Foto: "Egypten idag"

Konverterade till kristendom – halalslaktades i tv

Publicerad 7 juni 2012 kl 02.40

Utrikes.Tv-bolaget ”Egypten Idag” visade nyligen en video där en egyptisk man blir halshuggen av maskerade män. Hans brott var att han hade konverterat från islam till kristendomen och vägrade bli en troende muslim igen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var den liberala programledaren Tawfiq Okasha som i "Egypten Idag" visade hur flera maskerade muslimer skär av huvudet på en man för att han inte ville konvertera tillbaka till islam.

Videon visar hur mannens huvud dras tillbaka och en kniv sätts mot hans strupe. Mannen kämpar inte emot och verkar ha förlikat sig med sitt öde. I bakgrunden hörs böner på arabiska som fördömer kristendomen som på grund av treenigheten beskylls för att vara en polyteistisk tro.

Under ropen av ”Allahu Akbar!” börjar de maskerade muslimerna sedan skära bort huvudet på mannen, som förblöder efter ungefär en minut. Huvudet höjs och männen skriker muslimska slagord för seger.

Videon finns att se här. Vi vill varna för starka inslag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 237885513


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 237885514


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus