Asylkaoset
Kroatiens premiärminister Zoran Milanovic

Kroatien ville bygga gränsstängsel – men Sverige stoppade dem

Publicerad 18 oktober 2015 kl 11.00

Utrikes. Kroatien öppnade för att bygga stängsel mot inflödet av invandrare från tredje världen. Därmed skulle den så kallade Västra Balkan-rutten kunna blockeras helt. Men mottagarländerna Sverige, Österrike och Tyskland har bett landet att fortsätta hålla gränsen öppen.

Dela artikeln

Tusentals illegala invandrare väller dagligen in i Kroatien, som är ett transitland under resan norrut inom EU. Fram till i fredags har de flesta sedan fortsatt via Ungern, men efter att ha byggt ett heltäckande stängsel stängde Ungern, natten till lördagen, gränsen mot Kroatien, rapporterade Fria Tider.

En handling som Kroatiens socialistiske premiärminister Zoran Milanovic tidigare har dömt ut som "oacceptabel". Och hans ungerske motpart, Viktor Orbán, var snabb att bita tillbaka:

– När de hör den kroatiske premiärministern ber jag ungrarna att inte lyssna till en kroatisk man, utan en hantlangare för Socialistinternationalen som har i uppgift att attackera Ungern.

Men nu verkar det som att även Milanovic har svängt i stängselfrågan. Under veckans EU-toppmöte ska han öppet ha frågat representanter för de svenska, österrikiska och tyska regeringarna om inte även Kroatien borde bygga ett stängsel vid gränsen för att stoppa invällningen.

Men de tre tillfrågade länderna – varav Tyskland och Sverige är de främsta mottagarna av migranterna – rådde honom att inte göra det, rapporterar Daily News Hungary.

Om rutten genom Kroatien stängdes skulle den så kallade Västra Balkan-rutten – den mest trafikerade migrationsrutten in till EU i år – i praktiken blockeras, eftersom Ungern redan har täckt hela gränsen mot Serbien, och delar av gränsen mot Rumänien, med stängsel.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här är transvestiten bakom massmordet i Kanada

Polisen gick ut med att det var en "kvinna". Men det var ingen riktig kvinna den här gången heller.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0