa att trycka på den", skrev Östlund i ett gensvar i DN förra vintern.

Trailer:


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Strandhäll lämnar politiken

Skyller på "SD" och "hat och hot". "Jag kommer inte att kandidera för en period till".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kulturnyheter

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord

Första gången i modern tid.. "En plats där vi får vila under våra egna gudars blick och inte under främmande symboler."0 

Orwells "1984" förses med varningstext

Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.. Men den nya utgåvan får en så kallad "trigger warning".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0